Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dekadický čítač/7 segment
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5030
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 07 2010, 16:11    Předmět: Citovat

Pokud to máš na počítadlo počtu pulsů (prostý čítač), tak je to v pořádku.

Jsem zrovna ve fázi volby součástek a zapojení pro staromódní měřič kmitočtu, čili čítač. Takže mám zálusk na 4543 (paměť + dekodér na 7 segm.) a najednou jsi mě navnadil obvodem 4026, že toho umí ještě víc v jednom, a bylo by ještě o jedno pouzdro míň, jenže ono to s ním asi nepůjde.

4026 (podle mého názoru) totiž nelze na měřič kmitočtu rozumně použít. Teda dá se to, ale neměl by pohodlné čtení údaje), protože nemá paměť. On umí jen rovnou ukazovat počet pulzů, což je dobré pro prostý čítač (počítadlo) a nebo pro hodiny.


Ještě k debatě, jak je vhodný 4543 pro buzení LED displejů.
V původním starém datašítu od TI
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/26915/TI/CD4543.html
se tato možnost uvádí ("Direct LED driving capability) , i když obvod je přednostně určen pro LCD displeje.

V datašítu od 74HC4543 už se o přímém buzení LED nezmiňují, i když výstupní statické parametry jsou cca stejné a navíc svítivost LED se zvýšila. http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/15632/PHILIPS/74HC4543.html

No a pokud budu chtít použít napájení +5V(kvůli ostatním obvodům HCT), tak proud na segment LED nebude žádná sláva. Podle datašítu asi tak 1mA, jestli jsem to správně pochopil. Nevím, jestli je to dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po červen 07 2010, 16:32    Předmět: Citovat

A co použít 4553?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: po červen 07 2010, 17:16    Předmět: Citovat

4026 se naopak dá použít pro měřič kmitočtu velice krásně a jednoduše...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5030
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 07 2010, 18:28    Předmět: Citovat

Jak se to udělá? Nějaké schéma by nebylo.

Je mi totiž divné, proč by některé stroje měly paměť a jiné, jako např. 4026 ji nemusely mít. Naposledy jsem s číslicovými obvody něco dělal asi před 20 lety, takže nejsem v obraze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: po červen 07 2010, 20:21    Předmět: Citovat

Schéma nemám, ale je to jednoduchá úprava. 4026 zapojíš jako čítač impulsů a provedeš následující:
1)Všechny resety 4026-tek se vzájemně spojí
2)Všechny "display enable" se spojí
3)Všechny "clock inhibit" se spojí
4)Spojené "display enable" se spojí se spojenými "clock inhibit"
5)Tyto dva "vstupy" se vhodně řídí pomocí krystalového oscilátoru (pro rozlišení 1Hz má oscilátor frekvenci 0.5Hz) jehož výstup je vhodně upraven pomocí dvou 74xx74 - na jedné je na výstupu 1-1-0-0 (připojeno na "display enable" a "clock inhibit") na druhé je na výstupu 0-0-0-1.
Pokud jsi to nepochopil, tak zahrabu v šuplíku a překreslím to do PC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5030
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 07 2010, 22:03    Předmět: Citovat

Nepochopil jsem to, ale to je u mě normální, takže prosím o trpělivost.

Jediné, co jsem z toho pochopil je, že když spojím CLOCK INHIBIT s DISPLAY ENABLE, tak pokud svítí displej, tak se současně zastaví čítač. A naopak, pokud čítač čítá, tak displej nemůže svítit => displej musí na nějakou dobu zhasínat.
A když měřím s např. s rozlišením na 0,1Hz a hradlovací doba je např . 10s , tak displej může až 10 sec. zůstat tmavý. To je správně?


Naposledy upravil PavelFF dne po červen 07 2010, 23:05, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: po červen 07 2010, 22:40    Předmět: Citovat

Je to tak jak píšeš, já jsem to používal pro rozlišení 1Hz, takže to nevadilo, navíc se dá dodělat něco jako "hold".

Obrázek pošlu za chvíli...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5030
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 07 2010, 23:08    Předmět: Citovat

Nemusíš malovat obrázek. Já blikající displej nechci, to mi připadá jako krok zpět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: po červen 07 2010, 23:52    Předmět: Citovat

On ten displej nemusí blikat, protože:
1.referenční frekvence může být vysoká pokud nepotřebuješ velké rozlišení
2.pokud potřebuješ větší rozlišení, tak se dá měřit "na povel" - stisknutím tlačítka se změří frekvence a na displeji zůstane hodnota, další měření probíhá zase stiskem tlačítka (což třeba u LCF metru nemám a hodilo by se).
Hlavní výhodou toho zapojení je, že se ze stávajícího čítače impulzů dá jednoduše udělat měřič frekvence.



LFM.gif
 Komentář:
Úprava čítače impulzů na měřič frekvence

Stáhnout
 Soubor:  LFM.gif
 Velikost:  13.86 kB
 Staženo:  435 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út červen 08 2010, 5:09    Předmět: Citovat

Musely by do Tvé černé krabičky přibýt ještě alespoň 2 funkční bloky .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5030
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červen 19 2010, 13:01    Předmět: Citovat

Potřeboval jsem si ověřit tvrzení o vhodnosti či nevhodnosti 4543 při napájecím napětí +5V pro buzení LED displeje, protože se tu vyskytly dva názorové proudy a i v datašítech je to jaksi naopak.

Zapojení LED se společnou anodou. Displej svítí při výstupu v úrovni L. Napájení +5V.

Je velký rozdíl mezi 4543 nebo 74HC4543.
Obyčejné 4543 dává max. proud do segmentu asi tak 4mA. Měřeno bez omezovacího odporu. Netřeba omezovací odpory, výstup se chová jako zdroj proudu, nebo jako nesaturovaný spínací tranzistor. Proud klesá s teplotou.

Zato řada HC, tj 74HC4543 má na výstupu nějaký mnohem lepší tranzistor s malým saturačním napětím (řečeno terminologií spínacích bipolárních tranzistorů) nemá problém dát hodně přes 30mA (mezní údaj vývodu je 25mA) . Omezovací odpory jsou nutné. Nebo je nutné snížit napájecí napětí samotného displeje.

Zabývám se tím, protože se mi nechce dávat desítky omezovacích odporů . V NDR vyráběli podobný budič displeje D348D a ten měl dokonce výstupní proud nastavitelný vnějším napětím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4016
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt červen 24 2010, 14:44    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):

Zabývám se tím, protože se mi nechce dávat desítky omezovacích odporů . V NDR vyráběli podobný budič displeje D348D a ten měl dokonce výstupní proud nastavitelný vnějším napětím.

Nechceš ten dederonský D348D. Mám jich několik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32047
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červen 24 2010, 15:55    Předmět: Citovat

Ty "dederónský" dekodéry byly ve víc typech - D146D a D147D byly obyč dekodér BCD na 7seg, přičemž se lišily maximálním napětím - 146 vydržel 30V, 147 jen 15V. Další typy byly D345, 346, 347 a 348 - lišily se způsobem, jakým dekódovaly "naddekadický" stavy čítače - 345 a 346 dekódují A, b, C, d, E a F, zatímco 347 a 348 dávají - (mínus), E, U, d, c, A. Další odlišnost proti D146/7D je, že mají proudové výstupy, takže nepotřebovaly odpory mezi sebou a segmentovkou - u typů 346 a 348 jsou ty výstupy dokonce regulovatelné.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
explorer



Založen: Jun 25, 2010
Příspěvky: 43
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: pá červen 25 2010, 22:04    Předmět: Re: Dekadický čítač/7 segment Citovat

AmarokCZ napsal(a):
Mám takový "problém" - mám větší zásobu sedmisegmentovek se společnou anodou a už mě přestalo bavit používat CD4026 + ke každé katodě NPN tranzistor (teď chci dělat desetimístný čítač a tam by to zabralo dost místa - 80 tranzistorů navíc a 160 odporů).
Tak by mě zajímalo, jestli se dělá něco podobného jako CD4026 ale na výstupu s otevřeným kolektorem nebo s výstupy invertovanými vůči CD4026 ... nic se mi nepodařilo najít.
Díky za odpovědi


jen k tomu pripojeni anod k obvodu 4026, on je pro katody, takze je treba vystupy otocit invertorem 40106, nekde jsem mel odkaz, kde se 4026 rozebiraly co do funkcnosti a prave mam take asi 200ks sedmisegmentovek se SA a rovnou na 4026 pripojit nejdou, pouze pres ten invertor
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.32 sekund