Zaslal: út únor 21 2006, 20:34 Předmět: Měnič frekvence - řízení otáček motorku
Mohl by mi, prosím, někdo poradit, kde sehnat nebo jak postavit měnič frekvence pro motůrek 220 V / 3 W? Potřebuji snížit otáčky gramofonu na 16 ot/min. Předem díky!
jestli je to synchronní motor, tak třeba oscilátor s NE555 a tím spínat sekundár malého transformátoru 12/230V... nebo vhodný krystal a vydělit ho třeba cmosem 4046.
U asynchronního motorku to ovšem nejde. Není jednodušší mechanická úprava převodu? Nebo to přestavět na ss pohon se servosmyčkou?
Frekvenční měnič mi připadá vzhledem k účelu použití zvláštní
fi ha ty mas doma gramo dosku na 16 otacok za min To ma vzdy udivovala tato rychlost na starych gramofonoch ale nikdy vziote som ju nevidel. Co je na nej nahrate a odkial (aka spolocnost) ich vydala.
Díky za radu.
Ten obvod 555 generuje alespoň přibližně sinusový signál? Bohužel se nepohybuji v oboru, takže abych si něco sám navrhnul asi nepřichází v úvahu. Existuje nějaká stavebnice, jíž bych mohl využít? Nebo aspoň schema? Předem díky.
O výrobě a výměně řemenice uvažuji až jako o poslední možnosti. Gramofon je totiž nový a není právě levný...
ad deska: Na těchto pomalu se otáčejícíh deskách bývá obvykle mluvené slovo, v tomto případě je to naprosto nepřekonatelná dramatizace Mužů v offsidu vydaná někdy kolem války, nejspíš krátce po.
555 ka ma analogovy vstup a digi vystup. Teda sinusovy generator pomocou toho asi nedostanes. Skor by som siel na to ze 16otacok je polovicka z 33 otacok a dako by som 2 krat elektronicky spomalil motor. Vydelil frekvenciu dovomi. To by nemal byt az taky problem ale nenapada ma ako by sa to dalo realizovat so sinusom.
přesná rychlost je 16 2/3 ot/min
nenapsal jsi, jestli motorek je synchronní nebo jaký vlastně. jestli je gramofon nový, tipoval bych to v dnešní době spíš na elektronicky řízený bezkomutátorový. Pak by se jednalo jen o úpravu regulace?
Na 3W motorek není třeba se snažit o sinusový průběh. 555 generuje pravoúhlý signál, kterým je možné spínat nějaký výkonový tranzistor v "sekundárním" vinutí transformátoru a primár pak doladit na zhruba sinus paralelně připojeným kondezátorem. Ev. by se dalo sinusovým oscilátorem napájet nějaký monolitický 5W zesilovač a tím pak budit trafo se vzestupným převodem, ale to mi po daný účel připadá zbytečně komplikované...
Synchronní motor pro 33 ot napájený přímo ze sítě 230V nemůže dostávat poloviční kmitočet stejného napětí, induktance by byla nízká a mohlo by se z něj začoudit. S napětím by se muselo dolů.
Díky, Crifodo.
Jestli je (a)synchr. zatím nevím, nemám ho ještě v ruce a čekám na odpověď od výrobce.
S tím snížením napětí jsem to tušil. Neklesne ale krouticí moment?
že by byl v gramofonu vyšší třídy asynchronní motorek, se mi moc nezdá. nezdá se mi ani, že by tam byl přímo na síť synchronní motorek, protože frekvence sítě údajně někdy dost kolísá (krátkodobě). Čili tipoval bych to na synchronní pohon z vlastního generátoru přesné frekvence nebo nějaký druh přímého pohonu, jak je v posledních letech běžné nejen u "točivé audiotechniky" ale i disketových mechanik atd. Měls ten gramofon rozdělaný? vede napájení motorku přímo do sítě nebo do nějaké elektroniky?
Točivý moment závisí na magnetickém sycení statoru a to je závislé na proudu a ten je nepřímo závislý na frekvenci napětí který do motorku (indukčnosti) pouštíš přičemž bychom neměli přesytit jádro pólových nástavců...
Synchronní motor je proto synchronní, že otáčky přesně odpovídají točivému poli a když přestane stíhat, poznáš to hned. Necítím se ale být takovým odborníkem, abych ti řekl, v jakém rozmezí se dá regulovat konkrétní pohon změnou kmitočtu.
Řekl bych, že vyřešit kvalitní pohon kvalitního gramofonu není žádná prdel, je to složitá závislost elektrických a mechanických vlastností. Nevím třeba, jestli od určité frekvence nebude synchronní pohon moc "skokový" na to, aby ho dokázala odfiltrovat hmotnost talíře. Projevilo by se to kmitočtovou modulací zvuku.
Tak už vím, co je to za mototrek: synchronní, 16 V. Nemyslím, že by mu byl předřazen nějaký řídicí obvod, protože takové krabičky prodávají zvlášť (ušetří se tím přehazování kumičky z jedné řemenice na druhou). Nejspíš tam bude jen trafíčko.
Zbývá tedy jediné: postavit generátor přibližně sínusového napětí 25 Hz x V (x takové, aby se motůrek nespálil). O kolísání otáček nemám strach; jednak jde o mluvené slovo a potom - kotouč váží skoro tři kila...
Nebyl by třeba odkaz na nějakou literaturu, kde bych se mohl dozvědět, jak snížit napětí úměrně změně frekvence? Nechci tu pořád otravovat, klidně si to nastuduji. Díky!
no jo, ale napřed jsi psal že motorek je na 220V?
jestli seš si jistý, že těch 16V je přímo zë síťového trafa, tak budiž, ale tomu bych kvalitní pohon tedy neříkal. Síť běžně plavala o +- 0,5 Hz, což je kolísání jak sviňa. radši se ještě přesvědč, že do motorku fakt leze 50Hz!
Jestli má motorek 16 V 3W, tak tomu odpovídá proud 180 mA a impedance 85 Ohm.
Impedance Z je komplexní veličina Z= R+jX, kde X je induktance cívky 2*pi*f*L
nemám tušení, jakou má ten motorek ohmickou a induktivní složku, ale než to měřit a počítat, zapojil bych ho na nějaký nf zesilovač, do vstupu pustil 25 Hz ze zvukovky PC a nastavil amplitudu tak, aby motorek bral nějaký takový přibližný proud... nech to chvíli pro ověření oteplení a je to. -+20% by snad nemělo vadit ani z hlediska krouticího momentu ani z hlediska přetížení.
Pořád mám pocit, že než kvůli pár deskám takovéhle manévry, už bych měl dvojstupňovou řemeničku vytočenou:))
a nebo těch pár desek nahrát do PC při 33ot., přesamplovat na poloviční rychlost a vypálit na CD.. a je po ftákách.
Díky, Crifodo.
...To je fakt, myslel jsem původně, že bude na 220, na propag. fotkách jsou motůrky jen takové válečky s fousama a nic víc, u dražších modelů dokonce úplně samostatné, mimo chassis, ale jak se zdá, tak jednoduché to asi nebude. Také jsem nečekal, že by f sítě mohla tak kolísat... No, příští týden bych ten gramec měl dostat, tak uvidíme, jak to doopravdy je. Tehdy také uvidím, jak je velká standardní řemenice a tedy jestli by poloviční nebyla už moc malá (vyrobitelnost, záběr). A taky jestli bych ji tam mohl nějakým nedestruktivním způsobem vmáčknout (už takhle jsou tam dvě, pro 33 a pro 45 ot/min).
Grabování je taky dobrej nápad, ale zas by byly vobštrukce se zvukovkou, kterou mám "na draka", sháněním předzesilovače (stávající silič nemá "line out") atd., vím, že bych se s tím zase vztekal několik dní, takže to bych bral spíš jako nouzový řešení.
Ještě jednou dík za rady, příští tejden dám vědět, jak to vypadá.
Tak už to mám konečně doma. Maká skutečně na síťový kmitočet, s externím trafem 230/16V. Origoš řemenici bych musel pokaždé sundat a namontovat místo ní "16ti otáčkovou" , navíc vyrobit jí nebude zas taková legrace, má docela složitej tvar (řemínek je plochej). ZKusim ještě někde vykuchat ze starýho gramce starej motor a pohánět přímo talíř gumičkou dlohou tak, aby motor mohl bejt úplne mimo.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st březen 15 2006, 15:28 Předmět: nesinusový průběh
Radši to vyřeš mechanicky a buď rád, že síťový průběh je hodně podobný sinusovce. Ten motorek se aspoň otáčí hladce.
A krátkodobá nestabilita kmitočtu sítě? Představ si, že se musí motorek otáčet synchronně s generátorem v elektrárně (samozřejmě podle počtu pólů, například SMR300 desetkrát pomaleji, ale pořád sleduje pohyb toho generátoru).
Parní turbína s rotorem alternátoru a rotorem budiče a tučnou hřídelí má 3000 otáček za minutu a hmotnost v průměru 22 tun oceli. To je slušný setrvačník, aby to krátkodobě nekolísalo, ne? Zkus ho přibrzdit. A kolik takových jich je navzájem sesynchronizovaných...
Už jsem tady v jednom článku nakousl problém krokového, tedy synchronního, motoru, napájeného obdélníkovým průběhem: motorek totiž slyšitelně krokoval. A veškerá předchozí snaha o zvýšení odstupu odhlučněním a zatlumením byla víte kde. Přesto, že jsem motorku dovolil v pružném závěsu kmitat dopředu a dozadu, aby ty facky do řemínku nebyly aspoň tak razantní. V důsledku toho se ale na řemenici dělaly "pecky" v místě, kde motor vždycky zastavil (a řemínek hnaný kotoučem dál se o to místo otřel) a pak zase zabral. Deset pecek pěkně rovnoměrně kolem řemenice.
taky bych viděl jako nejmíň problémové udělat mechanickou redukci, obzvlášť, jak píšeš pro sporadické přehrání pár desek s 16 2/3 ot.
Kolísání sítě - když jsem se naposled motal okolo silnoproudu, ukazovaly tradičně jazýčkové rezonanční frekvencměry v rozvodnách 49,5 Hz, říkávalo se, že síť RVHP je trvale podvyživená. O západní síti se říkalo, že ji denně dorovnávají na přesnýpočet period, protože tou dobou se běžně používaly hodiny a budíky na synchronní pohon. Samozřejmě vliv na slyšitelné kolísání to nemá, tak jsem to nemyslel, ale na absolutní výšku tónu už 5% určitě. Já mám navíc alergii na odchylky od jmenovité délky skladeb, když natáčím nějakou akci na video, kde je reprodukovaná hudba, kterou si pak (ten nosič) vyžádám pro pozdější mixáž a přezvučování. V dobách MC jsem dost často vyšiloval nad rozdílem 20 sec při 4minutové písničce, naštěstí CD jsou v tomhle ohledu většinou rozumné. Teď jsem si změřil frekvenci sítě zvukovým editorem, má 50,01 Hz, což je pěkné. Na stránkách EON dovolují +-1% po 99,5% času a -6, +4% absolutně.
"hranatý" pohon krokovým motorem je nectnost, kterou by asi bylo vždycky dobré řešit mikrokrokováním, měl jsem skener, který drnčel velice nechutně. Ale jinak pro solidní gramofon bych viděl jako nejlepší možnost kvalitní ss motor v dobrém uložení nebo přímý mnohopólový pohon talíře elektronikou s hallovými sondami atd.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.