Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Brnící regulační autotrafo
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hyblos



Založen: Jun 11, 2009
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2012, 21:09    Předmět: Brnící regulační autotrafo Citovat

zdravím,

prosím o radu aby mi moje zapojení zkontrolovala nezávislá osoba. Jedná se o do sítě připojený oddělovací trafo, za oddělovacím trafem připojený regulační autotrafo, za autotrafem spotřebič(spínaný zdroj) a za spotřebičem osciloskop připojený do sítě. Problém je v tom, že když připojím osciloskop tak mezi neuzemněnou plechovou bednou autotrafa a zemí naměřím cca 50V střídavých a proud cca 20mA - na omak lehce brní. Nenechává mě to klidným a nerad bych zůstal ležet pod stolem, nicméně nevím kde se to bere. Oddělovací trafo je v plechové bedně, uzemněno. Autotrafo má plechovou bednu neuzeměnou - na oddělovacím trafu mám vykuchaný uzemňovací kolík. Plechová bedna autotrafa není nijak galvanicky spojena s autotrafem (alespoň o tom nevím a žádné spojení jsem nenaměřil). Osciloskop je připojený do sítě, stínění sondy je spojené s PE vodičem v kabelu. Zásuvky starý rozvod PEN. Zajímavé je, že když propojím plechovou bednu autotrafa kusem drátu se zemí, testovaný zdroj začne bzučet jiným tónem. Schéma v příloze.

Díky za každý podnět.



schema.JPG
 Komentář:
schéma tak jak to je na stole zapojeno

Stáhnout
 Soubor:  schema.JPG
 Velikost:  290.2 kB
 Staženo:  298 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12347
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2012, 21:13    Předmět: Citovat

Odpoj zkoušené zařízení a změř to znovu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2012, 21:25    Předmět: Citovat

20mA? To je dost, to vypadá na nějakou "průserovou záležitost", v takovém případě je špatné radit někomu "jak jezdit bez řidičáku", tohle je na revizáka nebo elektrikáře se zkušenostmi a potřebnou měřicí technikou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hyblos



Založen: Jun 11, 2009
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2012, 21:50    Předmět: Citovat

Takže když odpojím na autotrafu zátěž, mezi zemí a plechovou bednou naměřím 40V AC, když změřím v této větvy do země proud neteče tam nic(na omak bez závady). Moje podezření je na parazitní proudy od spínanýho zdroje. To autotrafo jsem si dělal sám a zkoušky mám. Navíc ho používám přes rok a nikdy jsem problém neměl. Tím víc mě to vrtá hlavou, kde se to tam bere a pro to to řeším. Fakt je, že spínaný zdroj tam mám i s osciloskopem připojený poprve.

Ráno vstávám do práce, takže zítra odpoledne to znovu prověřím.

Exclamation Exclamation Exclamation

12/11: Doplňuji další údaje do rébusu:
Kapacita mezi primární cívkou a sekundárním vinutím oddělovacího transformátoru C = 460pF.

Při připojení autotrafa rovnou do sítě:
U kostra-zem = 0V
I kostra-zem = 0 A

Při připojení autotrafa přes oddělovací trafo:
U kostra-zem, vypnuto = 30V AC
I kostra-zem, vypnuto = 0A

U kostra-zem, zapnuto = 50V AC
I kostra-zem, zapnuto = 0A

Při připojení spínaného zdroje k autotrafu:
U kostra-zem, vypnuto = 30V AC
I kostra-zem, vypnuto = 0A

U kostra-zem, zapnuto = 50V AC
I kostra-zem, zapnuto = 0A

Při připojení zemnící svorky osciloskopu k měřenému zařízení:
U kostra-zem, vypnuto = 30V AC
I kostra-zem, vypnuto = 0A

U kostra-zem, zapnuto = 50V AC
I kostra-zem, zapnuto = 20mA AC (2-20mA asi v závislosti na měření proudu za vypnutého stavu- respektive hodnota je stálá, ale při každém měření řádově jiná).

Jediné co mě napadá, že skutečně má na napětí na plechové bedně vliv to, že je to připojené přes oddělovací trafo (?)


Naposledy upravil Hyblos dne po listopad 12 2012, 17:35, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32008
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2012, 21:57    Předmět: Citovat

Podezříval bych kapacitu mezi vinutím. Ono tam "pár" nanofarátů přece jen bude, přece jen tam není jen 1 závit. Máš to izoltrafo "dvousloupkový" nebo jsou obě cívky na společný kostřičce na středním sloupu?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2012, 23:14    Předmět: Citovat

Taky si matně vybavuji něco podobného z doby, kdy jsem si vyráběl pokusný spínaný zdroj. Když se šáhnulo zemí osciloskopu do hodně "živého" místa, tak se cosi podivného stalo. Předtím jsem býval zvyklý na ruské osciloskopy, které neměly kostru uzemněnou(napájeny dvoulinkou) a tam problém nebýval (kromě bezpečnosti obsluhy). Ale pak jsem si pořídil lepší osciloskop, který je napájený trojžilově. A myslím, že přesně ten "chvat", co máš namalovaný na obrázku mi působil taky problémy. Něco tak nějak ujelo mimo obrazovku nebo i spínaný zdroj nějak nesymetricky spínal, měl divný zvuk nebo co. Možná ujel střed napájecího napětí na kondenzátorech. Už nevím přesně ale vím, že něco bylo blbě. A že jsem se odnaučil sahat zemním krokodýlkem sondy na některé body v zapojení.

Společný uzel tranzistorů, kde lítá napětí o kmitočtu kolem 30kHz a amplitudě asi 150V se připojením zemní svorky sondy uzemní na PE , takže vlastně lítá +-150V celý zbytek spín. zdroje až po autotrafo. Patrně tedy kapacitou mezi vnitřnostmi autotrafa a jeho krytem teče proud, který jsi naměřil. Podle všeho by měl mít kmitočet spínaného zdroje a ne 50Hz. Což by se snad mohlo dát změřit osciloskopem, pokud uměle uzemníš spojení tranzistorů a použiješ nějaký odpor jako bočník mezi škatulemi oddělováku a autotrafa.
Kapacita mezi vinutími oddělováku by měla uvedený jev spíš zmenšovat, protože kus kapacitního proudu teče jinudy.

Ovšem je to jen moje hypotéza.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
schrost



Založen: May 20, 2005
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2012, 10:26    Předmět: Citovat

Jak píše Pavel F. Ty jsi uzemnil TVRDé proudy ze spínačů. Ten proud prochází zpět přez kapacitu toho oddělovacího trafa, protože tam máš cca 30 kolo a více hertzů tak teče tou kapacitou trafa vcelku slušný proudy. no a autotrafo je oplechované, tak se na něm něco indukuje v rytmu pulzáku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sqad



Založen: Sep 23, 2007
Příspěvky: 154

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2012, 15:11    Předmět: Citovat

Myslím si, že pri meraní by si mal mať aj osciloskop (nielen merané zariadenie) oddelený od siete oddelovacím trafom (tu sú celkom sympatické trafá na tento účel, výkon si musíš vybrať sám, podľa spotreby tvojho osciloskopu).

Aj pri tomto spôsobe sa však občas vyskytujú podobné javy ako popisoval PavelFF.

Myslím si, že najlepší a najbezpečnejší spôsob merania je jednak galvanické oddelenie osc. aj meraného zariadenia ako som spomínal, a pripojiť kostru osciloskopu na kostru meraného zariadenia (resp. na - za sieťovým usmerňovačom meraného zariadenia).
Zároveň ak je treba merať napätie na inom (nazvime to ,,živom") potenciáli meraného zariadenia, nepripájať na tento potenciál kostru osciloskopu, ale radšej použiť diferenčnú sondu, alebo merať toto napätie dvoma kanálmi osciloskopu, a v osc. nastaviť rozdiel týchto dvoch osc. vstupov.

Takto bude zaručená bezpečnosť nielen tvoja, ale aj osciloskopu...

_________________
Výsledok logického predpokladu je niekedy nezmysel... bacha na to! Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hyblos



Založen: Jun 11, 2009
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2012, 17:49    Předmět: Citovat

Myslím že to bude tak jak píšete. To oddělovací trafo má společný sloupek a jak jsem psal je tam cca 500pF. Malé oddělovací trafo pro digitální osciloskop mám doma nachystané, ale vzpomínám si, že jsem ho nakonec nevyužil, neboť jsem kdesi četl, že když 3-žil přívod odciloskopu bude napájenej přes oddělovací trafo, neuzemněná část BNC konektorů je někdy taky pod měkkým napětím - na omak kope.

Proto jsem si veškeré obvody vždycky napájel přes oddělovák u autotrafa, čímž jsem mohl měřit vždycky potenciály různý od GND - nemám na osciloskopu bohužel galvanicky oddělené vstupy (Tektronix TDS-220). Fakt je, že GND u sondy je přímo spojené s PE, takže pokud PE u oddělováku nezapojím, mám strach, abych osciloskop neodvařil.

To měření přes matematické funkce vůbec nepoužívám. Asi by to fungovalo, akorát ve většině případů potřebuji měřit 2 signály současně Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2012, 18:17    Předmět: Citovat

Ani další oddělovací trafo pro osciloskop nemusí zabránit různým "fantómovým" jevům způsobeným plovoucím potenciálem všeho proti všemu, parazitními kapacitami a vysokému kmitočtu při velkém napětí. I další oddělovací trafo bude mít parazitní kapacity.
Dokonce i osciloskop s galvanicky oddělenými vstupy, má nějakou kapacitu vstupů vůči zbytku osciloskopu (ale patrně bude zanedbatelně malá).


Myslím, že metoda rozdílového měření dvěma sondami a dvěma vstupy(jak píše squad) je jednoduché řešení a bude v určitých případech fungovat. Zem osciloskopu(sond) připoj někam , kde je relativně hladké stejnosměrné napětí, tzn. na mínus zdroje 320V.
I když nevím, jestli v případě nevhodné volby rozsahů nemůže dojít k přetížení vstupů osciloskopu(měl by mít ochrany). Nebo možná může dojít k saturaci zesilovače a chybnému zobrazení.
A asi tak nepůjde měřit příliš přesně napětí o amplitudě 0,6V na odporu v úrovni 300V proti zemi. Problém přesnosti malého rozdílu velkých čísel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hyblos



Založen: Jun 11, 2009
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2012, 18:57    Předmět: Citovat

Taky pravda. Ještě mě napadá, i když by to bylo proti předpisům, spojit tu plechovou bednu autotrafa normálně se zemí. Pak by mělo být všechno OK. Na plechové bedně budu mít zem, oba potenciály autotrafa budou ve vzduchu (tudíž můžu měřit se zemí osciloskopu připojenou na jakýkoli potenciál). Bylo by to určitě bezpečnější, protože ve chvíli, kdy na galvanicky oddělený obvod připíchnu stejně někam zem osciloskopu, stává se tím celý obvod pro mě potenciálově nebezpečný při jakýmkoli náhodným dotyku.

Jinými slovy oddělovací trafo mě při měření osciloskopem stejně nechrání před nebezpečným dotykem, ale pouze umožní variabilnější použití osciloskopu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hyblos



Založen: Jun 11, 2009
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2012, 20:11    Předmět: Citovat

Exclamation Takže už jsem tomu přišel na kloub. Měli jste všichni pravdu. To nejhlavnější co v tom hraje roli je to, že kapacita mezi vnitřnostmi autotransformátoru a plechovou bednou je 300pF Exclamation

Jinými slovy když měřím na 50Hz, tak napětí vůči zemi naměřím, jelikož má voltmetr velký odpor, ovšem proud je nulový (neměřitelný). Když však jak bylo uvedeno od Pavla "lítá" celý autotrafo na 50kHz a +-150V, teče tou parazitní kapacitou autotrafa přes kryt do země poměrně velký proud. No a buď se ten proud přes tu plechovou bednu (kondenzátor) uzavře přes ampérmetr do země, nebo přes ruku do země.

No nic, asi tu bednu uzemním, to brnění je nepříjemný a určitě bych řekl že může být za jisté souhry náhod hodně nebezpečný. Exclamation

Díky všem ve fóru za Vaši pomoc Exclamation



schema.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema.JPG
 Velikost:  65.71 kB
 Staženo:  146 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6563
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2012, 20:40    Předmět: Citovat

Není mi jasné, jal může být proti předpisům spojení kovové kostry autotrafa s PE proti "předpisům". Pokud bys autotrafo připojil přímo na siť, musí bý zabezpečena ochrana neživých částí. Tedy spojením s PE. Autotrafo jako takové stejně nesplňuje žádnou ochranu před dotykem na sec. straně..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hyblos



Založen: Jun 11, 2009
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2012, 20:59    Předmět: Citovat

O autotrafo nejde. Jde o oddělovací transformátor před autotrafem, které NESMÍ být vybaveno dle platných předpisů zemnícím kolíkem na sekundární straně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5172
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2012, 21:22    Předmět: Citovat

Ale na tvé malůvce máš PE spojený s krytem oddělovacího trafa! Nebo špatně vidím? A zásuvka oddělovacího trafa nesmí mít kolík vůbec, nebo ho mít může, ale nesmí být připojený?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund