Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Da sa zapojit trafo ktore je na 380v na 220v?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne únor 01 2009, 22:42    Předmět: Citovat

Aj keď sa prepína 230/400 V, stále je to jednofázový transformátor s možnosťou pripojenia primáru na združené napätie kvôli zníženiu odoberaného prúdu. Skús sa inšpirovať tu:
http://www.svarbazar.cz/phprs/search.php?rsvelikost=uvod&rstext=all-phpRS-all&rstema=15&stromhlmenu=15
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 02 2009, 10:00    Předmět: Citovat

Na obecnou otázku , zda se dá trafo vinuté na 380V použít na 220v je odpověď ano . Sám to často používám , jelikož jsem jednou v Holicích koupil po 10Kč zalitá trafa 380/24/40W i s integrovaným graetzem . Má jen v poměru menší výstupní napětí . Stejně tak používám trafa na kontrolky 380/24 na nf aplikace . Absolutně studená a při malém sycení nešíří mag.pole tam , kde ho mít nechci . Jinak co dvousloupková trafa ?????????? Primár i sekudár na dvou sloupcích a PRÁVĚ pro svářečky rozptylová trafa . Jinak mi to připomíná trafo z nabíječky pro AKUvozíky . Některé měly i regulaci na straně primáru , tu potom použít . Takže ještě lépe . Pokud by byl primár na jednom sloupku na 380 , tak zapojit primáry na vedlejších sloupcích paralelně , postup- jedno vinutí na síť , druhé vinutí jedním koncem připojit k prvnímu vinutí a měřit rozdíl s druhým fousem . Rozdíl 0 -potom spojit , rozdíl 760 V , přehodit fousy . Když takto paralelně spojené primáry připojíš na 230V a nevypadnou Ti pojistky , tak máš i menší napětí na sekundáru . Stejně si pohraješ s vinutími na sekundáru . A obráceně , jsou-li primáry na 220 , tak do serie a stejný výsledek po připojení na 400V .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TOMY199



Založen: May 18, 2008
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: po únor 02 2009, 18:33    Předmět: Citovat

Skusil som to napojit ale všetky 3 sa asi nedaju, 2 idu v pohode ale ked zapojim tu tretiu tak to trafo brni a na ampermetri ukazuje že to berie - 60A čo je somarina lebo mam merač len do 10A. 2 vinutia beru 7A .Ako by sa to dalo napojit to 3 vinutie?A kolko amperov by som z tich 2 vynuti mohol vymačknut ked jadro na každom stlpci ma - 5,8cmx4cm ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út únor 03 2009, 0:37    Předmět: Citovat

Pravdu má janousek.
Pokud máš 3f trafo napájené 3x380V o výkonu P a napájíš ho jen jen jednofázovým napětím 380V, tak dostaneš výkon P/3.
Ty máš ovšem jen jednofázové napětí 220V, takže výkon z trafa dostaneš ještě menší než P/3 , podobně jako BOBOBO ze svého trafíčka 380/24V napájeného jen z 220V.

EDIT: Další text odstraněn, páč čím víc jsem o tom přemýšlel, tím jsem dostával různé výsledky......


Podle mě:
Trafo je ti bez 3f soustavy naprd. Bude strašně veliké vzhledem k poskytovanému výkonu.
Pokud ho přemotáš (a ubereš sloupek), dostaneš z něj jen cca 1/3 původního výkonu P.
Pokud ho necháš jak je , při jakékoli nedestrukční kombinaci pospojování vinutí z něj dostaneš trvalý výkon vždy menší než 1/3 P.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TOMY199



Založen: May 18, 2008
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: so únor 21 2009, 20:02    Předmět: Citovat

Už som to trafo prerobil už ma len 2 vynutia, len by som potreboval poradit či ma vyznam previnut primar.Na obidvoch vinutiach je navinuty primar na 220V na 2 fazy -Keby som to previnul -2x 110V potom by som to prepojil a pichol na 220v len neviem či by som nestratil vykon,bolo by to lepšie alebo nie? Help me


trafo----.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  trafo----.JPG
 Velikost:  191.83 kB
 Staženo:  79 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 21 2009, 22:03    Předmět: Citovat

citace:
Keby som to previnul -2x 110V potom by som to prepojil a pichol na 220v len neviem či by som nestratil vykon,bolo by to lepšie alebo nie?
Výkon by si neztratil a bolo by to lepšie.

citace:
...Na obidvoch vinutiach je navinuty primar na 220V na 2 fazy
To bych neřek. S vinutími si zatím zjevně nic nedělal, takže na každém sloupku máš primární vinutí na 380V. Kdyby tam byla vinutí pro 220V, spojíš je paralelně a je to.
Jestli to namotáš na 2x110V a zapojíš sériově nebo namotáš 2x220V a zapojíš paralelně je jedno.

Pokud bys trafo přemotal takovými vodiči, abys využil dokonale okénko pro vinutí, výkon by mohl teoreticky dosáhnout cca (2P/3), kde P je původní výkon trojfázového trafa. Např. původní 3f trafo bylo na 1500W (každé vinutí generovalo 500W). Přemotané trafo na 220V, vinutí na obou sloupcích, bude dávat 2x500W.
Což , jak zjišťuju, je v rozporu s mým předchozím příspěvkem, kde jsem napsal P/3. Neuvědomil jsem si, že vinutí může být na obou sloupcích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so únor 21 2009, 22:50    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Což , jak zjišťuju, je v rozporu s mým předchozím příspěvkem, kde jsem napsal P/3. Neuvědomil jsem si, že vinutí může být na obou sloupcích.

Je jedno jestli je vinutí na jednom sloupku nebo rozdělené napůl na oba sloupky, na výkon to nemá vliv, jen ta rozdělená varianta bude mít menší rozptyl, bude tvrdší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 21 2009, 23:42    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
PavelFF napsal(a):
Což , jak zjišťuju, je v rozporu s mým předchozím příspěvkem, kde jsem napsal P/3. Neuvědomil jsem si, že vinutí může být na obou sloupcích.

Je jedno jestli je vinutí na jednom sloupku nebo rozdělené napůl na oba sloupky, na výkon to nemá vliv, jen ta rozdělená varianta bude mít menší rozptyl, bude tvrdší.
Souhlasím.
Uvažoval jsem tehdy trochu jinak (a špatně): ze tří sloupků jeden vyhodím a zbydou jen dva. Na jeden sloupek namotám jedno vinutí a druhý sloupek bude volný. Jenže mi nedošlo, že v tom případě může mít vinutí dvojnásobný průměr než když byly tři sloupky (anebo může být na obou sloupcích). Prostě tam bude jakoby dvakrát víc mědi. Neumím to moc srozumitelně vyjádřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TOMY199



Založen: May 18, 2008
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: so duben 25 2009, 20:51    Předmět: Citovat

To trafo je už hotové ide na 220v primárne vynutie som neprevinul, len som spravil 7 odbočky +4 povodne to ma 11 odbočiek. regulačný rozsah je- 15v až 33,5v.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TOMY199



Založen: May 18, 2008
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: ne duben 26 2009, 17:40    Předmět: Citovat

fotka-1-


trfo na co2-.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  trfo na co2-.JPG
 Velikost:  70.93 kB
 Staženo:  127 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TOMY199



Založen: May 18, 2008
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2009, 16:10    Předmět: Citovat

Potrebujem poradit s tym trafom do ceočky ked som meral vystup na trafe ukazuje mi to 19V to je v poriadku.Ake ked som odmeral sekundarne vynutie s kostrov tak mi to ukazuje že je tam napatie 58v až 198v ta hodnota sa meni.Aj skušačka mi svietila ked som priložim na sekundarne vynutie trafa, je to len indukcia?.Ked som jeden vystup trafa uzemnil tak už to bolo v poriadku a otazka znie aky kondenzator mam dat medzi kostru a trafo tak aby som nemal vystupne napatie trafa na kostre.Alebo treba dat kondenzatory na obydva vystupy trafa?.Prosim poradte mi Help me
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2009, 6:20    Předmět: Citovat

Vůbec se tím nezatěžuj . A hlavně ať Tě nenapadne spojovat kterýkoliv vývod COčka s PE . Pak při polním sváření "třeba na ústředním topení" zlikviduješ při špatném kontaktu svorky elektrorozvod v budově atp. Řídící obvody jsou vodivě spojeny se silovou částí a tak na ně kapacitní svod nemá vliv . Doslova škodlivé je takovéto měření citlivým měřidlem pro neznalého , kterému to zbytečně vrtá hlavou . Správně jsi tento stav pojmenoval , ale spi v pokoji . 99 % svářečů nemá o tomto stavu páru a s tímto nevědomím zemřou na stáří a oběhové choroby .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TOMY199



Založen: May 18, 2008
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2009, 19:13    Předmět: Citovat

Dakujem za rady ešte dnes mi to nedalo a meral som to 170V a 65 mikroamperov. A ked som zapojil foliovy kondenzator 0.22uF medzy sekundar a kostru tak tam bolo 19V ktore prechadzaju cez kondenzator a 1.15mA mam tam nechat ten kondenzator, ved to nieje prijame prepojenie s kostrov či je?.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund