Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19613 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: po červen 02 2025, 17:25 Předmět: RFT EO211
Mám možnost za odvoz tohodle bijáku. 10 MHz jednokanál s B7S2 obrazárnou. Dokumentace se dá stáhnout z netu. Prý v tom často odchází ruský fety. Opravoval jste to někdo někdy a dala se místo těch rusáků použít bez problémů nějaká západní náhrada?
No za odvoz, spíš za 70 km nafty, tak jestli to má vůbec smysl. Jak je vyblikanej nikdo neví. _________________ Jirka
Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Naposledy upravil Celeron dne út červen 03 2025, 18:05, celkově upraveno 1 krát.
Jako možnou náhradu КП303Г uvádějí třeba BF245, 2N4416, J308/J309/J310, U308/U309, 2N5484, 2N5485, 2N5486. Chce to posoudit parametry dle datasheetů a vybrat vhodný typ (včetně suffixu).
Osobně bych ale takovýto přístroj nepořizoval, přece jen 10 MHz jednokanál v relativně velké krabici a s malou obrazovkou... _________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19613 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: po červen 02 2025, 23:56 Předmět:
Jo, je možný, že to nabízející špatně opsal. Ona i informace, že obrazovka je B10S2 se mě zdála divná, zatím jsem slyšel jen o B10S1. Ale opravdu existuje. JirkoZ s tím FETem jsi mě potěšil. Ale ono tam je povícero rusáků, tak snad budou ekvivalenty k sehnání. Už jsem si vyjednal, že se pro něj příležitostně stavím.
edit: Tak je to opravdu EO211 a už je na cestě. _________________ Jirka
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19613 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: čt červen 05 2025, 16:55 Předmět:
Koukal jsem na popis odlišností obrazovek B10S1 a B10S2, co je v tom EO211 bijáku, co mě má dorazit. B10S1 má zelený stínítko a byla třeba v Křižíku T565. B10S2 má modrobílý stínítko a píšou, že je určená pro projekční účely. Co to proboha je? Taky mě překvapilo, že při téměř stejným rozměru je B10S2 skoro 2 x těžší. Napěťově vypadají stejně. _________________ Jirka
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19613 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: čt červen 05 2025, 17:39 Předmět:
Jasně, ty projekční mašiny s třema čočkama znám. Jednu jsem měl dokonce na stole, vyráběla to v devadesátkách fy Elmet v Přelouči. Ale ty makaly na principu diaprojektoru, byl tam VGA rámeček pro jednotlivý barvy. Ale zobrazení nic moc, asi bych to přirovnal k deltě s většíma bodama. Asi se to moc nechytlo.
Ale na co u osciloskopu? Jsem zvědavej, až to dorazí, jestli na rámečku obrazovky bude něco na zaostřovací optiku pro projekci. _________________ Jirka
Na té Wiki se popisuje jiný princip, ať už RGB (3x CRT), nebo monochromatický (1x CRT), jsou tam i názorné obrázky.
Prostě jde o starší technologii, než byly k dispozici LCD prosvěcovací "mřížky". Jsou tam i jasně popsány výhody a nevýhody.
B10S2 mohla v tom osciloskopu být použita nikoliv pro projekci, ale třeba proto, že víc svítila, nebo úplně jednoduše z toho důvodu, že (momentálně) jiná nebyla k dispozici. Za oněch časů běžná věc (jak víš). _________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 34016 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: čt červen 05 2025, 19:37 Předmět:
Na vojně jsme měli jako jednu ze zobrazovacích technik kruhovou matnicovou desku cca metr v průměru, osvěcovanou zezadu přes pod 45° úhlem skloněný zrcadlo vysokosvítivou obrazárnou, která měla tak vysokej jas právě kvůli tý "projekci" přes zrcadlo na matnici. Urychlovací napětí na ní dosahovalo 25kV a byl to docela "parní" zdroj, anodovej proud dosahoval špičkově až 10mA. Jmenovalo se to "Ksenon" a sloužilo to ke zviditelnění informace shodný s kruhovou radarovou obrazovkou pro osoby stojící/sedící ve větší vzdálenosti od dotyčnýho pultu. Samotná obrazárna vážila přes 20 kilo a výměnu měli dělat 2 chlapi. Její cena jako ND se vyčíslovala částkou s 5 nulama (v Kčs - psaly se léta 1989-1991) ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19613 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: út červenec 08 2025, 21:25 Předmět:
Dnes konečně dorazil EO211. Včetně dvou podivných banánkových sond 1:1 a síťový šňůry. Kupodivu dost pěknej stav, neodřenej, nepotlučenej a ani špinavej nebyl.
Je to taková malá kočička na stůl, 24 x 24 x 12 cm. Dole to má sklápěcí nohu aby se dal na stole nazvednout asi 30° na lepší koukání.
Po zapnutí se na obrazárně rozsvítil bod. Jas a ostření OK, dokonce reagoval na H a V posuv a bod byl uprostřed obrazárny při střední poloze poťáků H a V. Je v tom normální zelená osciloskopická obrazovka, nevím, co to bylo v dokumentaci od EO211 za kraviny. Procvakal jsem přepínače kolem časovky a synchronizace a najednou se objevila čára časovky. Ovšem jen na některých plohách přepínače. Zkusil jsem na vstup Y dát DC napětí ze zdroje a zase v některých polohách se paprsek vychyloval ale asi jen na 90% rastru obrazovky, než co by měl. Skoro všechny potenciometry "chrastily", paprsek různě poblikával a poskakoval a tak jsem oscilo rozdekloval a začal zkoumat střeva. Docela slušně udělaný, elyty Frolyt a nebo naše TF, svitkáče TGL, přepínače a potenciometry RFT, polovodiče RFT a pár rusáků.
Potenciometry dvojtý, nejsou zcela uzavřený a vyndat je by byla pakárna, tak jsem je jen prostříkal Kontoxem 10 a pořádně prokroutil. Téměř vše se "spravilo" kromě V posuvu. Ten chodí proti ostatním nějak moc lehce a paprsek trochu v některý poloze "prská". Pak přišla řada na přepínače časovky a vertikálu. Přepínače mají jednotlivý pakety přikrytý průhlednou komůrkou, která jde naštěstí odklopit a prostříknout. Největší pakárna byla se dostat na přepínač vertikálu, stínící kryty šly sundat až po téměř úplný demontáži rámu oscila. Přepínač je kupodivu keramickej, na časovce je pertinax.
Při tý kompletní demontáži jsem si všiml, že obrazovka má dokonce dvojí stínění, roura přes velkej průměr a menší roura přes krk.
Po smontování jsem prošel všechny rozsahy vstupů a časovky a vše chodí jak má. Pak jsem připojil gener a docela překvápko, i s tou sondou 1:1 co u toho byla to maluje slušně obdélník až do 6 MHz. Pak se pomalu obdélník změní na sinusovku a až do 18 MHz vertikál drží a pak teprve začne "padat".
Takže to vypadá, že oscilo je naprosto funkční a bude stačit jen projít nastavení, dotáhnout zesílení, zkontrolovat časovku. Na to, že to bylo desítky let někde v regálu je to celkem dobrý a zachovalý.
Spokojenost, nakonec to stálo jen flašku Bohemia Sektu, dokonce mi to bylo dovezeno domů. Škoda, že to není dvoupaprsek, pak by to na spoustu věcí stačilo. HP1741, kterej mi stojí vedle stolu, je proti tomu asi 8x větší a těžší a chodí taky jen 8x vejš. _________________ Jirka
Vedle stolu mně stála BM556, nakonec jsem ji komusi věnoval za odvoz. Na provozování takových krámů nemám místo ani čas. _________________ Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19613 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: út červenec 08 2025, 22:07 Předmět:
Obávám se, že porovnáváš neporovnatelný. Pokud vím, tak v RVHP nikdo neuměl 100MHz dvoukanálovej paměťák vyrobit, natož vyrábět. _________________ Jirka
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 702 Bydliště: Roztoky
Zaslal: st červenec 09 2025, 14:12 Předmět:
Já myslím, že to uměl nějaký ruský stroj. Kdysi jsme ho měli v práci, ale označení si už nepamatuju (modulární, široký, vlevo obrazovka, vpravo dole vstupy, nad tím časovka). Ale nastavit ho, aby tam průběh alespoň chvíli vydržel, to bylo peklo.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.