Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Záhadná kulatá zásuvka-společná AM anténa?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2010, 22:26    Předmět: Citovat

Díky všem za odpovědi. Crifodo mám sice celkem rozsáhlou sbírku filmů na VHS, našel bych Arabelu i Zemana Twisted Evil , ale tohle nemám. Ono na AM se dá hlavně večer pořád chytit plno stanic, nakonec i na vysílači Liblice byla před pár lety generálka (takže asi ještě dlouho pojede). A jsem rád že Liblice jedou, protože pravidelně poslouchám o víkendu na Minoru Meteor a občas i pohádku po nedělním obědě. Ne že by to nebylo na FM a na netu, ale když toho Minora mám tak si ho také občas pustím. Ale tyhle antény jsou už asi opravdu pasé. I když ne tak úplně, určitě by stálo za to vysledovat kam trubky vedou a roztahat jimi po baráku třeba ethernet. Stejně jako se dalo využít kablíku od rozhlasu po drátě k zapojení ADSL, aniž by se muselo tahat nové ošklivé vedení venkem v zrekonstruovaném bytě.

Jinak teď jsem si všiml fotek. Ano, to je přesně ona!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2010, 23:20    Předmět: Citovat

Až tam půjdeš, schválně to prolez a jukni, jestli je tam ten ,,květináč,, na střeše, a kdyžtak prozkoumej, co kudy vede a pošli nějáká fota. zásuvka je pěkná, ještě jsem to neviděl, to vyráběla elektro praga? Zeptam se na to otce???

A při prolézání hledej i transformátor


Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána. Používej konečně tlačítko nad a pod vláknem!
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
matus15



Založen: Dec 13, 2008
Příspěvky: 336
Bydliště: Prešov

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 7:10    Předmět: Citovat

mňa by najmä zaujímalo ako vyzerá ten elektrónkový zosilňovač. u nás v Prešove som nikdy takéto rozvody nevidel...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 7:40    Předmět: Citovat

Je to 100V rozvod rozhlasu po drôte.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 7:53    Předmět: Citovat

Ne ne, tohle nemá s rozhlasem po drátě co dělat. Navíc sítě 100V jsou jednostupňové a používají se dodnes pro místní/školní/závodní/nádražní a kdoví jaký ještě rozhlas. Síť dráťáku byla dvoustupňová, primární měla 120V nebo 240V (podle typu zesilovače a délky větví) a sekundární, napojená na primární přes účastnické transformátory měla 30V. A právě do krabice vedle této zásuvky vedl kablík dráťáku (nyní použitý pro ADSL). Vidím v tom i jistou logiku, v té době bylo zdrojem "elektronické zábavy" rádio, a to buď elektronkový AM přijímač nebo rozhlas po drátě. Proto taky byly rozvody antény a dráťáku vedle sebe. Prostě se počítalo s tím, že v tomto pokoji bude rádio, nebo dráťák, event. obojí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
OK2STO



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 439
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 9:31    Předmět: Citovat

Zásuvka byla pro anténní rozvod v 40 a 50 tých létech, byly k tomu elektronkové zesilovače většinou na půdách domů, byly pro KV,SV a DV
někdě mám jejich popis, tu zásuvku mám někdě ve svých sbírkách jako
raritu. Jestli najdu tem popis tak to sem nahraji.
Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 9:35    Předmět: Citovat

tak hledej na půdě elektronkový zesilovač signálu, kdoví, jestli tam nežhaví ,,elektronky,, ještě dnes : D
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
OK2STO



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 439
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 12:20    Předmět: Citovat

Tak jsem zatím našel reklamu na spol.antény v Praze z roku 1941,
přikládám obrázek.
Jarda



spol.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  spol.jpg
 Velikost:  108.31 kB
 Staženo:  91 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 12:24    Předmět: Citovat

No nevím, jestli byl příjem svobodné evorpy, a hlasu Ameriky opravdu nerušený Very Happy ....... Myslím spíše v podalších létech.

Je vidět, že je zapojení odlyšné od tamtoho, na střeše není ten otočený ,,květináč" ale natažený drátek

Drátáku hledej pozůstatky, transformátory na chodbách, zesilovače na půdě a elektronkama, květináče a různě natažené dráty po střeše, co by mohly tvořit anténu. Na případných nálezech hledej výrobce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 12:45    Předmět: Citovat

Trochu jsem upravil graficky kvalitu.
každopádn u mě je furt kvalita lepší, protože jsem to musel zase zmenšit, aby se to vešlo sem

Myslám, že ta škatulka, co je malovaná jako pod střechou ,,úplně nejvýš,, je právě onen lampový zesilovač příjmu.

no říkál dráťáku, tam žhaví lampy určo eště dnes



spol112h.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  spol112h.jpg
 Velikost:  298.91 kB
 Staženo:  96 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 16:38    Předmět: Citovat

jandu napsal(a):
Je to 100V rozvod rozhlasu po drôte.

Setkal jsem se s těmito starými zásuvkami a byly použity pro rozhlas po drátě (v té době už odpojený ), jak potvrdil nájemník - pamětník. Možná to tam nechali z důvodu nedostatku materiálu, jak bylo zvykem. Zrušené vývody taky nebyly k nalezení. V bytech byly dokonce obvody zvonků pro služku z dob Franz - Josefa, trubky jsme taky používali pro instalaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 17:24    Předmět: Citovat

Vzpomínám si u dědy na zásuvku v jídelně, kde byl bílý čtverhraný kryt a v něm dvě dirky na ležato. Vzpomínám si, že do té zásuvky vedla dvojílinka, taková ta telefonní, která měla v sobě jeden mědenný ,,fous,, který se dal při neopatrnosti zlomit.

též zásuvka myslím že byla i v pokoji, když jsem připojil reprák tic se nedělo, bylo to už mrtvé, odpojené, zrušené, asi..



rozhlas po drátě.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rozhlas po drátě.JPG
 Velikost:  4.41 kB
 Staženo:  46 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mates13



Založen: Feb 18, 2009
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 17:45    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):

Je vidět, že je zapojení odlyšné od tamtoho, na střeše není ten otočený ,,květináč" ale natažený drátek

To není žádný kvetináč, ale ten "anténový transformátor" v bakelitu - ochrana proti dešti....a ta tyč co je uchycená ke komínu - to je vertikální anténa!!!
bylo úplně jedno, jestli se k tomu anténovému transformátoru připojila tyčová vertikální anténa, nebo horizontální drátová......jako to je na té reklamě Philips, co zaslal OK2STO....- viz též můj první příspěvek....ten zesilovač někde ve sbírce taky mám, ale nevím kde......občas se to objeví na Aukru....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 17:49    Předmět: Citovat

no je fakt, že oddělení účastníků od sebe nikde popsáno není a kdoví jeslti vůbec bylo, pokud se na rozvod připojil někdo s audionem, což tehdy nebyla žádná vzácnost, tak si ostatních 14 účastníků užilo Twisted Evil
ono i se superhetem se dalo natropit na KV dost při zpětným vyzařování oscilátoru do antény.
Hezké je, že na tom prospektu je asi 9 druhů schematických značek radiopříjímače Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 18:14    Předmět: Citovat

CZJKP1:
Ta zásuvka na obrázku zrovna historická není, je to běžná DR a dělaly se ještě v 80 - tých letech. Telefonní dvojlinka tzv. "igeliťák" - vodič Up 2×0,5 se mám dojem používá dodnes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.37 sekund