Já Vám nic nevnucuji , ale s radostí se podívám na Vámi sejmuté charakteristiky elektronek a jejich vlivu na výstupní signál , což zde určitě demonstrativně ukážete , aby jste potvrdil svá tvrzení . Jsem s pozdravem . bobobo
Takže bylo provedeno měření na prototypu luxusního zesilovače, stručný popis :
vstup trioda - dva systémy ECC83 paralelně, přímo stejnosměrně vázaná na diferenciální budič (2 systémy ECC83). Globální zpětná vazba do katody prvního stupně. Budič má nastavení střídavé symetrie změnou anodové zátěže. Jako konce jsou 2 pentody 6550S, stejnosměrně oddělené od budiče. Mají společný "odpor" v katodě, přemostěný velkou kapacitou, a ss vyvážení zavedením malého nastavitelného napětí do g1 - tím je dosaženo naprosté shody klidového proudu. Pentody jsou v linearizovaném zapojení, mřížky g2 jsou napájeny z pomocného zdroje (380V) přes pomocná vinutí výstupáku (téměř jako ultralineár, ale napájení g2 je z menšího napětí). Anodové napětí je 440V, konec je nastavován na Ik kolem 85mA, takže dvojčinné A. Schéma není určeno ke zveřejnění, proto ten popis. Výstupní trafo je na F jádru, velmi jakostní tenké plechy.
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12487 Bydliště: Ostrava
Zaslal: st březen 11 2009, 11:07 Předmět:
Bylo mj. jiné provedeno tohle měření - při konstantním vstupním napětí THD závislé na kmitočtu. Pro jeden případ byl konec osazen dvojicí elektronek, vyměřených na přípravku a vybraných na max. shodu statických charakteristik. Bylo měřeno v trochu odlišných podmínkách, než jsou v zesilovači (Resistive load, Ua 450V/100R, Ug2=Ua-10V).
Pro jedno měření byla použita dvojice elek A15, A10, pro další měření A15, A7.
A tady jsou měření s jednou a druhou dvojicí :
(levá strana je 20Hz, pravá 40kHz, ta trojitá svislice uprostřed 1kHz). Elky byly dodány jako čtveřice, je vidět, že při vyšším proudu jsou více shodné.
Nebudu repordukovat po svém užitečnost změření resistive load v áčku, ale přemýšlím jestli jsem někdy v audiotechnice narazil na F-jádra...
Jak se to projevuje a jaké jsou výhody, když jsou mezery rozstrkány v různých rovinách a ne v lajně? Jestli to teda není ostré firemní tajemství
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12487 Bydliště: Ostrava
Zaslal: čt březen 12 2009, 20:53 Předmět:
Výhody jsou takové, že ty plechy má výrobce v malé tloušťce (pod 0,25mm), a má to výhodnější tvar okénka než EI.
Mimochodem, F plechy používal v některých modelech Koch, pár firem co se vrhly na zesilovače po Dynacordu (tuším Elka a Echolette) a v současnosti třeba Engl, údajně i Jadis.
Nebudu repordukovat po svém užitečnost změření resistive load v áčku...
Máš návrh na jiná, lepší měření ?
viz můj zápor v předešlé odpovědi
ty firmy mi nic neříkají, audio mě neživí. Nikdy jsem snad na F plechy nenarazil, při rozebírání nebo v návodech, znamená to že to je progresivní novinka? Vymezit vzduchovou mezeru tam si bude pracnější.
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12487 Bydliště: Ostrava
Zaslal: pá březen 13 2009, 8:41 Předmět:
U pp je většinou vzduchová mezera nulová. F se taky dají poskládat s mezerou. Myslím, že ty plechy přišly od firem, zvyklých na M jádra, výsek je po složení podobný, někdy i stejný, ale F se dají snadněji skládat.
Založen: Feb 24, 2007 Příspěvky: 3995 Bydliště: Zlínsko
Zaslal: so březen 21 2009, 16:16 Předmět:
Je to proto,že nabuzená lampa je jen jedna a ta druhá se ještě nedostala do zakřivení charky a tudíž pracuje v lineální oblasti? Proto se zkreslení projeví jen v jedné půlvlně a měření ukáže lepší parametry? Je to jen teorie,snad se k tomu Sendyx vyjádří. _________________ To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12487 Bydliště: Ostrava
Zaslal: so březen 21 2009, 17:26 Předmět:
Ale prd. Je to prostě hlavně proto, že zesilovač byl dosud nedoladěný prototyp. Je nedořešená ta část, která řeší symetrizaci buzení, navíc nebyla vybrána elka do budiče s dostatečnou symetrií systému, prostě se tam nandaly lampy, jak přišly pod ruku. Kompenzace je nastavena na doraz a přesto to správně nesymetrizuje, a náhodou to vyšlo, že s rozjetými elkami se to trochu kompenzuje. Když se vyměnila elka v budiči za správnou a ještě optimalizovaly 2 součástky, šlo THD na čtvrtinu tady změřeného.
Založen: Feb 24, 2007 Příspěvky: 3995 Bydliště: Zlínsko
Zaslal: so březen 21 2009, 17:31 Předmět:
Tak to jsi nás myslím pěkně dostal.Já myslel,že je to běžný jev u těchhle zesáků.Dobrýýý _________________ To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.