Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava náhlavních sluchátek
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 3695

PříspěvekZaslal: čt listopad 20 2025, 0:20    Předmět: Citovat

To opletení se nejlépe musí smrsknout dokrátka jako harmonika (možná to někdy nejde), tím se často i zvětší jeho průměr.

Na provlečení je nejlepší tvrdá hladká kulatina vhodného průměru (drát) a teprve za ní napojený vodič. Opletení se na kulatině dá posouvat nebo obráceně se kulatina posouvá jím. Prostě se takhle rychle provlékne skrz.

Slovy se to těžko popisuje, dělal jsem podobné věci x-krát a věz, že to bylo někdy opravdu vzájemně "há-cuc".

Osobně bych v tom neviděl problém (pokud oči stačí).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 5847

PříspěvekZaslal: čt listopad 20 2025, 1:11    Předmět: Citovat

Nejako takto, ako v tomto videu od času 1:50
https://www.youtube.com/watch?v=GrwDEiFtXIc

Najlepšie vhodne malým zapínacím špendlíkom...
https://www.sazo.cz/spendliky/spinaci-spendlik-mix-velikosti-v-karbicce/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1429
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá listopad 21 2025, 9:14    Předmět: Citovat

Cívka navinuta viz obrázek i s inovativním odvíječem drátu. Nepřevíjel jsem celou , pod cca 850 závity bylo přerušení , bylo to tam divně namotané ve vysokém úzkém svazku a nějak se to sesmeklo a asi pnutím přerušilo . Původní cívka měla 1000Ω, po odvinutí zbylo asi 690 Ω. Stř. délka závitu byla asi 4,2 cm, odpor původního drátu jsem naměřil 9.1Ω/m , což odpovídá asi drátu 0.05mm . Takže ubylo asi těch 850 závitů . Jako dárce drátu posloužil vrak relé RP90A s cívkou na 220V namotanou drátem 0.063 mm
Motal jsem to ručně s lupou a světlem cca 25 minut- dělat nějaký držák na cívku se mi nechtělo .Místa je na cívce dost , ss odpor dorovnám ve finále
kvůli symetrii nějakým odporem. Takže ještě vývod a izolaci a půjdu si hrát
s tkaničkami Smile .



pb170170_optimized.jpg
 Komentář:
 Velikost:  110.42 kB
 Zobrazeno:  32 krát

pb170170_optimized.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 3695

PříspěvekZaslal: pá listopad 21 2025, 14:13    Předmět: Citovat

Klobouk dolů...

Pokud budou sluchátka (jednotlivé mušle či strany, jak chceš) zapojena sériově, pak nic dorovnávat nemusíš, pro funkci je daleko podstatnější počet závitů a z toho vyplývající magnetická indukce na jednotku procházejícího proudu.

No a proud při sériovém zapojení je všude stejný.

Cívky v mušli pravděpodobně už sériově jsou, že...

Odpor by spolu s impedancí mušle vytvářel dělič, takže co dohoníš na činné složce impedance, to ztratíš oním děličem.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 5847

PříspěvekZaslal: pá listopad 21 2025, 15:18    Předmět: Citovat

Priemer vodiča sa dá zmerť vcelku presne kancelárskym pravítkom. Stačí navinúť na ceruzku tesne vedľa seba určitý dostatočný počet závitov a nameraný rozmer predeliť počtom navinutých závitov.

Dobrým zdrojom tenkých drôtov sú Teslácke jazýčkové relé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund