Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Repase lustru z roku 1946

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 19915
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne září 14 2025, 17:25    Předmět: Repase lustru z roku 1946 Citovat

Jak předělávám barák, poohlížím se po stropním lustru do obýváku a k tomu ještě podobnou nástěnku nad sedačku. Koukal jsem na pár velkoprodejců třeba F&B. Naprosto vylučuju nějaký moderní blbosti typu čtverec do a nebo na sádroš. Taky vylučuji ty různě protnutý ledkový kruhy a jiný patvary. Kvůli výšce stropu nemůžou být přisazený svítidla. Rampy s světlometama, nebo jednotlivý žárovky visící na kabelu je hnus. Nejradši bych měl 3-6 ramen růžici s filamentovkama. Jenže ta hnusárna v podobě cylindů od petrolejek, co právě frčí se mi taky nelíbí. Na křišťál nemám, kdo by to taky cídil.
Tak mi vychází, že tam nechám původní lustr růžici na tyči s šesti ramenama. Hadrovou instalaci není problém předělat na CYA 0,75. Jenže problém, je to chromovaný železo a za těch 80 let se bodově v chromu klube rez. Zkoušel jsem to na filcáku se zelenou pastou vyleštit a je to ještě horší, zčernalá pasta se natlačila do těch vyrezlých dolíčku.
Lustr mám rozebranej na elementy, co to zkusit dát do galvanovny stáhnout původní chrom a udělat novej? Jenže problém je, že šestimocnej chrom (namodralej) je v EU zakázanej a třímocnej, co se může, je takovej šedivej. A ty galvanovny o kterých jsem věděl už skončily a nebo nedělají žádnej chrom. Jak by to vypadalo, kdyby se to jen tlustě poniklovalo? Máte s tím někdo zkušenosti? Akorát mám obavu, zda to nebude stát 3 x víc než novej lustr.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2819
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: ne září 14 2025, 18:14    Předmět: Citovat

Když to má vyrezlý dolíčky, tak těch se jentak nezbavíš. Musel bys ty ramena zbrousit na čistej kov, jinak tě s tim z galvanovny stejně vyhoděj.

Mám v obýváku taky hodně starej lustr, ale neni křišťál, ale Železnobrodské Sklo. To jen pro info, kdybys sháněl jinej, tak je cenově dostupnější. Materiál je lakovaná mosaz+sklo.

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 34573
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 14 2025, 18:39    Předmět: Citovat

Můžu ti 2 lustry přenechat, jeden je 5 rameno, druhej 6 rameno. Oba E27 max 60W jedna pozice, ten 6 ramennej jde obrátit koncema s "plafónama" o 180°, takže svítí dolů. Musel bych na chaloupku ti je nafotit, oba jsou s nosnou trubkou a kabelem uvnitř, žádný řetězy a kabely venku. A určitě to 6 rameno jde rozdělit na extra spínaný 3+3 nebo i 2+2+2.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 5725

PříspěvekZaslal: ne září 14 2025, 22:50    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PCmaniac99



Založen: Feb 07, 2008
Příspěvky: 881
Bydliště: Jablonec nad Nisou

PříspěvekZaslal: po září 15 2025, 5:33    Předmět: Citovat

DEKORAX mi přijde že ty ceny nejsou tak hrozný, kdyby jsi chtěl nový.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 1036

PříspěvekZaslal: po září 15 2025, 5:44    Předmět: Citovat

Hledej pod názvem dekorativní chromování. Je pár firem co to dělá. Zinkování dokážou sundat bez problémů, to mám vyzkoušené, jestli i chrom netuším, musíš to vykomunikovat. Dokážou i vyleštit, záleží ale na tvaru a schopnostech té které firmy. Například když jsem chromoval závitovku M56, našel jsem jen 1 firmu jež dokázala přeleštit i závity aby to trochu vypadalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2262
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: po září 15 2025, 5:56    Předmět: Citovat

Pod chrom musí přijít několik vrstev podkladu (hlavně meď kterou se srovnají nerovnosti a nikl sloužící jako podklad pod vlastní chrom.) Taková příprava je dost náročná na čas a je drahá. To si doma nikdo neudělá. Za nárazník na auto si řekli 400€ a to bylo nějak těsně po kovidu, dneska by to bylo ještě dražší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 320

PříspěvekZaslal: čt září 25 2025, 20:37    Předmět: Citovat

Pokud má galvanovna přidruženou brusírnu a leštírnu, tak to dokáží dekorativně zpracovat, přebrousit a zaleštit. Na odstranění starých povlaků taky existují odstraňovací lázně, na ocel by měly fungovat.
Jestli to chceš na maximální vzhled a trvanlivost, chtěj ten dekorativní chrom. ten šestimocný chrom nepotřebuje nebo jenom omezeně a galvanovny ho dělají. Koncentrovanou lázeň se šestimocným chromem potřeboval takzvaný tvrdochrom, ten byl ale pro technické účely a ne na vzhled.
Trochu horší vzhledem je chemický nikl coby náhrada klasického chromování.
Nejlevněji a výdrží nejhůř vychází zinkování, tam se dává tak 5 - 20 mikronů a utěsňuje se slaboučkou vrstvou bezbarvého vodouředitelného laku. Venku to vydrží pár měsíců, uvnitř v pokoji záleží asi dost na vlhkosti a dalších podmínkách, ale mohlo by to vydržet hezkých pár roků. Kdybys chtěl jiný vzhled, mohl bys chtít na ten zinek na vyleštěný povrch a pod lak třeba žlutý chromát, ten vytváří žlutý povrch trochu podobný mosazi, potom je třeba modrý nebo černý chromát a možná i další. Záleží na galvanovně, co tam umí.
Každopádně asi nejvíc podstatná je úprava povrchu před pokovením, jeho vybroušení a dokonalé vyleštění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jenicek



Založen: Dec 28, 2022
Příspěvky: 658
Bydliště: Krakonošovo

PříspěvekZaslal: čt září 25 2025, 21:10    Předmět: Citovat

Taky jsem vloni dlouho hledal pro naše a našel...
https://favi.cz/produkty/p/light-for-home-lustr-prisazeny-ke-stropu-15266-katerina-6x40w-e14-zlat
Ty moderní hnusy (jednoduchý na výrobu) jsou k blití. Maj to všechny obchody a prodejny a defacto nemáš na výběr v kameným obchodě.
Jinak pokud chceš mermomocí ponechat původní lustr, ošmirgloval bych ho jemným šmirglem a stříknul sprejem. Vlhkost v bytě bych velkou neočekával a pod strop na světlo čumí málokdo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 19915
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá září 26 2025, 17:37    Předmět: Citovat

Dík za tip. Já bych ale radši zavěšenej lustr místo přisazenýho kvůli stropu 2,7m. Jenže problém, kromě lustru potřebuju do každý místnosti taky nástěnku v tom samým designu. Jenže když si vybereš jedno, tak k tomu nenajdeš druhý. A nebo k nástěnce najdeš, ale jen přisazenou rampu a to se mi nelíbí.
Musím hledat dál. Dnes jsem byl u kámoše majitele Lucky Glass. Tam by si člověk vybral, ale jsou to přímo cenový "pumelenice". Potřebuju 4 ks a navíc, kdo by ty cinkrlata časem pucoval? Sad

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jenicek



Založen: Dec 28, 2022
Příspěvky: 658
Bydliště: Krakonošovo

PříspěvekZaslal: pá září 26 2025, 20:25    Předmět: Citovat

No moc práce sis zřejmě s mým odkazem nedal...
Skoro každý světlo má ve vybraným designu k sobě závěsnej lustr, přisazený světlo, nástěnku i závěsnou lampu, někdy i stojanovku. Stačí to rozkliknout a pohledat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 19915
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne září 28 2025, 21:17    Předmět: Citovat

Samozřejmě jsem se díval do "souvisejících produktů" nebo "ze stejné série". Jenže když máš nějakej soupis designu, rozměrů, počtu ramen, materiálu, barvy a provedení nástěnky, tak se výběr hodně zredukuje. Třeba šestirameno s rozsvícením 3 + 3 jsem nenašel ani jeden. No a po tom vytřídění jsem třeba nástěnku k lustru nenašel ani jednu.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 19915
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2025, 14:33    Předmět: Citovat

Nakonec jsem se na repasi lustru vykašlal, protože ta bodová koroze v poniklovaný či pochromovaný konstrukci nešla nijak jednoduše a bezproblémově odstranit. Přeci jenom jsem na odkazu od jeníčka našel to, co se líbí.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund