Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Maximální proud stíněním

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
J@N
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá červenec 24 2009, 22:53    Předmět: Maximální proud stíněním Citovat

Ahoj,
mám desku výkonového zesilovače, další na úpravu napětí pro předzesilovač (země těchto dvou desek má propojené), a desku předzesilovače. Hledal jsem, jak propojit či nepropojit země, aby šum (či brum) z reproduktoru byl co nejmenší.
Myslel jsem si, že se to dělá tak, že se propojí napájení ;a stínění kabelů se signálem se zapojí na zem jen na jedné straně (pokud bych zapojil i na druhé straně utvořil bych tím smyčku).
1)Když jsem tak tedy zapojil napájení na předzesilovač ;a stínení audia z předzes. do koncového zes. jsem uzemnil jen na druhé straně, bylo na REPRO 8,4mV(ef. hodnota) šumu.
2)Když jsem zapojil stínění i na druhé straně (vznikla smyčka) bylo to 3mV
3)Když jsem pak odpájel zem z napájení (z napájení vedl tedy jen drát +) byla tato hodnbouta POUZE 0,2mV. V tu chvíli ale tekl proud přes stínění (odhadem 40mA). Rád bych to tak nechal, ale protože budu zřejmě přidávat ještě nějaké desky, chci se zeptat, co takové stínění snese. Celkový trvalý proud by se pak pohyboval asi kolem 100mA.
Mám stíněný 2x0.14mm ; ( http://www.gme.cz/cz/index.php?product=651-197 )

Díky
Návrat nahoru
Dingos



Založen: Jul 11, 2009
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: pá červenec 24 2009, 23:17    Předmět: Citovat

Já myslím, že je vhodnější, aby daný předzesilovač měl vlastní zdroj - respektive usměrňovač a stábly s filtrací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
J@N
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červenec 26 2009, 15:02    Předmět: Citovat

To by možná řešení bylo, ale další "zdroj" by byl zase zdrojem šumu, ne?
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19572
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červenec 26 2009, 15:28    Předmět: Citovat

To je trochu jinak: nevíme, jakou topologii zesilovače máš, zejména, kudy máš vedený jaký zemní spoj, kudy napájecí či signálový.
Takže ti nezbývá, než laborovat, v jakém uspořádání zemí to chytá nejméně habrajzu.
Pravda je, že průměr 0,14mm je na těch 40mA tak akorát. Na víc to zrovna není. Natáhni v těsném souběhu se stíňákem ještě nějakou tu 0,75mm2 žílu a propoj zem tou žilou. Pak můžeš jeden konec stínění odpojit, pokud by to ještě dělalo nějakou významnou smyčku, ale nejspíš ani to nebude potřeba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bohous1
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po červenec 27 2009, 15:58    Předmět: Citovat

stineni neni doplnkovy vodic! pak to neni stineni! takze proud stinenim je 0.
hledat chybu kdyz tomu tak neni
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19572
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 27 2009, 16:10    Předmět: Citovat

bohous1 napsal(a):
stineni neni doplnkovy vodic! pak to neni stineni! takze proud stinenim je 0.
hledat chybu kdyz tomu tak neni

To není vždy pravda - co například fantomové napájení elektretového mikrofonu? Tedy, pokud je řeč o stejnosměrném proudu.
Kudy se vrací signálový proud ve stíněném kablíku? Jádrem jde tam, zpátky čím? To je ovšem ideální stav, kablíkem neteče jiný proud, než signálový.
Dobře navržený zesilovač vystačí se stíněním ukostřeným jen na jednom konci a zem pro předzesilovač obstará jiné spojení s kostrou, ale někdy to prostě nefunguje a stínění se musí použít jako součást napájecího vedení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
J@N
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po červenec 27 2009, 16:26    Předmět: Citovat

Hille díky. Mě tam chybí asi nějaké slovo.. těch 0,14mm je prurez signalového vodiče, dráty stínění tak tak nacpu do díry s průměrem 1mm, takze bych celkový prurez stínení hádal aspon na 0,5mm.
Zkusil jsem dát hned vedle tohoto audiokabelu obyčejný vodič na propojení zemí, jednu stranu stínení jsem pak odpájel, a šum se zvýšil..myslím asi na 1,6mV (což už trochu slyšet je).
Budu zkoušet, laborovat, nějak to dopadne. Smile
Návrat nahoru
J@N
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st srpen 19 2009, 18:41    Předmět: Citovat

Tak jsem si s tím pohrál a povedlo se.. mám v bedně 2mikrofonní zesilovače, na jednom 2kytarové efekty,1 normální vstup, korekci LM1036, UV metr s LM3915, koncové TDA2050 a vysledný šum na obou kanálech mezi 0,0-0,1mV (přesněji mi to měřák nenaměří)


6090_1101796866839_1284215201_30272996_6482968_n.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  6090_1101796866839_1284215201_30272996_6482968_n.jpg
 Velikost:  55.82 kB
 Staženo:  76 krát


6090_1101799906915_1284215201_30273016_233186_n.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  6090_1101799906915_1284215201_30273016_233186_n.jpg
 Velikost:  56.45 kB
 Staženo:  72 krát


6090_1101799946916_1284215201_30273017_634281_n.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  6090_1101799946916_1284215201_30273017_634281_n.jpg
 Velikost:  33.54 kB
 Staženo:  70 krát

Návrat nahoru
Benes



Založen: Nov 26, 2007
Příspěvky: 5
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2009, 14:34    Předmět: Citovat

Rád bych se zeptal Hilla,na brum v mikrofonním kablíku od kamery.Originál.šňúry mnou zkoušené,brumily odlišně.Jsou tyto pokusy nevyhnutné?Ktery by si Ty doporučil..laciný.Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19572
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2009, 14:43    Předmět: Citovat

Na takto položenou otázku (bez dalšího) není odpověď.

O jaké kameře je řeč? O jakém mikrofonu? K jakému zesilovači, resp. k jakému vstupu, se připojuje ten kablík? Kudy je veden? Atd, atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Benes



Založen: Nov 26, 2007
Příspěvky: 5
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2009, 14:59    Předmět: Citovat

ano,je to orig.kamera od Konráda,výrobek :China,či co.kablík orig.25 m,delka,hozený na zemi,přez všelijaké kabely a šňúry.Vidím tak do zahrady i slyším,s brumem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19572
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2009, 17:19    Předmět: Citovat

Mikrofon je pravděpodobně elektretová kapsle vhodná pro snímání zvuku z místnosti, venku má citlivost nic moc a musíš hodně přidat na zesilovači. A přidáš i brum. Při té délce vedení můžeš už ve zvuku slyšet i snímkový kmitočet, protože napájení mikrofonu může mít nedostatečnou filtraci, nehledě k tomu, že takovou délku by to spíše chtělo realizovat symetrickým vedením a ne stíňákem. A když, tak skutečně kvalitním (upřímně řečeno, takový asi bude dražší, než celá kamera), ale souběh s různými vedeními neslibuje, že to nebude bručet ani s ním.
Tady by pomohl jen předzesilovač v blízkosti mikrofonu a přenos signálu už zesíleného.
Ještě je jedna pomoc - strmá horní propust pro kmitočty nad asi 150Hz zařazená na vstup zesilovače. Sice potlačí i nízké kmitočty z mikrofonu, ale ty pro srozumitelnost řeči, pokud ti jde o ni, nejsou důležité.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Benes



Založen: Nov 26, 2007
Příspěvky: 5
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2009, 20:07    Předmět: Citovat

díky,Hille
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund