Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Motor MEZ mohelnice
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1528
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: po květen 17 2010, 21:25    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Nie je to udělátko pripojené vodičmi do rotora?
Ak nie je tam kotva "na krátko" potom je to motor s vinutou kotvou a ten kontakt by mal premosťovať nejaký malý odpor. Na začiaktu ten odpor zaisťuje jemný rozbeh, potom sa skratuje a motor má plný krútiaci moment.
A ten odpor tam asi chýba.
edit:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Rotorov%C3%BD_sp%C3%BA%C5%A1%C5%A5a%C4%8D

Trochu si pleteš toto téma s kroužkovým motorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út květen 18 2010, 5:15    Předmět: Citovat

Tebe mátne to , že je rozepnutý . Takže to bude naopak . Sestav to v klidu tak , aby v klidu byl ten kontakt sepnutý a logicky uvažuj , až se ten motor roztočí , tak MUSÍ rozepnout . Uvědom si , že za chodu je uvnitř "vše" zmagnetované , takže i to může být k odepnutí-přitažení kroužku využito . Jinak poznačit všechny dráty na svorkovnici , můstky odstranit a měřit . Vodivé spojení hlavní vinutí , další vodivé spojení po třeba ručním sepnutí (sešroubování ) kontaktu , musí být mezi svorkami druhý vodivý okruh . Není-li , měřit od kontaktu k jednotlivým svorkám . Chybí-li jedno spojení , je přerušeno pomocné vinutí právě i díky tomu , že bylo trvale připojeno . Jsou-li dvě vodivé cesty , tak natvrdo pospojit kontakt a místo můstku na svorkovnici použít to samostatné tlačítko pro rozběh . Rozběh proběhne tak , že nejprve stlačíš tlačítko , zapneš vypínač a po roztořčení motoru pustíš tlačítko .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
prezident



Založen: Nov 28, 2003
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út květen 18 2010, 6:48    Předmět: Citovat

díky BOBOBO
za přehledné popsání co a jak měřit...
Dnes to rozdělám prohlídnu a vyfotím celý odstředivý segment, dám to sem a můžete mrknout. S posunutím by neměl být problém jelikož část s kontaktem je napevno přišroubovaná k přední přírubě (současně totiž tvořila zadní misku otevřeného ložiska) a část s pružinami je posuvná na hřídeli, ale její doraz tvoří několik snýtovaných plechů na rotoru těsně před rozšířením. Nafotím to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1528
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: út květen 18 2010, 14:58    Předmět: Citovat

BOBOBO
S magnetismem funkce tohoto spínače nemá nic společného.
Funguje to na principu Watova regulátoru.
To je 2 závažíčka odstředivou silou přes páku posunou axiálně ten kroužek po hřídeli, ten se oddálí od kontaktu, který napružením rozepne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st květen 19 2010, 5:12    Předmět: Citovat

buldo , buldo , tento systém jsem viděl prvně před zhruba 40 lety , ale neměl jsem v ruce zdaleko vše a tak se snažím pomoci obecnou radou i s možnostmi , které nemusí být běžné ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1528
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: st květen 19 2010, 11:28    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
buldo , buldo , tento systém jsem viděl prvně před zhruba 40 lety , ale neměl jsem v ruce zdaleko vše a tak se snažím pomoci obecnou radou i s možnostmi , které nemusí být běžné ...

Já mám podobný, ne li stejný motor. Před 48 lety ho koupil otec v Bílé Labuti a namontoval ho do pračky domácí výroby. Matka na ní 20 let prala, než se koupila pračka nová. Pak se pračka zrušila a motor jsem použil do malé cirkulárky. Po letech se i tato pilka zrušila a motor jsem použil pro malé zubové čerpadlo, které je používáno na čerpání nafty.
Za těch 48 let byl motor 2 x přeložiskován a asi před 5 lety jsem na něm opravoval ten odstředivý spínač. Vím tedy o čem píšu.
A můj nick je " kbulda ".

http://stag.zcu.cz/fel/kev/zei/krasl/Podklady_ke_studiu/El_stroje/Rozsirene_el_stroje/Asynchron/kapitola2-3-13.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
prezident



Založen: Nov 28, 2003
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st květen 19 2010, 15:15    Předmět: Citovat

když máš stejný tak to je fajn.BOBOBO se snažil poradit asi co nejvíc jen podle fotek.

KBULDA
Když nafotím ten mechanizmus vyndaný poznáš jestli je dobře složený a obsahuje všechny prvky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1528
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: st květen 19 2010, 15:17    Předmět: Citovat

Vytáhni tu kotvu úplně ven ze statoru.
Já vím, že BOBOBO to myslel dobře, ale tady byl trošičku mimo.
Je ale dobrej v jinejch věcech, tam kde já třeba plavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá květen 21 2010, 7:36    Předmět: Citovat

Takže pane prezidente , nefotil jsi to , ale já ano . Ztratil jsem kus odpoledne a rána . Pracuje pro mne tato ekypa jednofázových strojů točivých s odpínanou pomocnou fází . Motor z pračky , od čerpadla , univerzál , půjde s reverzací na míchačku místo třífázu . U prvních dvou je odstředivý kontakt vyveden na svorkovnici , takže lze jednoduše změřit hlavní i pomocné vinutí i ten kontakt . Jen u toho univerzálu šel konstruktér do boje s tak blbou invencí , že vložil kontakt do obvodu cívky . Ušetřil dva šroubky na svorkovnici a dva kousky drátu , ale zamezil možnosti používat tento motor s chybou na odstředivém kontaktu . Zapojení svorkovnic jsem trochu pomaloval , je to příspěvek do dvou vláken , nehodlám modifikovat , ať si každý vybere , co potřebuje . Jinak u žádného z těchto motorů není vyvedeno oboje vinutí společné jedním koncem cívek . To je třeba jen u spešlmotorů např.pro brusky . Nyní mne donutily v údržbě abych jim umožnil obousměrný chod u jedné jednofázbrusky . Je to china , asi Skill , tam jsem musel rozdělit pospojení a vyvést další fous ven . Jaké bylo mé překvapení , když jsem zatáhl za tenší drát pomocného vinutí a ten mi zůstal v ruce -vinutí je hliníkem . Zůstal mi jen kousek cca 8mm z cívky ven . Naštěstí se nechal pájecí kapalinou na hliník naletovat . To vinutí má tak pěkný lak , že i když ho člověk drží v ruce , tak by řekl , že je to měď . Tento motor je ale s trvale zapojeným kondem . Kdysi jsem se učil z níže uvedené publikace a pak jsem koupil Vinutí strojů točivých-také jsem chtěl vyfotit a případně ofotit zapojení svorkovnic strojů o nichž mluvíme . Ale vzhledem k vysoké rozpracovanosti a stěhování knihovny , jsem právě nyní nenalezl . Na jedné fotce je mechanizmus odstředivého spínače a pod ním ještě jeden co mám náhradní . Všimněte si dvou plochých pružinek na opačné straně než je kontakt . Ty udržují spinač v koncových polohách . Jinak u toho pračkového je základní bakelitová deska na níž je fosforbronzový kontakt s velkým otvorem , kterým prochází osa motoru a tlačí na něj ten odstředivý mechanizmus .U některrých motorů dojde až k probroušení a zničení celého kontaktu . jednou jsem dokonce vyráběl z texgumoidu celou nosnou desku toho kontaktu . Za bolševika nic nebylo . A nazpět , změna směru otáčení se provede prohozením začátku a konce jedno kterého vinutí . Sestavený přepínač reverzu je na jedné fotce .


DSC01075-1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC01075-1.JPG
 Velikost:  84.82 kB
 Staženo:  74 krát


DSC01076-1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC01076-1.JPG
 Velikost:  120.52 kB
 Staženo:  111 krát


DSC01077-1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC01077-1.JPG
 Velikost:  72.5 kB
 Staženo:  86 krát


DSC01078-1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC01078-1.JPG
 Velikost:  66.3 kB
 Staženo:  104 krát


DSC01079-1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC01079-1.JPG
 Velikost:  56.88 kB
 Staženo:  96 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá květen 21 2010, 7:40    Předmět: Citovat

zbytek foto


DSC01080-1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC01080-1.JPG
 Velikost:  79.54 kB
 Staženo:  75 krát


DSC01081-1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC01081-1.JPG
 Velikost:  104.22 kB
 Staženo:  86 krát


DSC01082-1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC01082-1.JPG
 Velikost:  77.87 kB
 Staženo:  85 krát


DSC01083-1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC01083-1.JPG
 Velikost:  85.36 kB
 Staženo:  110 krát


DSC01085-1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC01085-1.JPG
 Velikost:  109.54 kB
 Staženo:  100 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
prezident



Založen: Nov 28, 2003
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 8:43    Předmět: Citovat

pro 3xBO
tak předně ti chci poděkovat za objasnění principu těchto kontaktů. Je to skutečně přesně tak jak jsi psal. Problém byl v tom, že někdo přede mnou nenapružil kontakt tak jak má být. Já si to prohlédl a špatně jsem pochopil princip. Myslel jsem že se odstředivka pohne vpřed a sepne kontakt což bylo úplně špatně a dál jsem tomu nevěnoval pozornost. Teď jsem to otevřel prozkoumal dle tvého popisu funkce a hned mě to trklo.
-Odstředivka jde "dozadu"- napružil jsem kontakt tak aby v klidu byl sepnutý a při roztočení a couvnutí odstředivky rozepnul. V tom byl také problém, jelikož byl špatně napružený a tedy nespínal nikdy.
-zjistil jsem že chod odstředivky je asi 4mm axiálně a tedy jsem napružil kontakt tak aby při odsunutí 3mm rozepnul.
Motor jsem složil a HURÁ jede i v zátěži a lze měnit směr, tedy problém vyřešen a díky.
Ještě mám trochu strach, aby opravdu kontak rozpojoval a tak ho asi roztočím jiným motorem a změřím odpor na svorkách. jinak se asi rozpojení ověřit nezdá, že? Přeci jen by jsem nerad spálil rozběhové vynutí a chci ověřit zda jsem to napružil dobře a dojde k rozpojení
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4511
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 9:14    Předmět: Citovat

zapoj do serie s tym kontaktom a vinutim ziarovku.... po roztoceni motora by mala zhasnut... alebo je prepoj ak by sa to nechcelo rozbehnut....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 9:29    Předmět: Citovat

Zkus si přidělat tlačítko přes ten kontakt a za běhu sepnout . Při zapojené pomocné všechny tyto motory charakteristicky hučí .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
prezident



Založen: Nov 28, 2003
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 12:35    Předmět: Citovat

Dá se poznat z obrázku svorkovnice, kde je rozběhové vynutí?


svorkovnice.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  svorkovnice.jpg
 Velikost:  24.14 kB
 Staženo:  77 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 13:37    Předmět: Citovat

Ohmetrom to nie je problém, keď je motor rozobratý.
-prepoj N svorky, L svorku nezapoj.
Pripoj fázu na jednu z dvoch svoriek. Rukou roztoč motor. Ak sa rozročí a zabere odstredivá reg. spoznáš či sa točí ďalej, alebo sa spomaľuje podľa toho, či si na vinutí s kontaktom, alebo priamom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund