Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TESLA T710 poladění

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 2360
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so říjen 25 2025, 10:21    Předmět: TESLA T710 poladění Citovat

Poslední dobou se mi dostalo do rukou několik těchto přijímačů. Nehrály nebo mizerná citlivost, nejde AFC. Důvodem k první závadě je vadný jeden nebo oba filtry 10,7MHz. Po jejich výměně už tuner hraje ale nejde zapnout AFC. K tomu stačí na desce zespodu lokalizovat několikacentimetrový vodič od ladicího napětí, který vede přes keramický kondenzátor na A225D a jeho svod trvale vypíná AFC. Po jeho výměně už AFC funguje a zbývá podle indikátoru síly pole najít libovolnou stanici a doladit indukčnost u A225D tak aby indikátor vyladění ukazoval správně. Lepší je to samozřejmě ladit s osciloskopem a indikátor vyladění pomocí zmíněné indukčnosti ladit při maximu mf kmitočtu 10,7MHz. Třeba to někomu pomůže, podrobnosti možno SZ nebo mailem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 8320

PříspěvekZaslal: so říjen 25 2025, 14:16    Předmět: Citovat

Bohužel, to co popisujš, je jen začátek "zábavy". Tohle musíš udělat jako první. Pozor na to, že v některých modifikacích jsou ty keramiky u A225D dvě. Jedna jde do vstupu z ladícího napětí, druhá z napájení 12V - možná chtěli vyřadit AFC po zapnutí a náběhu zdroje.
Ale pak stejně zjistíš, že se ta mrcha pomalu ulaďuje a AFC se chová hulvátsky. Na cestě ladícího napětí jsou ještě elyty na zem - ty mají už dneska svod, typicky ten přímo v jednotce. Občas má svod nějaká další keramika u varikapu - to se hledá nejhůř. A když tuhle cestu opravíš, zjistíš, že jsou nestabilní potenciometry předvoleb a občas cestuje celý zdroj Smile
Nemám T710 a 820 rád, tohle se Tesle dost nepovedlo. Dokonce se může stát, že se AFC při vhodných kapacitách "zavazbí" a periodicky se doladí a zase odladí. Je to tím, že Tesla vymyslela své vlastní řešení, jak přičíst AFC k ladícímu napětí, jenže jeho změna se zase tou A225D snímá. Původní katalogové zapojení počítá s extra varikapem jen pro AFC, pak je ladící napětí stálé nezávisle na AFC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 2360
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so říjen 25 2025, 14:36    Předmět: Citovat

Po poladění to vždycky pár dní zkouším než to pošlu dál, svody keramik bývají i jinde, o předvolbách se ani nezmiňuju, ty nefungovaly nikdy pořádně. Samozřejmě jsou kusy, kde popisované nestačí a začíná boj, skoro vždy vítězný (ale těžce).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 8320

PříspěvekZaslal: so říjen 25 2025, 14:40    Předmět: Citovat

Předvolby jsou děs prakticky u všech tesláckých rádií. Nechápu, proč nepoužili to samé, co dávala Orava do TV. LPA8 je proti tomu zázrak Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 34584
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so říjen 25 2025, 15:05    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Předvolby jsou děs ... Nechápu, proč nepoužili to samé, co dávala Orava do TV ...
Lebo prešporský bačovia. Museli by uznat, že pár oravskejch Kysučanů to s MAS560A umělo líp než voni, hlavy vymazaný Dunajem. Jak k 710, tak k 820 jsem externě dobastloval celý boxy senzorovejch předvoleb s 2xMAS560A, vybraný z typů Corina, Laura a podobnejch. Někde jsem dával i vícero než pro 8 předvoleb - jde to libovolně štosovat na sebe. Jediný, co se muselo upravit, bylo přepojení prioritní předvolby na všech vyšších blocích - a pohlídat si filtraci napájení. Na propojení stačil DIN5 a stíněná šňůra ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1318
Bydliště: Urcene Heisenbergovym principom neistoty.

PříspěvekZaslal: so říjen 25 2025, 16:29    Předmět: Citovat

Ja som tie potenciometry predvolieb skusil rozobrat a vycistit. Pri troche namahy sa daju vybrat, spiralovy snek sa vytiahne a postriebrene casti a odporova draha sa prelestia makkou gumou, utru vatou namocenou v kontoxe alebo ruzovom Cramoline. Sirne vypary z cias Bratislavskej Dimitrovky by znicili aj LPA 8, takto som ich musel opravovat v Merkuroch q Manesoch.
Dnes su tie potenciometre nedostupne, tak zostava len mechanicka oprava.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund