Založen: Sep 20, 2023 Příspěvky: 147 Bydliště: Brno venkov
Zaslal: ne prosinec 14 2025, 19:32 Předmět: Tape deck NEC K-316E
Zdravím,
pustil jsem se do opravy tohoto decku, který se tu prodával v 80tkách v Tuzexu. Nyní to mám celé zprovozněné a seřízené (myslel jsem si).
Začal jsem testovat nahrávání - připojil jsem deck na testovací signál 3kHz, nastavil hlasitost nahrávání u obou kanálů na 0dB podle budíků. Když jsem nahrál kousek na kazetu TDK, tak levý kanál je výrazně slabší (ukazuje to jak budík, tak osciloskop i to tak slyším ve sluchátkách). Kazetu jsem přetočil na druhou stranu a udělal stejnou nahrávku a opět to stejné. Myslel jsem že závada je ještě někde v záznamovém zesilovači. Nicméně zkusil jsem jinou kazetu BASF a zde se nahrály oba kanály v pořádku. Dále jsem ještě zkusil Sony CrO2, tam levý kanál také slabší. Pak ještě Sony HF a zde opět v pořádku a jiná Sony HF tako OK.
Kazetu TDK jsem schválně strčil do jiného stroje (Panasonic DT75) a zde se testovací signál nahrál v pořádku.
Tak si říkám může být problém ve vedení pásky? Ta mechanika je hrozně jednoduchá a robustní - fotka je např. zde.
Všiml jsem si ale, že roller má nějakou vůli a na osičce může cestovat cca 1mm dopředu a dozadu - to asi není dobré, že?
Založen: Sep 20, 2023 Příspěvky: 147 Bydliště: Brno venkov
Zaslal: po prosinec 15 2025, 7:51 Předmět:
Na té osičce jezdí ve směru osy, jinak vůle v ložisku ne. Asi by to zasloužilo nový roller po těch letech, vizuélně sice vypadá ok, žádné praskliny, je ještě i trochu měkký, a tak jsem jej ošetřil zatím aspoň regumem.
Jinak kazeta v mechanice drží pevně, nemůže nikam cestovat - všechno je kovové, přesně spasované.
Ještě mě to nedalo a udělal jsem test uprostřed kazety a tady je to OK i u TDK, tak proč ty oba začátky? Je teda možné, že ta kazeta má ohrané oba začátky, neznám její historii.
Odmontoval jsem ještě kryt dvířek, takže jde vidět na pásek u průhledných kazet, zdá se mě, že pásek chodí i u TDK OK ale není to jak kazeta se zrcátkem - kruci budu si muset jednu vyrobit.
Založen: Jun 20, 2010 Příspěvky: 2444 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: po prosinec 15 2025, 8:52 Předmět:
Podle popisu se zdá, že jde nejspíš o vedení pásku. Zkusil bych, tak jak to dělám já, hodně jemný smirkový papír a přítlačné kolečko lehce podráždit. Vyndám dvířka a nechám mechaniku točit bez kazety (nebo s prázdnou kazetou) a za chodu šmirglem na špejli jezdím po přítlačném kolečku.
Tónová kladka nie je jediná, ktorá ma vplyv na presné vedenie pásky. Na začiatku pásky máš iný priemer navinutých cievok, než v strede, či na konci. Tým pádom aj inú navíjaciu a odvíjaciu silu. Prítlačný vankúšik, ktorý je v kazete oproti hlave, môže byť zdeformovaný. Občas je páska v kazete nerovnomerne navinutá a drhne o steny kazety. Občas drhnú malé kladky v kazete.
Mal som kazetu, ktorá v mechanike nešla pohúť. Ani prehrávanie, ani prevíjanie, nič. Totálne zaseknutá. Mino mechaniky sa točila úplne zľahka. Aj som ju rozobral, ale nič podozrivé som nenašiel. Daroval som ju synovcovi. On ju aj tak nemá na čom púšťať. Má ju len na parádu. Páčil sa mu krab na obale.
Založen: Dec 18, 2006 Příspěvky: 9789 Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí
Zaslal: út prosinec 16 2025, 18:16 Předmět:
Za oněch časů existoval volně prodejný NEC K-311E, podobný akorát level metry byly již ledkové...mechanika vedení pásku může bejt srovnatelná tož jako dárce orgánů vyhoví, bohužel šlo o malosériové dodávky. _________________ Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Založen: Sep 20, 2023 Příspěvky: 147 Bydliště: Brno venkov
Zaslal: út prosinec 16 2025, 18:55 Předmět:
Tak mě to nedalo a vymontoval jsem roller s držákem ven. Ta vůle na osičce se dá vymezit je tam taková plastová vsuvka, která drží celkem pevně, ale dá se posunout a tím ten roller přestane mít vůli.
Dale se mě zdálo, že gumový povrch není úplně rovný. A nakonec je to tak. Je to lehce do soudku viz foto. A teď otázka má to tak být? Předpokládám že ne a že to má být rovné. Tedy obrousit do roviny? Guma se mě zdá ještě ok.
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 20566 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: út prosinec 16 2025, 19:02 Předmět:
Ano , je to zajímavý tvar , člověk by předpokládal opačnou geometrii . Ale asi to činí chemie v páscích a vznikne vadný soudek . Problém je v tom , že pokud koupíš před 25lety vyrobenou rolnu , nemá nikdo potuchy o kvalitě gumy . Ono je to stejné s unašeči i spojkami , kdy staré povrchy i hmoty pod povrchem nejsou , jako byly . A pak se marně snažíš . Proto toto neberu ani od známých .
Soudek je správný tvar. Dva roky nazad jsme to tu probírali na kotoučích. Sám mám takovou úpravu na B700 a osvědčilo se to. Pásek si pomáhá na největší obvod kruhu. Střed soudku musí být přesně uprostřed pásky. Je to samostředitelné.
Na stejném principu fungují ploché řemeny na řemenici. I malý soudek je lepší než rovina. _________________ Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Demolice běží naplno.
Založen: Dec 18, 2006 Příspěvky: 9789 Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí
Zaslal: út prosinec 16 2025, 20:36 Předmět:
Otoč roller (o 180° - pokud to konstrukce dovolí) zamontuj zpět a uvidíš či se co změní. _________________ Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Založen: Sep 20, 2023 Příspěvky: 147 Bydliště: Brno venkov
Zaslal: út prosinec 16 2025, 21:32 Předmět:
Rozmontoval jsem ještě panel ovládání aby bylo co nejlépe vidět co se děje s páskem při přehrávání. Když dám play a hlava najede na pásek, tak jde chvíli slyšet že to hraje dobře - krásné výšky v obou kanálech. Pak výšky zmizí a je to zahuhlané. V té chvíli je vidět, že pásek na kladce odcestuje trochu směrem dozadu. Zkusím kladku otočit co se bude dít.
Naposledy upravil Ian dne út prosinec 16 2025, 22:27, celkově upraveno 1 krát.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.