Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hrozí poškození gramodesek?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 8:13    Předmět: Citovat

Tak k těm pomůckám bych měl připomínku - pro svislou sílu na hrot není žádných třeba, tohle raménko dovoluje použít jakoukoli magnetodynamickou přenosku s 1/2" uchycením. A doporučenou svislou sílu na hrot najdeš v návodu k vložce. A při vyvažování si jen tu rysku posuneš.

Známkou špatně nastaveného antiskatingu je během hraní trvale na jednu stranu vychýlená chvějka. A to je u většiny přenosek vidět pouhým okem. Jde tedy o to, nastavit kompenzaci tak, aby se držela chvějka co nejblíže klidové polohy. Na LP desce stačí, když to bude souhlasit od 5. do 15. minuty záznamové doby, většina gramofonů, jak už jsem psal, ten průběh v závislosti na úhlu natočení raménka má takový, že to pak souhlasí v celém rozsahu.
Naprosté většině přenosek už taková přesnost nastavení úplně stačí, vliv vyšší přesnosti na kvalitu zvuku nebo opotřebení desek už není prokazatelný.

Kdesi jsem četl o gramofonu osazeném optoelektronickou přenoskou Supreme firmy Trio Corp., kde se vyhodnocovala i stejnosměrná složka signálu a s její pomocí se řídila jak kompenzace dostředné síly, tak svislé síly na hrot. Byla to asi zbytečně komplikovaná konstrukce, protože se do toho obchodníci nijak nehrnuli (tehdy jako dnes platilo, že s počtem součástek kvadraticky roste počet možných poruch).
Kdo dělal ten gramofon, nevím, ale firma Trio Corp., to neznělo příliš úderně, tak už o rok později se prezentovala pod obchodní značkou Kenwood.

PLV z Litovle napsal(a):
Já bych řekl, že gramofon ,jako takový, patří do muzea a zabývat se jím nějak podrobněj je mrháním času. Stačí jedinkrát přehrát desku a už je slyšet zkreslení. Mechanický záznam zvuku je už překonaný a ty modní výstřelky s deskami nebudou mít dlouhé trvání. Nebo možná nějací skalní příznivci budou v záznamu slyšet něco, co tam není. stále, tak jak to slyší u elektronkových zesilovačů, které také zkreslují jak prase a tím lahodí uchu některým šílencům. Ale zkreslení z desky je nepříjemně srkavé. Možná nějaké pomalé bublání potůčku by se ještě dalo uspokojivě zaznamenat a přehrávat. Laughing

Zrovna z Litovle bych takový hlas nečekal.
Kdysi jsem na jiném místě Bastlírny napsal že "Klasická černá deska naštěstí rok 2000 přežila. Sice spíše ve vinylových rezervacích, zato ještě početných." A ono to platí ještě dnes - jako důkaz studentský projekt http://www.2008.gramodeska.com/ - ta první deska se docela povedla, dvojalbum 2008 ještě ve vinylu nemám, ale podle ukázek v mp3 slibuje být ještě lepší. Ale to jen na okraj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6360
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 12:00    Předmět: Citovat

tak, tak...

Hille, ta gramodeska je docela zjímavý projekt, dík za odkaz...

PLV, asi se budeš smát, když ti řeknu, že jsem nedávno koupil desku za 1000 Kč od Petera Foxe, že? V pondělí jsi ji jdu vyzvednout na poštu. Smile

PS: jinak docela zajímavá hudba:
http://cz.youtube.com/watch?v=qdtLCfEcPL4&feature=PlayList&p=76998D4A689907D9&index=0&playnext=1
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Quest



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 479
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 13:22    Předmět: Citovat

Také mne překvapil ten hlas z Litovle. Sad Ale teď dotaz na Hilla: Very Happy Myslíš Hille, že dokáže Sekundar nastavit antiskatig podle vychýlení hrotu přenosky, když je pro něj složitý popis nastavení svislé síly na hrot podle návodu, který četl, jak píše na začátku? Potřebuje k tomu znát alespoň trochu teorie o silách působících na hrot přenosky. Z toho co píše vyplývá, že to nikdy nedělal, a asi ani neviděl dělat. A také co se týká náhrady vložky, je jasné že může použít jakoukoli 1/2", ale u gramofonu cca 25 let starého a celou dobu bez údržby, bych se na pravdivost rysek závaží už nespoléhal. (Kdysi hodně dávno jsem viděl jak u gr. který byl ještě v záruce, se lišilo nastavení podle "rysek" a podle váhy o 1gram.) Vzpomínám si, nebyla náhodou v příslušenství 470ky, a jí podobných, taková jednoduchá plastová váha? Možná by nebyl tak velký problém ji sehnat. Bylo by to jistější. Nepíše sice jak mnoho má ten svůj archív opotřebený, ale pokud se ptá jestli těm deskám nemůže ublížit, tak asi je má v dobrém stavu a pak by bylo škoda, kdyby si ten gr. opravdu rozšteloval. Měl by se nám k tomu vyjádřit, jak se na to cítí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6360
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 13:41    Předmět: Citovat

Quest: jak můžou být rozjetý rysky - barva necestuje a závaží taky neubývá. Je potřeba jen dát do rovnováhy ramínko a "pravítko" s ryskami vynulovat. Pak nastavíš přítlak podle doporučení výrobce dané přenosky. Je to klasická váha - nejsou tam žádné složitosti a jde jen o vyvážení raménka. Antiskating pravda rozjetý být může - vytahaná pružina. Ale to si může zkontrolovat okem jak píše Hill a přitom nemusí znát síly, které na hrot působí.
Jsou to tedy tři jednoduché úkony:
- vynulování pravítka (při vyváženém raménku)
- nastavení příslušné přítlačné síly (10 mN = 1 g = 1 ryska na pravítku přibližně)
- nastavení na antiskatingu příslušnou rysku (stejnou jako na pravítku přítlačné síly) + kontrola dle Hilla

(u 470ky se nastavuje ještě tlumení rezonance raménka - ale to je známé jen u osazení některýma přenoskama - stačí aby ten hrot v nádobce za závažím byl ponořen do tlumící kapaliny)

omlouvám se, že jsem se musel opakovat...
(nastavení musí zvládnout i intelegentně slabý člověk)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Quest



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 479
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 13:50    Předmět: Citovat

Jasně, jasně, já vycházím ze zkušenosti, kdy rysky kecaly u nového stroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9684
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 14:03    Předmět: Citovat

půlpalec (12.5mm) je univerzál, tohle je m-d přenoska JVC Z4S implantována do ramínka gramofonu NEC P-325E co se k nám dovážel v létech 1980-84 jako součást - komponent hi-fi věže (čtyřkombinace), kdo pamatuje ?


nec phono.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  nec phono.jpg
 Velikost:  92.32 kB
 Staženo:  72 krát


_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Quest



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 479
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 16:33    Předmět: Citovat

A o 10-15 let dříve, když jediná kvalitní dostupná přenoska byla M75 z Tuzexu a raménko PR2 z HaZ, el.regulace otáček a SMZ300, viz obr.


Gramo.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Gramo.jpg
 Velikost:  184.92 kB
 Staženo:  88 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Quest



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 479
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 16:46    Předmět: Citovat

A ještě jedna legrační vzpomínka, někdy v sedmdesátých letech v obchodním domě "CENTRUM", nebo "CENTRAL", už nevím jak se jmenoval, v centru Drážďan jsem v oddělení domácích potřeb, mezi kartáčky na zuby a klozetovými štětkami objevil čistící kartáč z uhlíkových vláken na čištění gramodesek. o kterém asi nikdo z "odborníků" v tom obchoďáku neměl ani tušení k čemu to je. Cena byla 9,50 EVP, což bylo necelých 30Kčs, v HiFi klubu se to nabízelo tehdy asi 10x dráž.


PlattenClear1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  PlattenClear1.jpg
 Velikost:  92 kB
 Staženo:  66 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Quest



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 479
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 16:46    Předmět: Citovat

. Very Happy


PlattenClear1a.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  PlattenClear1a.jpg
 Velikost:  136.43 kB
 Staženo:  82 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9684
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 18:07    Předmět: Citovat

tento (podobný) kartáč na LP desky se dovážel i k nám přes PZO tuzex ještě v 80.letech min.století. LENCO brush Mk II, antistatic carbon fibre. made in Switzerland. na ošetření ploché desky dobrý, na hrot přenosky byl lepší jemný štěteček pro fotooptiku - oba přípravky používám dodnes.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 21:41    Předmět: Citovat

Cust mimo jiné napsal(a):
...... na antiskatingu příslušnou rysku (stejnou jako na pravítku přítlačné síly) + kontrola dle Hilla...

To zní blbě, jako bych já zrovna tuhle kontrolu vymyslel, přitom ji jen využívám. Teď prodlužuji vlastně jen život ověřené radě, kterou jsem kdysi dostal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 01 2009, 12:46    Předmět: Citovat

Nevím, jestli to tu už zaznělo, ale - byť pouhým jedním přehráním nové desky krystalovou vložkou s tlakem 8-12g a malou poddajností lze desku naprosto nevratně zničit.
Při dalším přehrávání, třeba i vynikající MM vložkou už bude slyšet silné zkreslení zvláště ve výškách a ke středu desky, protože hrubý safírový hrot, malá poddajnost a velký tlak ničí HLAVNĚ jemný záznam vysokých kmitočtů.

Takže pokud tu kterýsi šulda psal o tom, že to nejprv hobloval a soustružil na HC13 a teď si na stejných deskách libuje, jak mu to hezky hraje s magnetodynamikou, tak tomu se můžeme akorát tak pousmát a myslet si něco o tetřevech.
Pokud Vám to nebude líto, můžete si udělat malý test. Při cestě do zahraničí /je tam značně větší výběr/ si kupte jakýkoliv vinyl od dobré firmy s muzikou, co znáte a přehrajte dobrou vložkou s dobrým předzesilovačem /minimálně Actidamp Mk2/, budete překvapeni rozdílem od CD, zvuk z vinylu je příjemný, teplý, nevtíravý a má daleko do studeně ocelové analytičnosti CD.
Pak tutéž desku přehoblujte průměrnou krystalovou /či keramickou/ vložkou třeba VB4301 nebo VK4302 a pak znovu na magnetodynamickou. Jestli tu desku rovnou nehodíte do koše, tak máte dobré nervy...Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sekundar



Založen: Oct 08, 2008
Příspěvky: 14
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: po únor 02 2009, 15:43    Předmět: Citovat

Zdravím všechny!

To Quest :

Návod jsem spíš než pořádně četl pouze "přeletěl očima", takže v té době jsem ho ještě nepochopil, proto mi tolik stránek nastavování přišlo prostě složité. Raději než abych nastavil pořádně gramo, tak se s kamarádama pouštěly desky. Mezitím mě však napadla myšlenka, zda nemůže dojít k poškození vinylů díky rozladěnému gramofonu.
LP mám hafo včetně funglovek, proto ten vyděšený dotaz Smile

To Hill :

Díky za rady ohledně NC470
Návod mám proštudovaný a už jsem i nastavoval.
Přítlak raménka byl snad 3x větší, šroubek u antirezonátoru se vůbec nedotýkal hladiny oleje...

Teď už hraje o poznání líp ale plánuju novou přenosku.
Radu při výběru od Vás vinylistů bych velice uvítal !

Předem díky !
Sekundar
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sekundar



Založen: Oct 08, 2008
Příspěvky: 14
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: po únor 02 2009, 15:55    Předmět: Citovat

PLV z Litovle mě svým názorem spíše pobavil Very Happy
Jak může být překonaný čistě sinusový analogový zvuk navíc v podobě mechanického záznamu, který není přerušovaný žádným vzorkováním jako u CD apod. ?
Pokud je kvalitní sestava pro přehrávání, je zvuk vinylu bezkonkurenční.
Navíc kde jinde jde zvuk i "vidět" Laughing

PS: Samozřejmě pouze můj názor...

Sekundar
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 02 2009, 16:16    Předmět: Citovat

Pokud by byl vážný zájem, mohu oskenovat originální servisní manuál pro NC470+NAD5120 a pověsit jej sem. Vidím, že s tlakem a antirezonátorem někteří bojují..
Jinak - v příslušenství NC470 i NADa byly tři šrouby do antirezonátoru různé délky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund