Zaslal: so leden 17 2026, 7:31 Předmět: Rezerva v Umax AC kondu
Mají kondy MKP23 na 400Vac rezervu v uvedeném mezním napětí?
Potreboval bych jich dnes několik na několik hodin na minutová zapnutí přetěžovat 500Vac.
Udrží to nebo ne? _________________ pro mládež - Hamíkův koutek
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 837 Bydliště: Roztoky
Zaslal: so leden 17 2026, 8:01 Předmět:
V datasheetech se uvádí cca 2kV AC a 5kV DC, ale pouze na dvě sec. Trvalejší přetížení o 25% není nikde specifikováno, takže bych s ním byl opatrný. Zkusil bych u jednoho kondu změřit kapacitu a svodový proud, pak ho vystavit na požadovanou dobu vyššímu napětí a pak zase změřit. Tím zjistíš, jak moc jsou náchylné k degradaci.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5300 Bydliště: Brno
Zaslal: so leden 17 2026, 8:16 Předmět:
Svodový proud je neměřitelný. Až do okamžiku kdy to prskne. Pak je zase klid.
Vyrobil jsem si zdroj vysokého stejnosměrného měkkého napětí a zkoušel jsem co tyhle kondenzátory vydrží. Rozdíl mezi 400V a 500V neudělal nic. Musel jsem s napětím mnohem výš.
Ale byly vyrobeny před 30-40lety a byly z průmyslových desek, takže dosti neošizené.
Řekl bych, že pokud bude 500V hezkých předpisových sinusových , bez bordelu a špiček, což dneska v síti vůbec není, tak vydrží docela dlouho. Pokud budou objemově 5x menší než 40let staré výrobky, tak možná nevydrží ani těch 400V.
Nezbývá než to vyzkoušet.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.