Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet
Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Relé , které zůstane vypnuté i po obnovení napájení...
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 14304

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2026, 19:37    Předmět: Citovat

samec to asi myslel takto. Vystačíš si tak bez druhého relé.
Otázkou je, jak dlouho se musí držet tlačítko stisknuté, než relé "nabootuje".
Wink



odčerpávání2.png
 Komentář:
 Velikost:  46.15 kB
 Zobrazeno:  2 krát

odčerpávání2.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 6621

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2026, 19:57    Předmět: Citovat

Ale kdeže.
Ender napsal(a):
Podle obrázku je kontakt 15/18 sepnutý když není voda. Pokud je voda, tak sepne 15/16...
Dobre som to nakreslil. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 14304

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2026, 20:57    Předmět: Citovat

Ne, nenakreslil. Stačí se podívat do datasheetu, nebo do příkladů zapojení.
Ten čas "bootování", po který se musí držet tlačítko stisknuté, je 1.5+(0.5÷10)s, což je nevýhodou tohoto řešení.
Wink



diagram.png
 Komentář:
 Velikost:  3.12 kB
 Zobrazeno:  1 krát

diagram.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 21330
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2026, 6:54    Předmět: Citovat

Ale to se ti tu snaží vysvětlit, ba i nakreslit, víc dobrovolníků v podstatě od začátku. Tvůj problém je, že neumíš číst schémata. Jejich kreslení má svá pravidla, ale volba způsobu kreslení závisí na tom, jestli má být jasná funkce, nebo prodrátování při použití konkrétních dílů.

Než z tebe vylezl dostatek potřebných informací, dostals víckrát zapojení obvodu, který je třeba přidat a zapojit do něj kontakt hladinového relé.
Jestli tlačítko START musíš přidržet nastavenou dobu, to taky vyplynulo až ze znalosti typu hladinového spínače. Ale průšvih to není - prostě ho podržíš tak dlouho, než čerpadlo sepne. Ten čas lze nastavit.
Nakonec - když necháš hladinové relé trvale pod napětím a jeho výstupní kontakt zapojíš do série s tlačítkem, nemusí tě ani to zpoždění zajímat: v okamžiku stisknutí tlačítka bude rozhodující, jestli je hladinové relé sepnuté, nebo ne.

A teď vyvstává ještě jedna otázka: to hladinové relé umožňuje hlídat dvě hladiny. V tomto zapojení odčerpáš jen tolik, aby hladina zůstala na nějakém minimu, kdy čerpadlo vypne. Jak rychle ti přibývá voda? Bude to čerpadlo běžet půl minuty nebo půl hodiny?
Nebylo by lepší zapojit obě sondy a čerpat jedním sepnutím větší objem? Tedy po dosažení horní hladiny umožnit start tlačítkem a čerpat až do poklesu na spodní hladinu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4967
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2026, 7:53    Předmět: Citovat

Nevím jestli je to ono. Ale já používám na napouštění nádrže bistabilní relé, Tlačítkem to zapnu (v mém případě motorový ventil) a při plné hladině to plovák vypne. Samozřejmě tam mám ještě jedno tlačítko pro manuální vypnutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 14304

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2026, 8:57    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...Nebylo by lepší zapojit obě sondy a čerpat jedním sepnutím větší objem? Tedy po dosažení horní hladiny umožnit start tlačítkem a čerpat až do poklesu na spodní hladinu?
To je zbytečný přepych. V tomto případě se - v kontrastu s názvem na schematu - jedná o "regulaci" spodní hladiny vody a přitom čerpadlo neběželo na sucho. Pak stačí tu jedinou sondu ponořit právě do žádané (a bezpečné) hloubky. To, co je nad sondou (jejím spodním okrajem), je tak určeno k odčerpání žádaného množství. Po dosažení hlídané (minimální) hladiny čerpadlo vypne s nastaveným zpožděním, stačí i minimálním, protože jde o jednorázový děj, než někdo znovu stiskne tlačítko. Lze tedy čerpat i větší objem vody, pokud je v nádrži k dispozici. Se dvěma sondami by také čekání na horní hladinu mohlo být nežádoucí (když ještě potřebuješ zalít jeden záhonek, než odjedeš domů).
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ender



Založen: Jan 26, 2021
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2026, 10:51    Předmět: Citovat

Hill: zpětné napouštění hladiny ve studni je proměnlivé... Když je sucho je pomalejší, když prší je rychlejší... A právě proto se musí zapínat ručně ale s tím aby to už pak nemusel někdo vypínat. Proto to tlačítko...
Prostě někdo ráno spustí zavlažování a dál se o to nestará. Dokud bude voda, pojede čerpadlo... Jak vody už bude málo, vypne ta automatika to čerpadlo. Ta pak už dál musí zůstat vypnutá i když vody bude dost... Dokud to zas někdo nezapne...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 21330
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2026, 11:30    Předmět: Citovat

Taky jsem to tak myslel.
Jen mě přitom napadlo nepovolit start, dokud tam nebude zvolená zásoba vody. Aby se čerpadlo po startu hned zase nevypnulo.
Ale to uvidíš až podle toho, jak se to bude chovat teď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund