Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ŠUPLÍKOVÉ ZÁSOBY
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
doubek61



Založen: Apr 05, 2009
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st únor 02 2011, 23:57    Předmět: ŠUPLÍKOVÉ ZÁSOBY Citovat

Prosím o radu, žiju na malém městě a do radio prodejny mám daleko. Tudíž musím mít doma zásobu součástek, co mne poradite mít určitě doma za IO řady CMUS 4xxxx a 74hcxx. Uvažoval jsem o nákupu celé řady 4xxx, ale zaprvé to stojí moc a zdruhé tam jsou IO takřka nepoužitelné. Tak nevím ktere koupit a klik, které jsou často používané?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 0:04    Předmět: Citovat

Zaujímavá otázka....môj problém je čo vyhodiť, ale ponechám to na pozdejšie,.... posledný termím a rozhodnutie bude na dedičoch. Tí to šupnú všetko do zberného dvora Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 0:09    Předmět: Citovat

určitě trochu záleží na tom, co míníš dělat, já jsem třeba 40xx obvod občas taky dva roky nepotřeboval a pokud jo, dal se někde vyorat z nějaký desky, totéž s operákama a čímkoliv. Platí jednoduchá poučka: i když budeš mít doma v krabicích smetí za 30.000, pak stejně zůstaneš viset na jednom trimru nebo krystalu nebo konektoru a jak to budeš improvizovat, odpálíš ten 99% komplet co jinak dáš dohromady Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 0:50    Předmět: Citovat

Naprostý souhlas chlapy. Navíc murphyho zákony platí vždy. Kolikrát se mi stalo, že jsem jel do elektra kvůli jedné prkotině Smile
Člověku se doma válí plno součástek a když začne s novou konstrukcí, vždycky nakonec něco pochybí.
Ono je potřeba hned na začátku dobře si promyslet seznam součástek a co vzít např. 2x do zásoby.
S tím, jaké logické IO do zásoby, bych se vůbec netrápil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1528
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 2:46    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Zaujímavá otázka....môj problém je čo vyhodiť, ale ponechám to na pozdejšie,.... posledný termím a rozhodnutie bude na dedičoch. Tí to šupnú všetko do zberného dvora Very Happy


Povinost dědiců by měla být po tvé smrti nabídnout zásoby tady na fóru.
Musel bys je ale ještě zaživa o tom informovat. Až pak by teprve měl následovat SD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 6:32    Předmět: Citovat

Nevím jak často tento sklad využijí následníci , ale návštěvníci SD to momentálně potřebné s radostí vyberou . Very Happy No já mám doma svůj sklad a můj starší brácha ke mně přesunul svůj . A když na to kouknu , tak je ta generace mezi námi (12let) podstatně vidět . No udělal jsem pro sebe dobrý skutek a předal snad polovinu bráchova skladu dále k synovci . Ať mají taky zaplněný děcák . Opravdu hlavně nekupuj , zvláště nemáš-li to profesi . Také to mám 40 do krámu , ale no počkám . Mám zde uskladněn např MAA661 za tehdy 8h práce . Jestli chceš alespoň použité nabýt , kup rozumněuloženouměnu a navštiv opatrně SD . Je třeba vysondovat čas a správného člověka . A za pár měsíců budeš mít málo místa .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7953
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 6:48    Předmět: Citovat

Promiň ale mě ten dotaz připadne tak absurdní, že si zase někdo dělá Obscenní
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 7:07    Předmět: Citovat

Tedy vojín Kefalín , čo myslíte tým absurdným . Do Hradce to mám 40km , opravuji jako hobby a kdybych měl pro každou prkotinu dojet , tak by se mi cenově každý vysmál , i kdyby měl zaplatit jen reálné náklady . Já osobně již o tomto nepřemýšlím, neb kupku dílů vlastním . No a každoročně z Holic o něco doplním , nekupto , co kdyby ... I nyní si nadávám ,že jsem tamto a tamto mohl do "skladu" za tu cenu přikoupit . Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doubek61



Založen: Apr 05, 2009
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 10:00    Předmět: Citovat

Já se tedy zeptám jinak. Co kdo považujete v logických obvodech za základ jež je dobré mít doma? Zejména v souvislosti s MCU a jejich programováním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5688
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 10:27    Předmět: Citovat

doubek61 napsal(a):
Já se tedy zeptám jinak. Co kdo považujete v logických obvodech za základ jež je dobré mít doma? Zejména v souvislosti s MCU a jejich programováním.

Nic.
Dost dobře nechápu, proč stále chceš mít nějakou zásobu IO, když ani nevíš co budeš dělat. Potřeba jednotlivých typů vyvstane časem. Chceš ušetřit stovku na poštovným a utratíš tisícovku za něco, co třeba ani nevyužiješ.
Celý dotaz je tak naivní, až mám podezření na provokaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 10:36    Předmět: Citovat

V souvislosti s MCU si vezmi pár schemat a nakup hlavně běžné součástky, co jsou kolem MCU použity - t.j. krystaly, kondíky, diody, patice, 5V stabilizátor.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 11:19    Předmět: Citovat

Kupovat do zásoby logické IO je IMHO blbost. Kup si to, co psal ZdenekHQ plus pár odporů. Já třeba s MCU dělám relativně často, ale logický IO jsem nepoužil už asi 5 let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doubek61



Založen: Apr 05, 2009
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 13:24    Předmět: Citovat

Aco takhle BCD převodníky, invertory, posovnéregistry atd. To namá cenu mít doma?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 13:34    Předmět: Citovat

Do zásoby nekupuj skoro nic. Obzvášť z logických obvodů. Taky jsem kdysi pár takových věcí koupil a teď mi tu leží součástky, které asi nikdy nevyžiju.

V souvislosti s programováním MCU bych z vlastní zkušenosti koupil asi tohle:
- pár MCU, které hodláš programovat + patice
- rezistory 10k, 4k7, 1k0, 470, 330
- LEDky
- univerzální tranzistory NPN a PNP (BC547, BC557, BC327, BC337)
- piny + konektory
- malé univerzální DPS
- pár miniaturních tlačítek
- pár diod 1N4148
- kondenzátory 100n a 100mikro
- 1 krystal 4MHz a 20MHz (většinou stejně použiješ vnitřní oscilátor) + ke každému 2 kondenzátory asi 22pF
- možná LED displej 4x7-seg., displej 2x 16 znaků + klávesnice 3x4 tlačítka

Pokud to nebudeš napájet jen ze stabilizovaného zdroje, tak navíc:
- usměrňovací můstky B250C1500
- kondenzátory 100M nebo 470M
- stabilizátory na 5V - 1A a 100mA

To je asi tak všechno. Kdyžtak to někdo doplňte.

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 13:50    Předmět: Citovat

doubek61 napsal(a):
Aco takhle BCD převodníky, invertory, posovnéregistry atd. To namá cenu mít doma?

A co s tím chceš dělat? Pokud nevíš, co konkrétního budeš asi potřebovat, tak to nekupuj. Stejně ve finále, pokud nebudeš dělat bastly jenom na stole, budeš potřebovat nějakou krabičku, popř. trafo, tak si k tomu necháš poslat i součástky.
Časem zjištíš sám, co potřebuješ nejčastěji...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund