Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla 4106U Ametyst
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Peta-cb



Založen: Jun 14, 2006
Příspěvky: 498
Bydliště: Ceské Budejovice

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2006, 22:08    Předmět: Citovat

já to zábavný dávat to dohromy.i když s mym ametystem zatim zápolim napřed nešel vůbec jen žhavení.pak sem vyměnil kombi elit 50+50M.tak aspoň zvuk jde a i dokonce VN ale skončil sem u bílého pruhu tak cca 1cm širokej uprostřed obr zkusil sem to rozšířit ale nebude to asi tim. ale dopadlo to tak že stejně vim prd pré nejde synchron.a k tomu otočim potenc na kontrast ztratí se signál nooo bude to zdlouhavý.už tam bylo takovejch blbejch součástek...zatim 7. Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jesse



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 93
Bydliště: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2006, 11:27    Předmět: Citovat

to je u každejch takovejch starejch kousků elyty stojí za to vyměnit rovnou všechny protože málo kdy se dochovají alespon sdost velkou tolerancí od jejich původních hodnot a pokud přesto je dost velká pravděpodobnost že brzy odejdou a snimy i něco dalšího
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peta-cb



Založen: Jun 14, 2006
Příspěvky: 498
Bydliště: Ceské Budejovice

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2006, 13:48    Předmět: Citovat

něco sem povymělil elity a pak i ty některý rozpadlý hnědý a obraz sice je a i na celý obr a uplně bez synchronizace.a napětí moje a ve schématu uplně jiný...snad to někdy pude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jesse



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 93
Bydliště: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2006, 16:37    Předmět: Citovat

chce to vyměnit všecny elyty ve zdroji a i ten svitkáč co je hned za pojistkou kůli filtraci měly by se ti zlepšit i ty napětí ale někdy je musíš brát s tolerancí protože to bylo měřeno při napětí 220V ale dnes je 230V a někde dokonce i 245Vsice by to nemělo být ale stává se to
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 753
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2006, 21:00    Předmět: Citovat

Jak tady čtu diskusi o potížích s přenosem schema, je asi skutečně lepší projít několik antikvariátů, kde jsou " Kotkové" poměrně snadno k nalezení.
Informace o daném typu z této publikace je poměrně komplexní a v dnešní době již těžko nahraditelná něčím důkladnějším.
Jinak pro ev. zájemce-leží mi doma 1 kus Ametystu ve velmi dobrém stavu.
Ještě k výměně kondenzátorů: ty, které jsou zalité v hnědé hmotě bývají po těch letech téměř všechny prasklé, tudíž přístupné povětrnosti, takže většinou mají nepřípustné svody řádu stovek kiloohmů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peta-cb



Založen: Jun 14, 2006
Příspěvky: 498
Bydliště: Ceské Budejovice

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2006, 21:10    Předmět: Citovat

tak dneska sem docílil toho že bývalí majitelé měli nevím proč přehozené 2 elektronky mezi sebou.tak obraz sice jde ale velmi nestabilně.a navíc je přehlej.asi jako když se přehne papír ale tak 2-3 cm. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 753
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2006, 21:45    Předmět: Citovat

To je stále totéž-u těchto historických strojů je třeba velmi mnoho práce, aby jakž-takž šlapaly. V tomto konkrétním případě je obyčejně nutno vyměnit všechny svitkové kondenzátory v okolí PCL 82, její katodový elektrolyt a změřit všechny odpory kolem této elektronky. Zvláště odpory řádu stovek kiloohmů a jednotek megaohmů mají velmi často zvýšené hodnoty, anebo jsou úplně přerušené. Také samotná PCL82 může mít mřížkovou emisi, ale popravdě řečeno u původních elektronek Tesla se tato vyskytovala spíše ojediněle. Až s nástupem polských elektronek Telam to začal být jev masový. V tomto případě by byl vývoj velikosti "zavinutí" rastru závislý na době provozu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jesse



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 93
Bydliště: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal: po srpen 07 2006, 17:28    Předmět: Citovat

jak přesně je přehlý v rohu nebo ze spodu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peta-cb



Založen: Jun 14, 2006
Příspěvky: 498
Bydliště: Ceské Budejovice

PříspěvekZaslal: po srpen 07 2006, 19:07    Předmět: Citovat

pokusím se obzaz co nejlíp vylíčit.ze spodní části obr.tak cca 2cm přehlej.ale co mne víc štve je že obraz je leva i prava vlnovka a podle záběru se to všeljak kroutí.najednou se třeba objeví černej pruh uprostřed a pak zas zajede na stranu kde má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: po srpen 07 2006, 19:47    Předmět: Citovat

Koukám tu do chytré knihy (Český, Vodrážka - Rádce televizního opraváře), jsou tu nákresy či fotky obrazu při nějakých závadách:
dole přehnutý obraz - vadný mřížkový svod koncové elektronky
svislé zvlnění obrazu - vadná filtrace v síťové části, vadný mřížkový svod spínací elektronky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ed723



Založen: Sep 16, 2004
Příspěvky: 14
Bydliště: Old?ichovice

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2006, 19:52    Předmět: Citovat

To kroucení obrazu, nestabilní synchro může být způsobeno špatnou funkcí klíčovaného AVC, zkontroluj injekci klíčovacích impulzů z G2 elektronky PL36, C174-220pF, elektronku PCF82, odpor R173-6M2, dále zkontroluj činnost separátoru synchro ECH81 hlavně napětí na G2,G4 musí být malé 11-13V. Pokud to nepomůže ozvi se. Opravil jsem jich několik vagonů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2006, 13:15    Předmět: Citovat

Věčný problém kondíků... Taky jsem teď opravoval pár televizorů ze 60.let... Nejhorší je že ty staré a funkční kondy už mi docházejí a nové se mi tam dávat nechce. Dát např. do zdroje moderní miniaturní elektrolyty, to prostě není ono. Pak už ta televize ztrácí svou historickou hodnotu (to už bych mohl rovnou nechat jenom bednu a dát do ní novej vnitřek)
Elektrolyty ve zdroji ty velké 100+100M/350V se většinou ještě dají zachránit naformováním, tedy pokud nejsou totálně vyschlé (to se pozná tak že když s ním zatřepu tak to v něm štěrchá). Jinak taky častou příčinou špatné filtrace bývá přechoďák mezi kostrou přístroje a dosedací plochou toho ellytu. Býva to tam často dost zoxidované, ale je to vidět až po vyšroubování toho kondíku.
Horší věc jsou ty hnědé svitkové kondy... Často praskají a kromě toho že mají častou už úplně jinou hodnotu než mají mít tak (hlavně ty popraskané) mění parametry zahříváním během provozu. Měřením se většinou ukáže, že mají výrazně větší kapacitu než mají mít např. místo 22n mají třeba 35n apod. Takže potom naštelovat obraz tak aby kruh na monoskopu byl kruh a ne bramboroid je docela kumšt. Dobrých originálních součástek ubývá moje zásoby se krátí... Přesto jenom velice nerad používám v historických přístrojích moderní (nebo novější) součástky.
Samostatná kapitola jsou potom obrazovky. Sehnat pěknou starou televizi s dobrou obrazovkou je výhra. Předevčírem jsem řešil problém s totálně slabou obrazovkou v TVP Dajana (rv. 1967). Obraz nebyl vidět ani při zatemění. Regenerace se bohužel nezdařila (upadl při ní přívod ke katodě) a protože obrazovku 592QQ44 jsem neměl, dal jsem místo ní provizorně o něco novější 612QQ44 než seženu tu původní... Teď tu ještě mám nachystané na renovaci 2ks TVP Mimosa (rv.1965) Tak se pokusím z nich udělat jednu funkční...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Peta-cb



Založen: Jun 14, 2006
Příspěvky: 498
Bydliště: Ceské Budejovice

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2006, 19:08    Předmět: Citovat

jo chrastivej elyt...s tim mam už skušenost.ale že se dá elit znovu zprovoznit jsem ještě neslyšel.tak to vypadá že mne tento TV asi zdolá.ale jen tak se nevzdám...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2006, 19:38    Předmět: Citovat

urbanek napsal(a):
Věčný problém kondíků... Taky jsem teď opravoval pár televizorů ze 60.let... Nejhorší je že ty staré a funkční kondy už mi docházejí a nové se mi tam dávat nechce. Dát např. do zdroje moderní miniaturní elektrolyty, to prostě není ono. Pak už ta televize ztrácí svou historickou hodnotu (to už bych mohl rovnou nechat jenom bednu a dát do ní novej vnitřek)
Elektrolyty ve zdroji ty velké 100+100M/350V se většinou ještě dají zachránit naformováním, tedy pokud nejsou totálně vyschlé (to se pozná tak že když s ním zatřepu tak to v něm štěrchá). Jinak taky častou příčinou špatné filtrace bývá přechoďák mezi kostrou přístroje a dosedací plochou toho ellytu. Býva to tam často dost zoxidované, ale je to vidět až po vyšroubování toho kondíku.
Horší věc jsou ty hnědé svitkové kondy... Často praskají a kromě toho že mají častou už úplně jinou hodnotu než mají mít tak (hlavně ty popraskané) mění parametry zahříváním během provozu. Měřením se většinou ukáže, že mají výrazně větší kapacitu než mají mít např. místo 22n mají třeba 35n apod. Takže potom naštelovat obraz tak aby kruh na monoskopu byl kruh a ne bramboroid je docela kumšt. Dobrých originálních součástek ubývá moje zásoby se krátí... Přesto jenom velice nerad používám v historických přístrojích moderní (nebo novější) součástky.



Jo ty staré součástky,při repasi "starožitných" zařízení je to ten největší problém....
Narazil sem na amplionu nedávno na sinclairův popis repase starých kondíků,tady je:

Existuje i fajnšmekrovská "generálka" krabicových kondenzátorů, kterou praktikují zejména sběratelé historických zařízení. Do víčka krabičky kondenzátoru /vedle skleněných průchodek/ vyvrtáme opatrně otvor průměru cca 1.5mm. Celý kondenzátor pak posadíme na rozehřátý elektrický vařič a rozehřejeme na cca 150°C. Na čelisti dílenského svěráku přilepíme lepicí páskou dva pásky nějaké tepelně izolační hmoty /v nouzi i dva pásky tvrdé lepenky/ a rozehřejeme výkonnější, min. 100W "klempířskou" elektrickou páječku. Kondenzátor na vařiči bude mezitím díky malé dírce ve víčku a unikajícím parám z impregnační hmoty kvičet jako tchyně přiskříplá ve dveřích. Dostatečně prohřátý kondenzátor v kleštích sundáme z vařiče, rychle přitáhneme do svěráku, silnou páječkou a za pomoci kleští a šroubováku uvolníme obě skleněné průchodky a odštípneme od nich vývody zevnitř. Pak uvolníme i dokola zapájené víčko kondenzátoru. Svitek kondenzátoru i se zbytky zalévací hmoty vylejeme ven po novém rozehřátí krabičky na vařiči. Krabičku po vychladnutí zevnitř vyčistíme, do víčka znovu páječkou zapájíme skleněné průchodky a k vývodům průchodek zevnitř připojíme potřebný počet moderních MKT či MKP kondenzátorů. Víčko s průchodkami i připojenými kondenzátory lze zpět poměrně úhledně zapájet i samotnou 100W páječkou, vyvrtaný otvor pro unikající páry při ohřevu po vychladnutí zakápneme malou kapkou cínu. Je to příšerná procedura, kterou asi málokdo bude chtít absolvovat - nicméně sběratelům historických zařízení, chtějí-li se pochlubit funkčním přístrojem původního vzhledu - nic jiného nezbývá. Zmínil jsem se o této možnosti jen pro zajímavost a úplnost.

_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ed723



Založen: Sep 16, 2004
Příspěvky: 14
Bydliště: Old?ichovice

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2006, 21:15    Předmět: Citovat

Podobným způsobem renovuji svitkové kondenzátory ale i elyty. Použiji pouze trubičku a kompaud. zalévací hmotu. Dbám na to aby se nesetřel popis na kondenzátoru. takové práce se ale vyplatí jenom na historicky cenných kusech a na konci renovace musí být kousek k nerozeznání od nového výrobku. Napiš jak jsi pokročil s Ametystem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund