Založen: Sep 19, 2007 Příspěvky: 3698 Bydliště: Praha
Zaslal: po květen 19 2008, 12:03 Předmět:
Andrea napsal(a):
Právě proto programuju jenom v assembleru. Třeba teď jsem si napsala DLL knihovnu na USB a je 7x kratší než z C++ a přitom poskytuje stejné funkce.
Tak teď se zas musím ozvat já. Dnes už není doba pro skalní assembleristy. Sám jsem na assembleru vyrostl (HP, DEC, Motorola,Zilog, Rockwell, 8051), ale IMHO psát dnes v assembleru běžnou, časově nekritickou věc je anachronismus. On i ten pohled, co je časově a paměťově kritické se s rozvojem HW mění. Na většinu věcí se jde hrubou silou. Ne, že by mě to těšilo, ale je to tak. A tak, dnes není důležité to, jestli je výsledný kód 7x kratší, ale to, jestli dotyčný programátor má věc hotovou za 1 den nebo za 1 týden. Protože ho někdo musí platit, a ne málo. Pokud ovšem nejde o hobby.
A co se týče té funkcionality assembler - versus C++ - tak to asi porovnáváte assembler versus podmnožina C z C++. Protože o dobré objektové knihovně, která je pružná a efektivní zároveň, jako třeba STL, ale i některé systémové nadstavby, si v assembleru můžete nechat jen zdát.
On není assembler jako assembler, asi už dlouho neprogramujete v assembleru na PC, třeba TASM od verze 3 už umí objekty a takový program pro windows napsaný v TASMu 5 se od toho napsaného v C moc neliší, stejně je to samé volání API a to zabere v TASMu stejně řádek jako C.
Věřím, že některé verze assembleru pracují s objekty, ale vzbuzuje to ve mně pouze úsměv. Přijde mi mnohem lepší napsat kus kódu v normálním assembleru, kus v normálním objektovém jazyce a pak to celé spojit. Při programování objektů jsou důležité jiné věci než rychlost instrukcí. Je třeba přehledně popsat vazby mezi objekty, jejich zodpovědnosti. Je pak důležitá i grafická stránka kódu, snadná čitelnost. A v tom všem je assembler dost těžkopádnej. A až ho někdo přiohne tak, že se i v tomhle vyrovná třeba Javě, tak to asi už nebude assembler, že?
Založen: Sep 19, 2007 Příspěvky: 3698 Bydliště: Praha
Zaslal: út květen 20 2008, 10:35 Předmět:
Nové assemblery mají objektové možnosti - to vím, i když k tomu už jsem se nedostal a pravda, assembler jsem neviděl dobrých 6 let. A umožňují i virtuální funkce a pozdní vazbu, polymorfismus a popřípadě šablony? Protože teprve až tyto vlastnosti dělají z objektového prg. to pravé ořechové, že. To by pak stálo za úvahu, i když si stejně myslím, že v C/C++ nebo Javě musím k algoritmu dospět v několikrát kratší době. A Win GUI aplikace - tam už i C/C++ se považuje za pravěk a dnes je "in" dotnet.
Na druhou stranu, assembler s objekty už asi nebude tak přísně "assemblerovatý"- čli ve smyslu mám přesně jen to, co napíši. Ten kompilátor bude dodělávat tabulky pointerů metod, nějak přidávat this do parametrů volání a tak dale. Nebo se mýlím?
Naposledy upravil mtajovsky dne út květen 20 2008, 10:39, celkově upraveno 1 krát.
A umožňují i virtuální funkce a pozdní vazbu, polymorfismus a popřípadě šablony?
Jo umožňují, jinak by to nebylo to pravé objektové.
mtajovsky napsal(a):
A Win GUI aplikace - tam už i C/C++ se považuje za pravěk a dnes je "in" dotnet.
Hadry si taky nevybíram podle toho co někde někdo napsal že je "in".
mtajovsky napsal(a):
Na druhou stranu, assembler s objekty už asi nebude tak přísně "assemblerovatý"- čli ve smyslu mám přesně jen to, co napíši. Ten kompilátor bude dodělávat tabulky pointerů metod, nějak přidávat this do parametrů volání a tak dale. Nebo se mýlím?
Asi jo, já to nepoužívám. I am poor pure assemblerist. Smrt assembleristům, ať žije java.net
Trochu (hodně) mi to připomíná zdejší situaci, "To jsou blbci ti studenti, jak se sem mohli dostat, dyť ani neumí spočítat napěťovej dělič"..."No tak to sem dejte, ale koukejte se to doučit"..."Ty jsi mu to napsal?"..."No a co s nim mam dělat? To se s nim mam patlat celej den? Stejně mu to ostatní taky napíšou"
Do práce k nám nastoupil inženýr elektronik.Poslali ho do rozvaděče opsat parametry frekvenčního měniče pohonu a on se za chvíli vrátil,kde prej ten měnič přesně je (je tam jen jeden) _________________ Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Založen: Sep 19, 2007 Příspěvky: 3698 Bydliště: Praha
Zaslal: út květen 20 2008, 21:24 Předmět:
Andrea napsal(a):
Hadry si taky nevybíram podle toho co někde někdo napsal že je "in".
Sakra, to je mi novinka ! Podle jména jsi snad slečna (paní), ne? Moje dcery věčně leží v Yellow a Top Dívky, či jak se ty jejich plátky jmenují a pak s nimi není k vydržení.
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12452 Bydliště: Ostrava
Zaslal: út květen 20 2008, 21:49 Předmět:
Taky jsem byl vyučen, že assembler je programovací jazyk. V dávných časech jsem dokonce nějaký stroják psal tak, že jsem to překládal ručně pomocí tabulky, kdeže assembler. Jaký to byl pokrok, když byl k mání MRS (Memory Resident System) jako perfektní nástroj pro ladění ve strojáku.
až bude k mání assembler s GUI, zvládající drag&drop, který bude při instalaci vykřikovat "pohodlně se posaďte, instalace začíná" a "vaše práce se stane zábavnější, stihnete toho mnohem více", tak mě informujte...
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6636 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: út květen 20 2008, 22:52 Předmět:
mě vždycky učili: assembler je překladač z nějakého jazyku (typicky JSI) do strojového kódu
ale je pravda, že jsme běžně říkali, že programujem v assembleru, bylo to ale podle mě jen lidové nazvání pro programování v JSI (jazyk symbolických instrukcí), pak jsme jen použili assembler pro přeložení kódu do strojového kódu
takže assembler je nazvání něco jako šuplera (assembler - JSI, šuplera - posuvné měřítko)
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4, 5Další
Strana 3 z 5
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.