Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ovládací panel světel
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
miras269



Založen: Mar 05, 2009
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: po září 12 2011, 20:20    Předmět: ovládací panel světel Citovat

Zdravím všechny bastlíře Smile
z dlouhé nudy jsem se pustil do výroby ovládacího pultíku na světla na naše menší "akce".Už jeden ovládací pult mám, kde mám pouze vypínač kontrolku a zásuvku.Vypínač je kovový,páčkový a jde přes něho všechen proud k zásuvce,což není zrovna nejlepší řešení a hlavně to všechno ovládat ručně po nějakym tom pivu taky není sranda.
Rozhodl jsem se vyrobit nový,kde budou zásuvky spínané přes relé a přes páčkové vypínače poteče proud při 12V potřebný pouze k sepnutí relé.Nicméně to řeší jen 4 zásuvky, dalších 8 zásuvek bych chěl řídit nějakým jednoduchým IO.Který má vstup z hodinového signálu a 8 výstupů, které přes tranzistor spínají relé zásuvek.Vše mám již nakresleno, jen nemohu najít takový IO, který by sám v závislosti na hodinovém signálu generoval nahodile na výstupech LOG1 a to ať už jen na jednom výstupu nebo dvou nebo třech.Po každé kdy přijde signál do hodinvého vstupu IO chci aby se počet aktivních výstupů měnil a měnili se i výstupy.
Nemohl by jste mi prosím někdo s určením IO pomoci, nebo jestli se bude muset místo IO postavět nějaké zapojení, tak trosku k němu nakopnout? Vzhledem že přímo číslicová a řídící technika není můj obor, tak se v IO moc nevyznám,jen nějaké základy... předem díky moc Smile

Málo říkající název vlákna upraven.Viz PRAVIDLA, odst.7a)
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po září 12 2011, 20:59    Předmět: Citovat

To chce menej piv....avšak dva tri, štyri nie sú na závadu. Potom možno príde osvietenie a niečo nakreslíš. A takým IO môže byť mikrocontroler s vhodným programom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po září 12 2011, 21:02    Předmět: Citovat

A ještě něco k těm relátkům... jestli to má bejt něco, co nebude rušit všechno v okolí jako kráva, tak si naštuduj něco o spínání v nule...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po září 12 2011, 22:04    Předmět: Citovat

Jestli to myslíš trochu vážně, mám tady nějaké komponenty na 8 nebo 16 kanálové ovladače + krabice na ně, děrované na 16 IEC přívodek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petr1991



Založen: May 29, 2009
Příspěvky: 301
Bydliště: Záhorí (Slovensko)

PříspěvekZaslal: út září 13 2011, 15:37    Předmět: Citovat

...alebo 4017 + 555 ? Kedysi som si s tym robil nieco podobne ako ty. Niekolko vypinacov, kazdy na "1 dobu" , seria "dob" sa periodicky opakuje, vypinacmi si presne nastavis, kedy ma a kedy nema blikat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miras269



Založen: Mar 05, 2009
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: út září 13 2011, 20:28    Předmět: Citovat

frantajetel11 napsal(a):
A ještě něco k těm relátkům... jestli to má bejt něco, co nebude rušit všechno v okolí jako kráva, tak si naštuduj něco o spínání v nule...


myslíš tím,že když sepne relé,tak by mohlo rušit aparaturu a PC ? takže tam dát něco jako spínač při průchodu nulou? nebo lze jiný řešení místo relé? nějakej výkonovej tranzistor asi blbost co?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miras269



Založen: Mar 05, 2009
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: út září 13 2011, 20:29    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Jestli to myslíš trochu vážně, mám tady nějaké komponenty na 8 nebo 16 kanálové ovladače + krabice na ně, děrované na 16 IEC přívodek.


jako myslíš už hotový? můžeš poslat bližší info,příp. foto?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st září 14 2011, 6:07    Předmět: Citovat

Těm spínačům se říká SSR relé a bylo lze je levně koupit u RaC anebo u Sedláčka za korun padesát . Byl to jednofáz na 10A 220V . Jako náhodný spinač-generátor bych dnes použil asi generátor kostky s nějakým uPC a ta relata . Takovou věc jsem i vyráběl pro místní dj . Dej pozor , to že jsem měl 4 spínače na jeden zásobvod znamenalo , že zásuvky často upekli . Na výstup jsem používal starší dvouzásuvky , dovolující odpojení jednotlivých dutinek .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miras269



Založen: Mar 05, 2009
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: st září 14 2011, 19:41    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Těm spínačům se říká SSR relé a bylo lze je levně koupit u RaC anebo u Sedláčka za korun padesát . Byl to jednofáz na 10A 220V . Jako náhodný spinač-generátor bych dnes použil asi generátor kostky s nějakým uPC a ta relata . Takovou věc jsem i vyráběl pro místní dj . Dej pozor , to že jsem měl 4 spínače na jeden zásobvod znamenalo , že zásuvky často upekli . Na výstup jsem používal starší dvouzásuvky , dovolující odpojení jednotlivých dutinek .


a nebude tam to SSR zbytečný? ja nevim,ale ten pult co mám teď, tak má zásuvky ovládaný obyč vypínačem za 30,- a nikdy se nestalo že by to rušilo aparaturu nebo obrazovky...tak proč by to mělo relé dělat? koukal jsem po netu a ty SSR jsou šíleně drahý :/
Zásuvky bych použil ty, co jdou montovat na DIN lištu ( jsou menší než klasický ) možná bych udělal 3 fázový provedení, ke kterýmu by byla redukce pro 1 fáz,kvůli velkému odběru aby nebyla trápena 1fáze,tam kde je možnost se připojit na 400V,ale to je vedlejší.
Mohl by jsi mi nějak pomoci s tím zapojením,či nějakým tím IO ? popsat nějak co přesně myslíš? Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st září 14 2011, 19:51    Předmět: Citovat

Jestli chceš pseudonáhodnou sekvenci 8bitů s maximální délkou periody, tak na to jde použít LFSR, budeš potřebovat 8bitový posuvný registr a 4 XOR hradla. http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_feedback_shift_register
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt září 15 2011, 5:12    Předmět: Citovat

No ono jde právě o to , že už pak můžeš jen pít to pivo , spouštěcí napětí bývá 5V a pár mA . Pokud koupíš obyčvypínače nové , padesátka ti stačit na kus nebude a ty spínače od RaC stály 'a80 .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt září 15 2011, 10:09    Předmět: Citovat

S tými páčkovými vypínačmi sa blbo budú realizovať pseudo-náhodné algoritmy.
Relátka...to je iná kapusta, len akosi o ich životnosť pri živšom prepínaní by som mal obavu.
SSR...to akurát nemusí byť ako monolitický IO, alebo modul. Však sa dá použiť triak spínaný opto izolátorom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miras269



Založen: Mar 05, 2009
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: čt září 15 2011, 13:10    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Jestli chceš pseudonáhodnou sekvenci 8bitů s maximální délkou periody, tak na to jde použít LFSR, budeš potřebovat 8bitový posuvný registr a 4 XOR hradla. http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_feedback_shift_register


koukal jsem na odkaz, ale jaksi se v tom nevyznám.Mohl by jsi mi nakreslit nějaký schéma.Jak je to myšleno? prostě kam připojím hodinový signál, napájení a kde budu mít 8 výstupů Smile

Co se týče toho spínaní zásuvek, co by teda šlo použít místo relátek? nějaký optočlen?Když budu mít výstup z toho zapojení, které bude generovat ten postup tak bych dal 8 tranzistorů, přes které by byli ovládaná relátka s 12V cívkou.Na kontakty relátka připojím fázi pro zásuvku a je to... nebo je tam v něčem problém?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt září 15 2011, 13:32    Předmět: Citovat

Sado maso
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fivestone



Založen: Sep 19, 2011
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: po září 19 2011, 21:06    Předmět: Citovat

stavbu pultu jsem řešil řadu let, původní bednu spínačů jsem doplňoval o různé programovatelné generátory , náhodné blikače a barevnou hudbu. Nakonec jsem se vydal jinou cestou, postavil jsem si DMX přijímače pro řízení světel seriovým přenosem a k nim koupil ovládací pultík DMX. jsou k mání kolem 2k mírně ojeté, a ten starý krám už hnije ve sklepě.
Tady je luxusní návod na stavbu přijímače DMX:
http://www.hoelscher-hi.de/hendrik/english/switch.htm
(spínání světel zap-vyp, v nule, nepotřebuje odrušení)
http://www.hoelscher-hi.de/hendrik/english/dimmer.htm
(plynulé rozsvěcení světel, je nutné odrušit tyristory pomocí tlumivek a kondenzátorů)
popsaná konstrukce obsahuje na jedné desce procesor atmel, který se stará o příjem a dekódování signálu, a přímo na jeho výstupy se připojují optočleny pro ovládání triaků, které jsou na samostatné desce
p. Hoelscher je jistě machr na programování brouků, já zas dělám spíš do "silové " elektroniky, tak nemůžu doporučit jeho desku triaků, která nemůže ustát vražednou kombinaci prachu, vlhka a kouře na akcích a v případě zájmu můžu poslat vlastní ověřený návrh DPS.
nemusíš mít ze stavby obavy, programování je dobře popsané, programuje se v hotovém zařízení a program je přiložen. nikdy jsem nepracoval s procesorem, a překvapilo mne, jak je to jednoduché.
stavba pultu se dnes prostě nevyplatí, za pár korun máš komfortní zařízení, a v budoucnu můžeš bez obav přikoupit další zařízení ovládané dmx signálem, kterých je na trhu čím dál víc. DMX pult se propojuje standardním mikrofonním kabelem s přijímačem spínací jednotky, při návrhu krabice přijímače počítej s tím, že ho pověsíš na stativ přímo ke světlům, vyhneš se tak tahání silových kabelů.
Co je DMX signál a jak pracuje je dobře popsané na wikipedi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund