Potřebovala bych znát příklady hodnot stejnosměrného napětí mezi gatem, sourcem a drainem pro MOSFET s kanálem N když tranzistor pracuje:
a) jako zesilovač malých signálů
b) jako sepnutý spínač
c) jako rozpojený spínač
ještě hledám schémata takovýchto obvodů, nevíte kde je najít?
Děkuju
Omlouvám se, jestli je to ve špatném tématu, ale moc jsem nevěděla kam s tím
Napětí Ugs je:
a) kolem prahového Ugs
b) co nejvíce nad prahovým Ugs (v mezích Ugss)
c) co nejvíce pod prahovým Ugs (v mezích Ugss)
Prahové Ugs (Ugsth) se pohybuje podle typu tranzistoru od méně než 1V až po cca 10V.
Napětí Uds je (v případě odporové zátěže mezi napájecím napětím a drainem, source je uzemněný):
a) někde mezi 0 a napájecím napětím
b) co nejmenší
c) ideálně rovno napájecímu napětí
Maximální napájecí napětí je opět dáno typem tranzistoru.
Při jiném zapojení je to jinak.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33715 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: so leden 31 2009, 19:38 Předmět:
No to je odpověď za všecky prachy (mikollar).
Odpověď na Tvou otázku je opravdu nejednoduchá - opravdu záleží na typu, ale pokud má být tranzistor ať už bipolární, nebo unipolární zapojen jako zesilovač malých signálů, musí být v klidu bez přítomnosti budicího signálu pootevřený - tak, aby se podle příchozího signálu mohl v závislosti na jeho polaritě otevírat ještě více, nebo naopak přivírat. Záleží na potřebě stability, jestli se nastavený tzv. PRACOVNÍ BOD bude muset stabilizovat dalším zapojením nebo ne.
U spínače je napětí na kolektoru a emitoru (drain a source) závislé na použitém zapojení. Obecně - zátěž se zapojuje většinou do kolektoru, takže pokud je trand uzavřený, je na kolektoru napětí napájecího zdroje, pokud je otevřený, mělo by na kolektoru být napětí co nejmenší - je definováno proudem, který protéká trandem a jeho zbytkovým odporem v otevřeném stavu. Napětí (proud) ovládací elektrody (báze x gate) záleží na typu vodivosti tranzistoru. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Feb 24, 2007 Příspěvky: 3995 Bydliště: Zlínsko
Zaslal: po únor 02 2009, 18:41 Předmět:
To co jste napsali je pravda,ale důležité je použít do daného zapojení trand,který pro to zapojení náleží.Pro zapojení jako spinač spínací FET a pro zesilovač ten,který je pro to určen.Pak platí i to,co tady bylo posáno. _________________ To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33715 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: út únor 03 2009, 8:21 Předmět:
JOP - BOBOBO to našel, to je přesně WONO. Jen v té tabulce není napsané, že spousta FETů (hlavně těch výkonových) má ve struktuře paralelně ke kanálu zakomponovanou diodu, která způsobuje, že v opačném směru než se běžně zapojují se chovají jako trvale vodivé, aniž by byly jakkoliv buzeny. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
JOP - BOBOBO to našel, to je přesně WONO. Jen v té tabulce není napsané, že spousta FETů (hlavně těch výkonových) má ve struktuře paralelně ke kanálu zakomponovanou diodu, která způsobuje, že v opačném směru než se běžně zapojují se chovají jako trvale vodivé, aniž by byly jakkoliv buzeny.
V tabulce jsou popsané MOSFETy s vyvedeným substrátem, tj. se čtyřma nožičkama. U těch je pak jedno, co je source a co je drain, záleží kam se připojí substrát. Ale všechny MOSFETy s třema nožičkama mají substrát propojený se sourcem a to tvoří tu diodu, která brání záměně source a drainu.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.