Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet
Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

žiarovky E10

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 6358

PříspěvekZaslal: st březen 11 2026, 16:28    Předmět: žiarovky E10 Citovat

Ako správne dimenzovať miniatúrne E10 žiarovky? 12V, 24V, či 230V sú jasné, tam nie je čo riešiť. Ale napíklad aká je optimálna žiarovka do ručného svietidla na tri tužkové batérie?

Existujú pre E10 žiarovky nejaké štandardné napätia a príkony, alebo sú vyrábané v zásade spôsobom, že napätie a príkon sú dve náhodné iracionálne čísla?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1804

PříspěvekZaslal: st březen 11 2026, 17:05    Předmět: Citovat

Do baterek na plochou baterii 4.5V, se kdysi používaly žárovky 3.5V/0.2A, nebo 3.8V/0.3A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 8740
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st březen 11 2026, 17:53    Předmět: Citovat

A do malé baterky(svítilny) na 3V článek žárovička 2,5V. Do osvětlení stupnic rádia byly 6,3V 0,3A a ty samé se dávaly do reflektorů kol s dynamem. Těch 300mA do stupnic rádií nebyla náhoda. Někde fungovaly v sérii se žhavením elek U...... jako pojistka.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek


Naposledy upravil mi-ro dne st březen 11 2026, 18:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4459
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st březen 11 2026, 17:57    Předmět: Citovat

Kdysi to bylo jednoduché. Dnes už je "tužkových" baterií víc druhů. Záleží na tom, jaké používáš. Li, alkalické Zn, nabíjecí NiMH (atd.)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 35279
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st březen 11 2026, 18:42    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
... Do osvětlení stupnic rádia byly 6,3V 0,3A a ty samé se dávaly do reflektorů kol s dynamem. ....
Nesmysl. "Dynamo" na kolo je alternátor s permanentním magnetem a ukostřeným jedním vývodem. Jeho elektrický parametry jsou udávaný na 6V a 3W při jízdě průměrnou rychlostí 15km/h - což odpovídá proudu 0,5A. Do předního světla se pak dávala žárovka se závitem E10, velkou kulovou baňkou a elektrickýma parametrama 6V/0,45A, zatímco do zadní "stopky" pak normálně velká "trpasličí" žárovka se závitem E10 a parametrama 6V/0,05A. Nacpat do předního reflektoru žárovku 6V/0,3A znamená, že se alternátorek odlehčí, jeho napětí stoupne - a žárovky jak vpředu, tak vzadu "dostanou na prdel" - rychle zčernají a sčoudnou se.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 8609

PříspěvekZaslal: st březen 11 2026, 19:14    Předmět: Citovat

Dneska je lepší do stupnic dávat verze 7V/0,3A. Většinou jsou ale s protáhlou baňkou, což v některých typech vadí. U Talismana není problém tam dát 12V/0,3A, stupnici ani bakelitu větší teplo nevadí, alespoň to líp svítí, sežere to něco málo přebytečného síťového napětí (bohužel stále málo...) a jako pojistka to funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 8740
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st březen 11 2026, 20:15    Předmět: Citovat

No jo tak dobře, je to alternátor. Jenže kdybych před 50 lety tvrdil že si na kolo namontuju alternátor tak budu za blázna. Ale s proudem žároviček do kola máš asi pravdu. V předu byla velká báň.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 21153
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st březen 11 2026, 21:29    Předmět: Citovat

K těm žárovičkám v univerzálních rádiích: ono to bude asi tím, že lampy řady U mají žhavicí proud 100 mA, ale při zapnutí těmi vlákny teče docela slušný proudový štos omezený nejúčinněji srážecím odporem 700 Ω (při 220 V), proto se do Talismanů doporučovaly žárovky 7 V / 300 mA, jak tu píše xsc.
Po nažhavení žárovkami tekl efektivní proud kolem 220 mA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund