Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka z PC zdroje
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 32, 33, 34  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12536

PříspěvekZaslal: st březen 10 2010, 14:30    Předmět: Citovat

To je neskutečné, jakou debatu vyprovokuje jeden příspěvek od adorter, zjevně nechápající el. obvod se dvěma zdroji, podle něhož vnitřní odpor aku v závěru nabíjení roste. Jest-li roste nebo klesá o +/-2miliohmy nemá rozhodně vliv na pozorovaných změnách proudu. Musím říct, že od breta1 jsem nečekal takové nepochopení. Zcela se ztotožňuji s výkladem od Andrea. Nesmí se prostě plést dohromady jev elektrický s jevem elektrochemickým, jako jabka s hruškama. Wink

edit: Je také dost pochybné odečítat napěťový pokles 0,1V z takového grafu:



pokles.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pokles.png
 Velikost:  4.37 kB
 Staženo:  62 krát



Naposledy upravil masar dne st březen 10 2010, 15:02, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st březen 10 2010, 14:31    Předmět: Citovat

breta1 napsal(a):
Kdo nechce chápat, nechápe.
Když už jsme u toho tvého grafu, vidím že po odpojení to kleslo o cca 0,1V, tekže Ri je cca 0,25Ohm a to by musela být jo blba baterka s takovým Ri (v UPS jsou např baterky 12V/7,2Ah zatěžovány více než 30A a pokles delta U je okolo 1V, tekže má cca Ri 0,03, možná i méně).

Ten pokles je přesněji o 0,04V, takže Ri = 0,1Ohmu a ta baterka je skutečně blbá, kdyby nebyla, majitel by ji nevyhodil a nebyla by u mě na stole. Takže kdo chce za poklesem proudu při nabíjení vidět nárůst vnitřního odporu, vidí nárůst vnitřního odporu, kdo chce za poklesem proudu vidět nárůst napětí článků, vidí nárůst napětí článků. Jak už jsem napsala, záleží to na úhlu pohledu, proto to nemá cenu víc řešit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adorter



Založen: Mar 01, 2010
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: st březen 10 2010, 15:34    Předmět: Citovat

Vidím, že jsem rozpoutal celkem slušnou debatu Very Happy A přitom jsem se chtěl vyjádřit co nejjednodušeji. Stačí použít špatnou formulaci a je to. Takže děkuju všem za vysvětlení. Rád bych se tedy vrátil k původní otázce od CakII. Je normální, že čím víc se baterka blíží nabitému stavu, tím menší proud odebírá? Anebo může brát pořád stejný proud až do stavu, kdy nabíječka přepne do udržovacího režimu, jak napsal třeba Hape? Nějak si totiž nedokážu představit, že moje 70Ah baterka by do poslední chvíle brala 7A. Jaké napětí naprázdno by v tu dobu těsně pod 14,4V na baterce musela nabíječka vyrábět? Předem dík za vysvětlení
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CakII



Založen: Mar 08, 2010
Příspěvky: 10
Bydliště: Trnava u Zlína

PříspěvekZaslal: st březen 10 2010, 17:01    Předmět: Citovat

Možná mám chybu v regulačním obvodu.Kontroloval jsem to několikrát a nenašel nic...snad možná OZ,ale to nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12536

PříspěvekZaslal: st březen 10 2010, 17:19    Předmět: Citovat

adorter napsal(a):
...Nějak si totiž nedokážu představit, že moje 70Ah baterka by do poslední chvíle brala 7A. Jaké napětí naprázdno by v tu dobu těsně pod 14,4V na baterce musela nabíječka vyrábět? Předem dík za vysvětlení

Snad ti pomůže následující schema. Wink
Hlavně si musíš uvědomit, že napětí, které obvodem "protlačuje" proud, je dáno rozdílem napětí nabíječky a akumulátoru. Při nabíjení tento rozdíl klesá a proto klesá i nabíjecí proud. Aby nabíjecí proud při nabíjení neklesal, může nabíječka obsahovat obvody, které udržují stálou velikost proudu např. změnou odporu Rin. Proto se musí napětí nabíječky "naprázdno" volit o něco větší než maximální možné napětí akumulátoru a ještě se musí zohlednit úbytek napětí na regulačním odporu.



nabíjení.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  nabíjení.png
 Velikost:  4.05 kB
 Staženo:  64 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
adorter



Založen: Mar 01, 2010
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2010, 9:10    Předmět: Citovat

Díky všem za vysvětlení principu nabíječky. Už je mi snad všechno jasné. Proto jsem se pustil do stavby druhé nabíječky. A zase nefungovala regulace proudu. Pomohlo, když jsem pin 4 IO1 zapojil na mínus ještě před R1. Potom nabíječka fungovala jako zdroj konstantního proudu a při nastaveném napětí přešla skokově na napěťovou regulaci. Potěšen úspěchem jsem se vrátil k mé první nabíječce. Ta fungovala jako zdroj konstantního napětí a proto jsem špatně pochopil princip zapojení. Odpájel jsem diody, které jsem použil místo LED1 a LED2 a začal s pokusy. Zjistil jsem, že mi prodali zelenou LED ne 2mA ale 20mA. Koupil jsem novou. Zapojil jsem jenom LED 2, že odzkouším jenom napěťovou regulaci, ale nefungovala. S obyčejnou diodou v opačné polaritě regulace napětí fungovala. Místo LED1 jsem dal taky obyčejnou diodu, ale regulace proudu nefungovala. Tak dlouho jsem diody různě otáčel, až začala nabíječka fungovat tak jak má i se zapojenýma LEDkama. Asi jsem ten zdroj zblbnul nebo přesvědčil Very Happy Všechno šlapalo, nastavil jsem napětí naprázdno 14,4V. Při nabíjení přešla regulace skokově na napěťovou už při 14,2V. Zjistil jsem, že to je vnitřním odporem T1 a úbytkem napětí na něm. D1 a R9 jsem zapojil na mínus až za T1 a regulace přejde z proudové na napěťovou přesně při 14,4V. Akorát že při zapnutí nabíječky bez připojené baterky se zdroj nerozjede. Nevadí, připojím nejdřív baterku a až potom zapnu nabíječku. A ještě ke konstrukci. Objímky LED s kroužkem mají průměr 9mm. Proto se musí do plechu vyvrat díry s větší roztečí, než je na tištáku, jinak tam objímky nestanete. Kroužky jdou kvůli špatnému přístupu hůř nasadit. Ale nejhorší je, že začly kroužky sjíždět a LEDky tak vyjíždí ven. Příště bych volil jiné uchycení. Ale to je jen takový detail. Hlavně že už to funguje Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12536

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2010, 12:02    Předmět: Citovat

adorter napsal(a):
Odpájel jsem diody, které jsem použil místo LED1 a LED2 a začal s pokusy. Zjistil jsem, že mi prodali zelenou LED ne 2mA ale 20mA. Koupil jsem novou. Zapojil jsem jenom LED 2, že odzkouším jenom napěťovou regulaci, ale nefungovala. S obyčejnou diodou v opačné polaritě regulace napětí fungovala. Místo LED1 jsem dal taky obyčejnou diodu, ale regulace proudu nefungovala. Tak dlouho jsem diody různě otáčel, až začala nabíječka fungovat tak jak má i se zapojenýma LEDkama. Asi jsem ten zdroj zblbnul nebo přesvědčil Very Happy ..... Hlavně že už to funguje Very Happy

Promarnil jsi příležitost více proniknout do tajů elektrotechniky a prodal jsi ji za fungující (dočasně) nabíječku. Špatný obchod. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
adorter



Založen: Mar 01, 2010
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2010, 12:22    Předmět: Citovat

Ten obvod jsem měl zapojený na regulovatelném zdroji a zkoušel jsem funkci LM358. Chovalo se všechno normálně. Ale po připojení ke zdroji už to tak normální nebylo. Nevím, kde byla chyba. Do tajů elektrotechniky pronikám denně. Pořád je co se učit. Spíš by mě zajímalo, jak s nabíječkou dopadla spousta lidí, kteří v téhle diskuzi popisovali podobné problémy jako já a na první zapojení jim nefungovala. Mi se to po úpravách povedlo Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12536

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2010, 12:36    Předmět: Citovat

Jenže ty jsi ty svoje úpravy nijak nezdokumentoval, takže teď ti to funguje s "nějak" zapojenými "nějakými" diodami. Nikdo se tak nemá ani šanci dovědět, v čem byl "zakopaný pes", ale ani ty sám. K čemu ti pak budou informace, jak dopadli druzí? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
adorter



Založen: Mar 01, 2010
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2010, 15:27    Předmět: Citovat

Pokud to není z mého předešlého popisu jasné, tak ještě jednou. LED1 a LED2 jsou zapojené podle originál schématu (proč to nefungovalo od začátku, ale až po všemožných pokusech s diodami 1N4148 mi taky není jasné). Změna je v tom, že pin 4 IO1 je na minus zapojený ještě před odporem R1, tedy přímo na zdroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4511
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: pá březen 19 2010, 0:12    Předmět: Citovat

Nam ostatnym to totis islo na prvy pokus tak tu nic nepiseme Laughing Rolling Eyes Wink Wink Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adorter



Založen: Mar 01, 2010
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: pá březen 19 2010, 6:07    Předmět: Citovat

Každý takové štěstí nemá Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CakII



Založen: Mar 08, 2010
Příspěvky: 10
Bydliště: Trnava u Zlína

PříspěvekZaslal: pá březen 19 2010, 17:41    Předmět: Citovat

Třeba já...sice to funguje, ale trochu jinak.(příspěvek na předešlé stránce)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adorter



Založen: Mar 01, 2010
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: pá březen 19 2010, 20:01    Předmět: Citovat

To CakII: Nevím, jaké máš vodiče k baterce, ale zkus lanko průřez aspoň 2,5mm a délku co nejkratší. Aspoň na zkoušku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adorter



Založen: Mar 01, 2010
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: pá březen 26 2010, 6:31    Předmět: Citovat

Tak mám další postřeh ke stavbě nabíječky. Podle návodu jsem odizoloval tišťák, aby na kostře krabičky byla jen zem a ne výstupní mínus. Nabíječka fungovala, ale když jsem složil krabici tak nechtěla najet. Nakonec jsem zjistil, že v rozebraném stavu funguje ale stačí spojit horní a spodní díl krabice a nabíječka klekne. Znovu jsem uzemnil mínus a nabíječka šlape i ve složeném stavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 32, 33, 34  Další
Strana 18 z 34

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.48 sekund