Zaslal: st listopad 18 2009, 22:06 Předmět: Ako ochrániť vstup NF zosilovača voči prebudeniu?
Ako ochrániť vstup NF zosilovača voči prebudeniu?
Videl som nejake riešenia s diodami, ale ako na to ak si chcem najvyžší rozkmit nastaviť sám?
Mate niečo osvedčene?
Založen: Feb 14, 2005 Příspěvky: 9103 Bydliště: Brno (JN89GF)
Zaslal: st listopad 18 2009, 22:36 Předmět:
Nebude stacit potenciometr na vstup? Nastavis si maximalni signal co to jeste snese bez prebuzeni a mas to. Pokud chces zesilovat vice signalu s ruznymi urovnemi, tak leda logaritmicky zesilovac. Diody ti leda orezou spicky signalu, ale bude to slyset.
Custe dioda ve zpětné vazbě OZ se používá v kytarových zkreslovačích ,tzvFUZZ. Omezíš dosti ostře rozkmit ,nepřebudíš tedy stupeň koncový. Zvukově pro poslech hudby a hlasu nepřijatelné řešení.
Limitery,kompresory či jemnější zkreslovače. Vždy však o něco přijdete.
Okrem potenciometru na vstupe, sa pouziva Limeter.
Schem je velke mnozstvo. Napr v rychlosti vygooglene:
http://sound.westhost.com/project67.htm
Zvacsa sa pouziva FET alebo najlepie optocelen (Fotoodpor + LED) ten ma aj idealnu domu nabehu a dobehu. Tento prvok je zapojeny zvacsa v spatnej vazbe OZ a reguluje jeho zosilenie.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6632 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: čt listopad 19 2009, 18:32 Předmět:
elipsa napsal(a):
Custe dioda ve zpětné vazbě OZ se používá v kytarových zkreslovačích ,tzvFUZZ. Omezíš dosti ostře rozkmit ,nepřebudíš tedy stupeň koncový. Zvukově pro poslech hudby a hlasu nepřijatelné řešení.
Limitery,kompresory či jemnější zkreslovače. Vždy však o něco přijdete.
Jistě se dnes najde i šikovný program.
jééé, a jak to chceš omezit aby jsi to nezkreslil - prostě do jisté úrovně to hraje bez zkreslení a pokud to přesáhne povolenou mez, tak utrum/ořez
řešení bez oříznutí existuje, na principu proměnného děliče řízeného usměrněným napětím... z čehož vyplývá že pro vysoké nároky na přenos hran to bude zavádět zkreslení (napřed musí být událost a pak její řešení).
Tedy ne omezování amplitudy shora, ale proměnné řízení zesílení nebo útlumu.
Pro systém kde nejde o reálný čas se dá použít DSP , A/D, pak D/A, s rezervou rozlišení a dodatečnou úpravou výstupní hodnoty.
Když nic jiného, tak to zavádá lineární zkreslení typu změna dynamiky, což ale prakticky nevadí, zvlášť jistým druhům hudby a zvuků
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.