Zaslal: po květen 11 2026, 21:08 Předmět: Test DC/DC měniče AP63203
Po delší době jsem si pro své potřeby testnul další, tetokrát "americký šmejd" AP63203 a tak se podělím s výsledkem, když už jsem si dal práci.
Hledal jsem měnič 5-24Vs nějakou rezervou/3,3V. Po většinu času pojede s proudem 1-5mA, občas ale sepne relátka kde se odběr zvedne kolem 0,5A. Co nejjednodušší zapojení (málo místa) a přirozeně nízká cena, v tomto případě kolem 8 kaček.
AP63203 potřebuje ke své funkci jen 4 další součástky, vstupní/výstupní filtr, cívku a obligátní bootstrap kondenzátor. O moc jednodušeji už to nepůjde. Celé zapojení je na desce cca 10x13mm, tedy s naprosto minimálním chlazením. Cívky jsem použil nějaké čínské 3,9uH 4x4mm, 60mΩ, Isat 3A.
Zdrojík má překvapivě dobrou účinnost širokém rozsahu výstupních proudů a miminální odběr bez zátěže což jsem přesně hledal. Většina modulů z alíku je v tomhle úplně k hovnu. Zkoušel jsem ho spíš z legrace i na proud 2A jež by podle DS měl dát. Chip neshořel, ale při teplotě kolem 120C (měřeno termokamerou) začínal cyklovat jak ho vypínala tepelná ochrana. Z 12/3V se to ještě nedělo, ale nejspíš už to bylo na hraně. Tipuju že hranice na tak malé desce je cca 1,5W ztrátového výkonu. Ale třeba pro nějaké krátkodobé bliknutí ledkou takový proud opravdu celkem bez problémů dá. Za mne je to opravdu povedený kousek, za ty peníze. Tady jsou tabulky s výsledky.
Zkoušel jsem tímto spínaným zdrojíkem napájet LORA modul s SX1268 z čehož jsem měl trochu obavy kvůli rušení. Zdroj je cca 1cm od modulu, drátová anténa vede zhruba taky ten 1cm vedle něj. Příjmač jsem nastavil na 431,9MHz kde byl na pásmu relativní klid, ale 20cm od antény byl velký monitor, 0.5m PC apod. takže šum tam nějaký rozhodně je - prostě běžné prostředí.
Výsledek mile překvapil. Přepínal jsem LDO a tento step-down a nebyl patrný naprosto žádný rozdíl. Při nastavené šířce pásma 7,8kHz RSSI ukázal šum -110dB, při 500kHz logicky víc (kolem -83dB) ale ani v jednom případě nebyl rozdíl mezi LDO a AP63203 jakkoliv patrný.
Pro představu jsem zapnul vedle příjimače oscilokop (Lecroy Wawepro 7300a) a následně čínskou páječku co jsem nedávno koupil Aixun T420D vzdálenou asi půl metru od příjimače - viz obrázek. Ta dost nemile překvapila rušením, na to že je v ní trafo a ne spínaný zdroj. Obrázek je s nastavené šířky pásma 125kHz.
Nevím jak na jiných frekvencích, ale v mém případě je tento spínaný zdrojík nerozlišitelný od LDO i navzdory mouder odpůrců používání spínaných zdrojů ve vf technice
Asi tak. Do kategorie čínský šmej je správně zařazen použitý induktor a begemot.
Ten AP63203 naopak patří za ty prachy k technologické špičce a pokud návrhář nesprasí plošnák a výběr součástek, tak pracuje naprosto suprově.
Založen: Mar 05, 2007 Příspěvky: 6689 Bydliště: Jesenice u Prahy
Zaslal: čt květen 21 2026, 10:16 Předmět:
Hele Behemont, vyhrabal jsem palmrest na ASUS F3, kterej jsi sháněl na OldComp, chceš to ? nebo to mám vytěžit na závitový vložky ?
Klávesnici na 6730b jsem nehledal, protože to může být jak Compaq, tak EliteBook a každá je jiná, bohužel se neumíš vyjádřit, co chceš ?
Asi tak. Do kategorie čínský šmej je správně zařazen použitý induktor a begemot.
Ten AP63203 naopak patří za ty prachy k technologické špičce a pokud návrhář nesprasí plošnák a výběr součástek, tak pracuje naprosto suprově.
Není to první chip na dc/dc měniče co takto pro své použití testuju a při té příležitosti dávám sem. Ostatní byly čínské, naprosto neznámých značek, a tento od Diodes má zase čínskou cenu. Tak v rámci zachování konzistence to dávám všechno do jednoho vlákna. Ono vcelku není problém pořídit něco od LT za 150Kč s perfektními parametry jimž se dá věřit, ale AP63203 stojí míň jak 10 kaček a proto jsem byl opravdu zvědavej jestli to chodí tak jak píšou.
Zprasit tišťák nebo výběr 4 součástek co k chipu jsou potřeba by bylo asi opravdu umění, zvlášť když k tomu SOT23 pouzdru to snad ani jinak než správně zapojit nejde. I když samozřejme talent arduinistů a jejich výtvorů nikdy nepodceňuji
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.