Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spínač 3-fázového motoru na dálkové ovládání
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Wik



Založen: Sep 05, 2006
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2009, 23:33    Předmět: Spínač 3-fázového motoru na dálkové ovládání Citovat

Zdravím machři,
řeším jak vypínat a zapínat 3-fázový motor lyžařského vleku (typ-kotvičková lanovka) o výkonu 3,5 kW. Kvůli bezpečnosti chci mít možnost vlek vypnout bezdrátově, tak že bych nosil u sebe bezdrátový vysílač, kterým bych mohl motor, v případě namotání kotvičky na lano nebo při jiných rizikových situacích, vypnout. Momentálně je u spodního sloupu s motorem umístěn obyčejný mechanický vypínač a v elektroskříni je napojen na 16A jistič. Rozvodová soustava je 4 vodičová.

Můj nápad je použít dálkový vypínač napětí 230V s propojením na stykač 400V.

Se silnoproudem moc zkušeností nemám a se stykačem už vůbec ne. Mohli by jste mi prosím doporučit typ a nastínit problémy, kterým bych se měl vyvarovat, byl bych vám moc vděčný.

Bezdrátový přenos mi dostačuje okolo 100-120m a cenově bych se chtěl vejít do 2 tisíc kč.Je to reálné?

V janca.cz mi doporučili bezdrátový spínač na 230V, dosah 150m za 1000Kč, nevím ale jaký vybrat stykač (parametry a jestli bude potřeba ještě něco dalšího).

Díky za radu. Viktor
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2009, 8:04    Předmět: Citovat

Už právě pro bezpečnost bych toto nedoporučoval . Jedině trvale zapnutý vysílač a při výpadku se motor musí vypnout !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2009, 8:54    Předmět: Citovat

Ak potrebujes prakticky dosah 100-120m (za kazdych okolnosti isty a spolahlivy), tak teoreticky to musi mat cca 1000m.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wik



Založen: Sep 05, 2006
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2009, 10:48    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Už právě pro bezpečnost bych toto nedoporučoval . Jedině trvale zapnutý vysílač a při výpadku se motor musí vypnout !


Ještě bych chtěl upřesnit moji situaci. Tento soukrommý vlek používáme již asi 20 let a celou dobu jsme si vystačili pouze s mechanickým vypínačem...

Pokud se vám to nezdá bezpečné(myslíte nespolehlivost bezdrátového spínače?), tak co kdybych k tomu zařadil nadproudové relé,které by v případě zaseknutí lana motor vyplo?

Váš způsob realizace s trvale sepnutým vysílačem si přesně nedokážu představit, resp. nevím, jaké zařízení by se k tomu hodilo...Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wik



Založen: Sep 05, 2006
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2009, 10:56    Předmět: Citovat

fero7 napsal(a):
Ak potrebujes prakticky dosah 100-120m (za kazdych okolnosti isty a spolahlivy), tak teoreticky to musi mat cca 1000m.


Sjezdovka je krátká a z každého místa by byla přímá viditelnost na přijímač. Pořád si myslíte že by byl takový vysílač nespolehlivý? Nevadilo by mi např., kdyby jednou za 50 nucených vypnutí jednou nezareágoval...riziko ohrožení zdraví osob zapříčiněné zablokováním lana není příližvysoké, takže není nutná 100% spolehlivost.

Jde mi hlavně o to, abych v případě přestávky nebo úpravy sjezdovky nemusel sjíždět dolů k stanovišti a vypínat vypínač,pokud bych občas musel vícekrát a přesněji mířit vysílačem, zase by mi to tak nevadilo. Vysílač, který je konstruován na vzdálenost 1000m, už bude asi v úplně jiné cenové kategorii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2009, 11:39    Předmět: Citovat

Jako dálkové vypínání můžete použít cokoliv, co bude fungovat. Ale jen jako dálkové vypínání, nikoliv jako bezpečnostní prvek při namotání kotvy a podobně. To musí být řešeno samostatně a autonomně a ve skutečnosti to nemá s uvažovaným dálkovým vypínáním nic společného. Nemusím snad popisovat různé možné situace, kdy se budete v kritickou sekundu dívat jinam, budete mít vybitou baterii a tak dále. Jako stykač bych raději použil klasický, dostatečně dimezovaný spíš, než SSR. Čeho byste se měl vyvarovat - no asi toho, abyste si to montoval sám, pokud nemáte patřičné oprávnění a zkušenosti, jak píšete. Nechci strašit, ale pokud by se na tom vleku stal nějaký úraz el.proudem a zjistila by se amatérská montáž silového zařízení, navíc bez revize, měl byste problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2009, 16:52    Předmět: Citovat

Pokud jde čistě jenom o vypnutí, není nezbytně nutný zásah do elektrických rozvodů.
Vhodný typ vypínače se dá ovládat i mechanicky prostřednictvým upraveného elektromagnetu.
Pro dálkové ovládání elektromagnetu je možné použít třeba vysílačku PMR.
Pro větší spolehlivost vybavenou tónovou volbou. Vhodný vysílač DTMF lze koupit jako náhradní díl třeba k tlf. záznamníkům. Přijímač DTMF lze zakoupit jako stavebnici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovikk



Založen: Apr 10, 2008
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2009, 17:37    Předmět: Citovat

Něco takového mám udělaný na zahradní čerpadlo. Vysílač 433MHz, spínač 230V (koupeno jako sada) a stykač na 3 fáze. A příliš spolehlivé to není. Pravidelně se opakující problémy s tlačítky ovladače, vybitou baterií apod. Navíc ta vlhkost při jaké by se ten ovladač na sjezdovce provozoval... Určitě népoužívat jako bezpečnostní prvek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2009, 18:26    Předmět: Citovat

Minimálně 1x za měsíc se mě stane, že při zapnutí vysavače či vrtačky blízko přijímače zvonku 433Mhz ten zvonek zazvoní. Takže - kromě zmíněných problémů - umístit přijímač dostatečně daleko od podobného rušení.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Wik



Založen: Sep 05, 2006
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 11:22    Předmět: Citovat

Předem díky za odpovědi...
Bezpečnostní opatření tedy budu řešit jinými prvky, zaprvé konstrukční ochranou(mechanická závora na vrchním konci lanovky) +nadproudová ochrana motoru, který v případě zaseknutí lana odpojí přívod proudu.

Bezdrátový vypínač bude jen pro zvýšení komfortu a k šetření el. energie.

Jelikož jsem doma našel bezdrátový zvonek, využiju ho jako vysílač a přijímač, relátkem sepnu napětí 230V do stykače a ten mi sepne/odpojí vlek.

Na DPS zvonkového přijímače jsem našel vývod, na kterém se indikuje napětí 0,5V po dobu asi 1sek, po stisknutí tlačítka vysílače. Tento impulz využiju jako vstup do KO.Můžu použít dané součástky anebo existuje jednodušší řešení?
Řešil jsem hlavně tyto problémy:
-Bude dostatečný proud z OZ na spínání relé?
-Bude dostačující napájení 9V/500mA (tím napájím zvonek)stabilizovaný impulzní zdroj, ze kterého bych napájel zbylé zapojení. Nebo použít jiné napájení? Pro provoz zvonku je vyžadováno 300mA adaptér 9V(Uvedeno v návodu přístroje)

Omluvte za prasácky načmárané schéma Embarassed



Snímek 002.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Snímek 002.jpg
 Velikost:  123.08 kB
 Staženo:  191 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 14:16    Předmět: Citovat

Když pominu zbytek - jsi si jistej, že to nejsou data z příjímače a tudíž to nebude reagovat na jakýkoliv kód jakéhokoliv vysílače ?
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 15:00    Předmět: Citovat

Měl jsem za to , že Ti půjde právě o bezpečnost . Finance za elproud pro nezatížený motor budou určitě v promilích k ostatním výdajům při honění se po svahu s náklady na cestu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wik



Založen: Sep 05, 2006
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 17:30    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Když pominu zbytek - jsi si jistej, že to nejsou data z příjímače a tudíž to nebude reagovat na jakýkoliv kód jakéhokoliv vysílače ?


napětí v tom bodě se zvedlo na 0,5V po dobu co bzučel reproduktor, jinak byl na nule, tudíš by to mělo být OK.

to: BOBOBO

Jak jsem psal, bezpečnostní prvky budu řešit jinak. I pan matajovsky se vyjádřil "Jako dálkové vypínání můžete použít cokoliv, co bude fungovat. Ale jen jako dálkové vypínání, nikoliv jako bezpečnostní prvek při namotání kotvy a podobně. To musí být řešeno samostatně a autonomně a ve skutečnosti to nemá s uvažovaným dálkovým vypínáním nic společného." Proto už prosím neřešte zda mi jde o bezpečnost nebo o finance, ale jestli je možné tento obvod rozchodit, popřípadě mi prosím pomozte, zda mám zvolit jiné napájecí napětí pro OZ atd.

Wik
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 17:38    Předmět: Citovat

Tak přímo . Zdroj píšeš 500 milířů , přijímač 300 , tak Ti na 6V relé zbývá 200 milířů , což by mělo stačit . Rele zapojíš přes odpor a za ten odpor dáš elyt cca 500u k zemi . Po sepnutí by Ti mělo na udržení stačit odhadem tak 4,5V a pozor! antiparalelně diodu k cívce . Už nemám čas malovat .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 20:11    Předmět: Citovat

Wik napsal(a):
napětí v tom bodě se zvedlo na 0,5V po dobu co bzučel reproduktor, jinak byl na nule, tudíš by to mělo být OK.


Ano , z logiky věci : NAPĚTÍ and SPRÁVNÝ_KóD = BZUČ.

Vyloučit omyl můžeš jen negací, t.j. jiným ovladačem s jiným kódem.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund