Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

návrh a stavba audiovýhybky do auta (původně měnič na -12V)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dj-bobr



Založen: Mar 06, 2010
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: so březen 06 2010, 2:07    Předmět: návrh a stavba audiovýhybky do auta (původně měnič na -12V) Citovat

Ahoj,
chystám se bastlit zesilovač do auta s aktivním vyhýbáním. Koncáky bez problémů živí přímo palubní síť (TDA8560Q na dveře, TDA1562Q na sub), a řeším, jak na operáky ve výhybce. Nesymetrická zapojení přinášejí asi víc problémů, než užitku, a tak hledám jednoduché a přitom bezproblémové řešení záporného napájecího napětí.

UC3843 nebo podobné měniče mi přijdou zbytečně "overkill", když si vzpomenu, že existuje mnoho obvodů, ke kterým připojím jednu cívku, jeden kond a je hotovo, stojí teoreticky pár korun, jen je potíž se sehnáním (pokud bych nechtěl 1000ks).

Máte někdo nějaký konkrétní vychytaný, že jde koupit v maloobchodní síti v kusovém množství? Proud netřeba žádný závratný, akorát co sežere cca 5x NE5532.

Děkuji předem za tipy.

edit: proč nepoužiju odporový dělič? Něco mi říká, že +/- 12V se využije.. navíc plně symetrickými 2x12V odstraním potřebu vazebních kondenzátorů mezi OZ.


Naposledy upravil dj-bobr dne so březen 06 2010, 10:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3491

PříspěvekZaslal: so březen 06 2010, 8:57    Předmět: Citovat

Viz MC34063, je tam přímo zapojení na minus 12V/100mA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj-bobr



Založen: Mar 06, 2010
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: so březen 06 2010, 9:47    Předmět: Citovat

Díky, zrovna jsem na ten kalkulátor taky narazil Smile takže měnič by byl teoreticky vyřešený. Předpokládám, že napětí z palubní sítě i napětí z výstupu měniče bude chtít hodně filtrovat, mělo by smysl dát před napájení výhybky třeba 78L09 a 79L09 (popř. nějaké lowdrop ekvivalenty) a adekvátní blokovací kondíky?
Když už pro nic jiného, tak aspoň proto, aby byla zaručena symetrie napájecího napětí pro OZ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj-bobr



Založen: Mar 06, 2010
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: so březen 06 2010, 10:04    Předmět: Citovat

Zapojení, o které se jedná, jsem vystavil na http://uploader.hosting59.net/autovyhybka-v1.png (a zároveň jsem upravil název tohoto vlákna). Doufám, že to je dostatečně přehledné - s Multisimem dělám poprvé v životě, já byl zvyklý na prastarý WorkBench Smile

Můžete se na zapojení, prosím, podívat, zda neobsahuje něco, na co bych si obzvlášť měl dát pozor, nebo je něco zjevně špatně? Ve schématu nejsou zakresleny blokovací kondenzátory u každého IO (s jejich osazením samozřejmě počítám) a také cosi tuším o záludnostech vedení země - signálové zemnění do jednoho bodu, ale možná mi něco zcela zjevného uniká a nerad bych to zjistil až po návrhu plošňáku Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5030
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 06 2010, 10:40    Předmět: Citovat

U4B má vstup č.5 + ve vzduchu.

A dál, nevím to jistě, je to jen dojem, ale připadá mi, že na vstupu U1A,B je míra vlastnosti zvaná "high cut" závislá na natočení potenciometru, tj. na hlasitosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj-bobr



Založen: Mar 06, 2010
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: so březen 06 2010, 11:01    Předmět: Citovat

Ha, to s tím vstupem visícím ve vzduchu bych si asi nevšimnul, díky Smile (probděná noc otupuje pozornost)

Postřeh se změnou high-cutu v závislosti na natočení potenciometru hlasitosti je zcela pravdivý. Když jsem si experimentálně v simulaci pootočil poťákem z původních 50k na 10k, najednou poskočil kmitočet pro -3dB na 176.4kHz..
Mezi jezdec poťáku a neinv. vstup OZ s 100p kondíkem do země jsem umístil 22k odpor, čímž se mezní kmitočty poněkud umravnily - při "nejvyšší hlasitosti" vychází -3dB@72.4kHz, při vytočení poťáku do hodnoty 1kOhm mezní kmitočet 69kHz. Primárně mi jde hlavně o to, aby zbytečně do výhybky nelezl bordel naindukovaný do přívodního kabelu, což myslím, že by mohlo vyhovět..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund