Založen: Sep 19, 2007 Příspěvky: 3700 Bydliště: Praha
Zaslal: pá listopad 20 2009, 18:36 Předmět:
Předpokládejme, že na výstupu je -10V, kondenzátor se vybíjel a napětí na něm právě dosáhlo překlápěcí úrovně. V ten okamžik bude mít kondenzátor napětí -5V a na výstupu se skokem objeví napětí +10V. Nastane přechodný děj nabíjení kondenzátoru napětím 10V z úrovně -5V přes odpor 5k a hledáme čas, za který tento kondenzátor dosáhne +5V. To je stejné, jako kdyby se nabíjel z nulového napětí pomocí zdroje 15V a měl dosáhnout napětí 10V.
Nabíjení kondenzátoru na napětí u se děje podle rovnice:
Asi sek.
Fce e^-něco je přece klesající, tak nemůže popisovat nabíjení kondenzátoru. Nabíjení kondenzátoru popisuje fce uc(t) = Uo*(1 - e^-(t/tau)). Pak tam nevyjde ln(3/2) ale ln3. Doufám, že jsem se nesekla já
Založen: Sep 19, 2007 Příspěvky: 3700 Bydliště: Praha
Zaslal: pá listopad 20 2009, 20:16 Předmět:
Jo, vím to. Psal jsem to ve spěchu před odchodem z práce. Už na zastávce mi to došlo a celou cestu si říkám, jak se z té ostudy vymluvím. Takže sorry, práce kvapná ... a dál už to znáte.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: pá listopad 20 2009, 23:44 Předmět:
Při simulaci se nelekni, první kyv bude o něco delší, než ty ostatní. Kondenzátor se totiž musí nabít od nuly, ale pak se napětí na něm pohybuje jen mezi cca 1/4 a 3/4 rozkmitu na výstupu - čas mezi těmito body určuje kmitočet.
A amplituda výstupního napětí nemá na kmitočet vliv.
Při simulaci se nelekni, první kyv bude o něco delší, než ty ostatní.
Teda Hille, taky jsi utíkal na autobus? Když se ten kondík normálně přebíjí od -5V do +5V a při prvním kyvu začne na nule, tak do +5V(-5V) doběhne dřív, takže ten první kyv bude naopak kratší. Že ty jsi myslel na 555ku?
Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: so listopad 21 2009, 11:24 Předmět:
Vy se na ten autobus naběháte...
Záleží na napájení. Se symetrickým je první kmit kratší, s nesymetrickým výrazně delší, ale pak je potřeba to provozovat s děličem napájení na neinvertujícím vstupu ze dvou stejných odporů (vytvořit umělý střed) a do něj zavést hysterezi. _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.