Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

nabíječka pro aku 14,4V

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jiri32



Založen: Jan 03, 2011
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2011, 22:38    Předmět: nabíječka pro aku 14,4V Citovat

Zdravim,snažil jsem se vyrobit nabiječku pro AKu vrtačku14,4 V ,kterou jsem dostal zadara,ale nepovedlo se.Sehnal jsem trafo 220V/24V střídavých a to jsem usměrnil ,takže to ještě na sekundáru stouplo. Potřeboval bych poradit co dál ,abych to dobře nabil a mohl to tam nabíjet třeba celou noc a nic neshořelo. Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32054
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2011, 22:58    Předmět: Citovat

Použij tlačítko "Hledat", zadej si slovíčko "nabíječ" - a budeš mít měsíc co číst. Jen pro bližší informaci, baterie NiCd i NiMH s nominálním napětím 14,4V má 12 článků a nabíjí se tím pádem až na koncové napětí kolem 17V. Musíš jí omezit nabíjecí proud a hlídat teplotu, jinak bys ji mohl nabíjet jen proudem rovným 1/10 nominální kapacity baterie.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: so květen 21 2011, 7:56    Předmět: Citovat

Použi 2x12V trafo cca 10-15W. Dvomi diódami usmerni, 5-15ohmov/5W do série a môžeš nabíjať a neprebiješ. Ak dáš paralelne k tomu odporu sériovú kombináciu- dióda(ľubovolná do 1A), odpor 560ohm, Led 2-5mA, budeš mať indikáciu nabíjania.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: út září 20 2011, 8:50    Předmět: Citovat

Ahoj, nechci zakládat nové téma, tak píšu sem. Odešla mi nabíječka (trafo z nabíječky) od akuvrtačky Black&Decker. Baterie jsou 14,4V / 1,2Ah. Původní nabíječka se skládá ze "stojánku" pro aku a adaptéru. Na adaptéru je napsáno = 17,4V / 200mA. V adaptéru je umístěno pouze trafo, ve stojánku na aku je pak dvoucestný usměrňovač (Gratzův můstek) a sériově k akubaterii odpor 4,7R. Není zde žádná LED co by indikovala nabíjení.
Sehnal jsem adaptér s hodnotami = 18V / 400mA. V adaptéru již je usměrňovač (není to jako u orig. adaptéru). Myslel jsem, že když k tomuto adaptéru zapojím do série s nabíjeným aku nějaký vhodný odpor, omezím proud tekoucí do aku a bude to fungovat. Jenže akumulátor si bere proud podle toho jak moc je vybitý (když jsem zkusil jen krátkodobě připojit vybitý akumulátor a změřit proud co si bere, bylo to cca 2A, naopak méně vybitý akumulátor si bral cca 700mA). Takže to by můj nový adaptér odpálilo.
Fórum jsem se snažil pročíst – pravděpodobně jde o problematiku měkkého vs. tvrdého zdroje, ale nevím jak to vyřešit. Je nějaká schůdná a relativně jednoduchá cesta jak by se nový adaptér dal použít pro dobíjení mých aku? Děkuju za reakce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32054
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út září 20 2011, 9:41    Předmět: Citovat

Tyhle baterky budou buď NiCd, nebo NiMH - akupack 14,4V má potom 12ks článků, které mají po 1,2V klidového napětí. Při nabíjení je dovoleno maximální napětí 1,35 až 1,4V na článek - 12 článková baterie (akupack) se tedy musí nabíjet až na maximální napětí 16,2-16,8V. Maximální proud tekoucí do baterie se řídí podle provedení článků - pokud to jsou obyčejné články, pak je dobré dodržet 1/10 hodinové kapacity jako nabíjecí proud a nabíjet buď do dosažení Umax, nebo po dobu cca 12-14 hodin (pokud je nabíjeno zdrojem proudu). Jestli chceš využít stávající zdroj, doporučuju použít nějaké zapojení obsahující zdroj proudu a vypínací obvod, přerušující nabíjení po dosažení napětí kolem 16,5V nebo po uplynutí 14hodin.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: út září 20 2011, 12:24    Předmět: Citovat

Ano, jsou to NiCd. Takže nějak jednoduše, s tím adaptérem co jsem sehnal, to vyřešit nepůjde...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: st září 21 2011, 6:55    Předmět: Citovat

EKKAR: Díky za radu - zkusil jsem udělat jednoduchý proudový zdroj s LM317 jak je uvedeno na posledním obrázku na http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=52. Odpor R1 jsem dal 6,2R a na výstupu mám požadovaných cca 200mA. Vypadá to, že by to snad mohlo fungovat (aspoň se mi to tak jeví). LM317 se ale hodně hřeje - připevnil jsem zatím provizorní chladič, ale topí i tak. Chtěl bych se jen zeptat jestli se mám tím topením znepokojovat (nabíječka přeci jen nějakou tu hodinu pojede).

Další věc je, že nabíjení bude trvat opravdu dost dlouho pokud bude aku úplně vybitý. V návodu k akuvrtačce ale píšou, že k nabití dojde za 3-6 hodin (3 hodiny prý stačí). Nevíte jak mohli tohoto dosáhnout s originální nabíječkou, kterou jsem popsal výše? Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st září 21 2011, 7:24    Předmět: Citovat

Aký máte Uin do LM317, nech vieme o aký výkon premenený na teplo sa jedná?

A keď chcete vedieť, ako sa im podarilo dosiahnuť vetu, že stačí nabíjať 3-6 hodín, tak odpoveď je ľahká, dosiahli to tým, že to do manuálu napísali, to je všetko Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: st září 21 2011, 7:47    Předmět: Citovat

Na vstupu používám adaptér = 18V / 400mA. Napětí naprázdno je 28,7V. Při zapojeném obvodu (kdy dochází k nabíjení aku) je napětí na vstupu 22,7V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st září 21 2011, 8:20    Předmět: Citovat

Tak to by nemalo byť také strašné s tým teplom, samozrejme záleží aj od veľkosti priestoru vnútri krabičky, plus eventuálne vetranie krabičky. Malo by sa reálne jednať len o (približne):
Uaku=13-18V, Uin = 23V, I=0.2A,

Pteplomax=delta Umax * I takže maximálne
Pteplo = (23-13)V*0.2A = 10V * 0.2A = 2W

Jednou z možností je znížit nabíjací prúd, ale tým sa samozrejme úmerne predĺži aj doba potrebná na nabitie akumulátoru. Iné možnosti sú len komplikovanejšie, takže by som to videl na variovanie Rs a hľadania najmenšej už vyhovujúcej tepelnej straty. i

edit: tých U akumin= 13V je tak trochu od pása strelené, samozrejme je teoreticky možné aj nižšie napätie, ale myslím, že nie o moc, a hlavne nie na dlhú dobu od spustenia nabíjania
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: st září 21 2011, 8:35    Předmět: Citovat

Děkuju za vysvětlení. Ještě bych měl jeden dotaz:
Nechal jsem nabíjet hodně vybitý aku (měl necelých 12V). Při nabíjení je na výstupních svorkách nabíječky jen o něco vyšší napětí. Napětí se během nabíjení postupně zvyšuje v závislosti na tom, jak se aku postupně nabíjí. Nebylo by vhodnější udělat obvod s LM317, u kterého bych kromě nabíjecího proudu nastavil i výstupní napětí (pro můj případ počítám 16,8V)? Má to smysl (např. z hlediska doby nabíjení) nebo si tím nijak nepomůžu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st září 21 2011, 9:29    Předmět: Citovat

Tu nájdeš prúdový zdroj aj s obmedzením napätia. Je to lepšie ako dávať pozor na napätie, alebo na čas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: st září 21 2011, 10:07    Předmět: Citovat

Díky, vyzkouším. Budu vycházet ze zapojení na str.22 vlevo dole...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund