Založen: Feb 14, 2005 Příspěvky: 9103 Bydliště: Brno (JN89GF)
Zaslal: čt duben 24 2008, 19:27 Předmět:
A co na tom chces vykoumat? Nejjednodussi je fotoodpor v serii s potakem, tim vytvoris nastavovatelnej delic napeti. Tim pak muzes neco sepnout.
Lepsi varianta je s komparatorem, ten sepne skoro skokove misto postupneho rustu/klesani. Vylepsit to muzes nejakym MKO, ktery treba zamezi vypnuti svetla pri nahodnem posviceni atd...
Takovych zapojeni jsou na netu stovky, ale lepsi je porozumet funkci a vymyslet to sam.
no pravě bych chtěl něco co už někomu chodí abych to nemusel vymejšlet a zkoumat proč to třeba nespíná skokem
nad operakem jsem už přemejšlel ale třeba ma někdo nějaký osvědčený zapojení s 555 nebo nějakou logikou
návodů je celkem dost ale většina používá relé
Založen: Mar 22, 2005 Příspěvky: 1170 Bydliště: OV
Zaslal: čt duben 24 2008, 20:44 Předmět:
No a to je to čemu se divím. Schémat na netu je hafo, ale jelikož je na výstupu relé, je to problém .
Tak si nějaké vyber a společně to předěláme na ten tranzistor a bude to ok.
Naposledy upravil Banda dne pá duben 25 2008, 20:23, celkově upraveno 1 krát.
tohle by se mi třeba líbilo akorát napajení toho děliče na vstupu je divně udělaný
- pod 15v zenerka nefunkční - nebude stabilizovanej vstup komparatoru
- ma význam ho stabilizovat?
- jak dodělat odpojení baterie při poklesu napětí pod 10v
Založen: Sep 19, 2007 Příspěvky: 3698 Bydliště: Praha
Zaslal: pá duben 25 2008, 21:18 Předmět:
U soumrakových spínačů se doporučuje zavést malou hysterezi, aby nedocházelo k přepínání třeba při přechodu mraků za osvětlení blízkého hraniční hodnotě.
zapojení s 555 určitě nebude mít nejmenší možnou spotřebu, to bude mít naopak zapojení s hodně velkými hodnotami děliče okolo fotoodporu (ten by ještě mohl být úmyslně přicloněný aby pracoval v oblasti velkého odporu). Jinak o detailech je možno se bavit až když si stanovíš všechny vlastnosti které od zapojení potřebuješ a které to naopak nemá mít. (přesnost, časové konstanty, hystereze, závislost na napětí, časová stabilita nastavení, odolnost proti EMC, přijímací úhel, spektrální citlivost, časová stabilita, teplotní závislost a co já vím...)
Ta Zenerka tam nemusí být kvůli stabilizaci ale třeba pro ochranu před velkým napětím, třeba při zapnutí na dobíječku typu zdroj proudu, když zablbnou kontakty na aku, může tam vlítnout třeba 40V... proč tam ta Zenerka je, by ti objasnil asi jen autor zapojení. Z praktického hlediska stabilizace až takový význam nemá, jestli uživateli nejde o sepnutí přesně při 20.031 lux osvětlení, ani o chlup víc.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: so duben 26 2008, 7:28 Předmět:
Zenerka je tam určitě jen na ochranu před přepětím, pro 555 se nedoporučuje používat víc, než 15V napájecího napětí.
Protože IO má v sobě dělič, s jehož výstupními napětími porovnává napětí na vstupu, a obvod na vstupu tvoří také dělič napětí (samozřejmě, pokud je tam fotoodpor), závisí obě napětí na napětí napájecím stejně a je pak jedno, jestli napájím obvod 15V nebo 9V. Prahové hodnoty pro sepnutí jsou téměř přesně přímo úměrné napájecímu napětí.
S fototranzistorem je situace poněkud jiná, ale v řadě případů není potřeba do zapojení nijak výrazně zasahovat, protože soumrak je také dost pružný pojem.
tak teda asi takhle - ale ještě bych to potřeboval doplnit vypnutím při poklesu napětí pod 10v dalo by se něco jednoduchýho dobastlit abych nemusel použít třeba další IO
mam to k solarním panelum který nabijejí PB aku (12v40ah) a v zimních měsících se baterie nestačí pořádně nabít a spínat to bude cca 150ks led
tak sem to konečně dobastlil ale ma to dva prolemy výstup je sepnutej když na to svítí světlo takže budu muset prohodit trimr za fototranzistor ale co je horší nespíná to uplně skokem pokud připojím na výstup žarovku tak se pomalu rosvítí
co stím?
A na co že je tam ta 555ka když je z ní využitý akorát jeden komparátor? Co využít i ten druhý komparátor a vyrobit tak hysterezi. Pak to nebude reagovat na mraky a bude to spínat skokem.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.