Zaslal: ne srpen 31 2008, 11:46 Předmět: Pár dotazů ohledně výroby záblesků
Dobrý den všem,chci se pustit do stavby zábleskových zařízení, asi podle http://www.radio-foto.net/foto/Studioblesk.php ale stále mě odrazuje cena použitých kondenzátorů,nejlevněji jsem použitou hodnotu našel v ceně cca 500kč/ks. Chci se zeptat zdali někdo z Vás neví o levnějším zdroji na koupi těchto,či nějakém výprodeji či zda někdo nemá na prodej za levnější peníz,stavět chci 2 kusy,čili potřebuji 6ks kondenztorů 1000uF/385V. Ještě jsem našel toto http://www.gamasvar.cz/12032-elektrolyticke/ ale zdají se mi rozměrově malé,a nevím zda nejde o nějaké specialní jen pro svařování,šli by použít? 2. Nedávno jsem si zbastlil optický synchro blesků,funguje výborně,ale spíše jen na interiérové použití,proto bych chtěl odpalovat externí blesk radiově,hledám řešení?Napadlo mě použít bezdrátový zvonek,ale prý je tam nějaké zpoždení kvůli šetření baterií? Nebylo by u vás nějaké co nejednodušší schéma vysílače a přijímače? Nebo by bylo nejlepší použít hotové moduly od Flajzara? I když jak jsem se díval tak u některých přijímačů je taky nějaké zpoždění na probuzení? Moc vám předem děkuji za rady, nápady a doporučení
S jakou výbojkou počítáš? Kondenzátory je lepší využít spíš napěťově, obíráš se o energii záblesku. 385V je dost málo, navíc kvůli životnosti není dobré je provozovat naplno. Měl by to být speciální typ pro výboje (má zesílené provedení vývodů).
No chtěl bych to stavět plusminus podle uvedeného návodu,tudíž výbojka FT-218,co vlastně snese tato výbojka? Kdybych měl jako největší kapacitu kodenzátory součtem 4000uF/400V, vydrží?
Podle GME je to 250W výbojka, jestli to je zbožné přání nebo fakt, nevím. Cena asi celkem odpovídá kvalitě.
Energie záblesku je 1/2 * C * U*U, takže podle toho si spočítáš, že tu výbojku upečeš i teoreticky (správně ještě odečíst spodní napětí výbojky, ale to je jen pár Ws).
Nestudoval jsem ten návod detailně, ale ohlídej si pár věcí:
-jak je vyřešeno oddělení zapalovacího obvodu od sítě, resp. ochrana před dotykovým napětím u výbojky (obvykle má drátěnou spouštěcí elektrodu okolo baňky přístupnou dotyku), dvouvodičové provedení tzn. spotřebič tř. II je pak dost iluzorní (8 kV zapalovací tráfko)
-jak je vyřešeno spínání synchro kontaktem, jestli je galvanicky oddělen od blesku a jaké napětí jde do foťáku
-spouštění jednoho blesku jiným 250W bude venku fungovat, jestli máš dobře udělaný spouštěcí obvod, ale spouštění jen bleskem nějakého kompaktu asi ne, navíc některé šlehají předblesky kvůli údajnému potlačení efektu králičích očí.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne srpen 31 2008, 13:25 Předmět:
Crifodo, ty předblesky jdou většinou vypnout - ale jinak máš pravdu, ty externí a hlavně venkovní blesky jsou docela nářez, napěťově a vůbec... Pokud to má ještě být odolné i proti zmoknutí, tedy s krytím aspoň IP44, pak se nedivím, že se to někomu žádá sehnat laciněji - ale nevím, nevím, jestli se to dá udělat laciněji... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Impedance zdroje pro výbojku má být naopak co nejnižší, jinak by to nebylo od slova bleskat ale spíš doutnavka od slova doutnat... výboj musí být co nejrychlejší, i tak je u velkých výbojek dost pomalý, cca 1/500 s.
Omezení proudu nabíjecího zdroje během záblesku (resp. zastavení nabíjení) tam doufám je
Drahota bleskových kondů i výbojek je dána jejich kvalitou a spolehlivostí. Každý si může vybrat.
Asi jako řemeslník, jestli jeden vidiák od firmy Bosch za 200,- nebo desetidílnou sadu "kvalitních čínských vrtáků vanadiových" za 70,-
Pokud to má ještě být odolné i proti zmoknutí, tedy s krytím aspoň IP44, pak se nedivím, že se to někomu žádá sehnat laciněji - ale nevím, nevím, jestli se to dá udělat laciněji...
Obyčejný smrtelník běžně v průtrži nefotí, a jestli J. Cousteau používal něco takového pod vodou, dost možná to nebylo podle ČSN, zato to účel jistě splnilo perfektně, každopádně z ceny bychom dostali psotník. Nejspíš to byla zakázková práce nějakého mistra v oboru.
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12449 Bydliště: Ostrava
Zaslal: ne srpen 31 2008, 13:54 Předmět:
2 Crifodo - skoro ve všech blescích větších výkonů co jsem pitval ta malá omezovací tlumivka je, přemostěná reverzní diodou, taky to jedině umožňuje funkci komutační automatiky s tyristorem (jinak by tyristor byl celovodičem velmi rychle). Taky to značně omezuje namáhání kondů... Ale compactrony jsem moc nezkoumal a u poláků ta tlumka není, jsou tam ale dlouhé dráty k hlavici.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne srpen 31 2008, 13:59 Předmět:
J.Y.Cousteau asi nefotil s výbojkami - mám dojem, že v těch filmech se používaly obyčejné žárovky, napájené z baterií kondenzátorů proudovým impulsem s napětím cca 2-3x vštším, než je nominální napětí těch žárovek. Výbojka má světlo namodralé, což sice pod vodou "dál dosvítí", ale naprosto změní podání barev - obzvlášť pokud se fotí na normální barevný film. Žárovky mají "červenější" spektrum, tak tolik pod vodou neubírají červené a žluté tóny. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Já se asi špatně vyjádřil,tyto záblesky bych chtěl samozřejmě na interní použití,prostě malej atelierek. To radiové odpalování bych si chtěl zkutit pro klasický externí blesk,ne pro toto.Dokonce to chci zkusit s použití vysílače a přijímače z malého dětského autíčka na radio.To by snad žádnézpoždění mít nemuselo? Jinak ještě jakjsem již psal,spouštění zábleskem mi funguje výborně,TTL předblesk mi jde vypnut. Ale moc vám všem děkuju za rychlé reakce,jakékoli další moc uvítám.
Sendyxi, při 24 nebo dokonce 48 paralelně spojených kondech je už omezení proudu bezpředmětné ony už si ten proud přeberou. Limitujícím faktorem je spíš odpor výboje kruhové výbojky, navíc jsme používali cca 5m kabel mezi hlavou a generátorem. Komutaci tyristorem jsem nezažil, při 1600Ws by to byl docela fofr, blesk prostě stráví to, co mu je zadáno. Dokonce i věhlasní výrobci používali při přechodu na nižší energii "spotřební záblesk" a pak teprve ládovaly míň.
Myslím že i pro účel komutace výboje stačí tlumivka jen tak velká, aby stačila k odpálení pomocného náboje pro převýšení napětí hlavního tyristoru, na omezení proudu se asi znatelně nepodílí. Dělej taky tlumivku 200 mH která se nepřesytí proudem 200A
To Crifodo:
Prosím,mhl by jsi mi podrobněji vysvětlit toto: Energie záblesku je 1/2 * C * U*U, takže podle toho si spočítáš, že tu výbojku upečeš i teoreticky (správně ještě odečíst spodní napětí výbojky, ale to je jen pár Ws). Nějak mi pořád podle tohoto vzorce vycházejí nesmysly,někde dělám zřejmě chybu,popřípadě poradit jakkou maximální kapacitu lze použít při jakém napětí u té výbojky FT218?
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po září 01 2008, 7:07 Předmět:
Mně vyšla energie záblesku (při zanedbání zhášecího napětí výbojky, počátečním napětí 385V a kapacitě 1000uF) 74Ws.
Napětí, při kterém výboj zhasíná, pro jistotu nebývá uvedeno (pokud si pamatuji, před lety jsme ho v laborkách měřili paměťovým osciloskopem a pohybovalo se někde mezi 40V a 75V jak u několika kusů IFK120, tak u nějakých Presslerů a ještě dvou neidentifikovatelného původu, tak přesně si ty typy už nevybavím, ale rozptyl hodnot byl bez ohledu na výrobce zhruba stejný). Ona přesnost odečtu na osciloskopu tehdy také nebyla nic moc, tak se spíše porovnávalo - jedna stihla zhasnout při vyším napětí, druhá udržela výboj ještě při nžším, třetí něco mezi...., při sérii záblesků se s ohřátím trubice to napětí také trochu měnilo.
Při zhášecím napětí 50V za stejných výchozích podmínek zbývá vysvítit 63Ws netto. A to není proti výpočtovým 74Ws nijak výrazný rozdíl ve směrném čísle blesku, to už ho víc ovlivní použitý reflektor.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.