Zaslal: út červen 17 2025, 18:19 Předmět: Čínský step/down TMI3343B
Tak po čase zase test jednoho spínaného zdroje. Hledal jsem buck měnič z 12V/5V pro zařízení které bude většinu času ve sleepu (odběr prakticky 0), ale jednou za týden na chvíli sepne elektromagnet s odběrem cca 1,5A.
Všelijaké ty moduly z ebay většinou žerou naprázdno jak prase (desítky mA) a výstupní proud je spíš zbožné přání než realita. Jako že nepochybuju že se najdou i dobré, ale na jejich hledání prostě nemám čas.
Na zkoušku jsem koupil 20ks měničů TMI3343B od nějaké čínké firmy jejíž jméno stejně nikomu nic neřekne. Papírově vypadal obvod přijatelně, proud naprázdno pod 1mA, výstupní max. 3A, vstup max 30V. Měnič jsem šoupl na desku 5x5cm víceméně do rohu, chladi se jen do rozlité mědi na desce, ale je na ní ještě spousta dalších věcí, MCU, optočleny, konektory..., takže plocha mědi na chlazení mohla být zhruba 3x3cm z obou stran. Žádný další chladič jsem tam nedával, teplotu jsem měřil po ustálení termokamerou.
Výsledky jsou v tabulce, za mně na Čínu docela dobrý. I při 3A kdy už byl opravdu teplý bylo výstupní napětí v pohodě. Samozřejmě provozovat ho v takovém režimu není úplně ideální, ale pro občasnou párminutovou špičku v tom nevidím problém. Já ho takto držel asi hodinu a nic nečekaného se nedělo. Žádné ochrany nemusely zabírat, natož kouř aspol. Na to že má uvnitř jak diodu tak i mosfet v tom vidím slušný výkon. Chip stojí cca 15 kaček, k tomu jen pár drobných součástek tak za 2Kč a je měnič hotový. Zapojení je zcela klasické a triviální, pokud dodržíte pár základních pravidel v layoutu PCB, není žádný důvod proč by neměl fungovat na první zapojení. Šum, stabilitu a podobné věci jsem neměřil, je to určeno pro digitální techniku a tam se na takové věci moc nehraje.
Takže když to shrnu, pokud budete hledat levný měnič podobných vlastností, nebál bych se toho. Klesající účinnost při vyšších proudech může být způsobena i malou cívkou - nebudu to provozovat při vyšším proudu, takže jsem použil levnější model.
Já zase mám zkušenost s tímto modulem https://vi.aliexpress.com/item/1005006582683955.html , funguje i na 24V vstup, proud prý max 3A, prakticky max. 1,5A (to už i trochu topí). Potřeboval jsem na PoE převod 24/5V ke kameře a Zigbee bráně.
Tyhle mam doma, naprázdno odebirají cca 40mA, což je nahovno když vlastní spotřeba je 100uA. Při necelé 1A už zabírala teplotní ochrana a zdroj cykloval.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6950 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: pá červen 20 2025, 20:24 Předmět:
Když jsme u těch tipů...
V posledních dvou projektech jsem použil LMR36015S. Je to malinkaté, zvládá to 1.5 A a hlavně input na 60V, takže s tím bez problému vyrábím "vysoké" záporné napětí i s napájecím DC adaptérem 24 V. Nemám to sice oměřené jako Martin, ale podle datasheetu by i účinnost měla být slušná, v případě varianty s PFM až luxusní, byť za cenu trošku většího "zvlnění".
Cena je ale poněkud jinde... Kolem dvou dolarů.
Nerad jsem za kverulanta, ale Vout[A] - výstupní napětí v ampérech?
Netuším, co všechno je ještě těmi 5V napájeno, ale pokud by tam byl jen ten elektromagnet, pak tohle řeším PWM s 555 a nějakým mosfetem.
Nijak se tím nesnažím snížit vypovídající hodnotu příspěvku, díky za něj, určitě pomůže.
Tu tabulku vytvořil GPT, já si jen pro sebe zkoušel na zátěži kolik obvod bude žhavit, do jakého proudu je použitelný, jestli neshoří a tak, abych věděl kde ho mohu v budoucnu požít a kde ne, a při té příležitosti jsem si hodnoty zapsal do txt. K spočítání účinnosti a zformátování do srozumitelnější tabulky jsem použil AI a tohle je výsledek Moc jsem to nekontroloval.
PWM si mohu generovat přímo z MCU, potíž v mé aplikaci je ten, že potřebuju prohazovat polaritu. Full bridge driver co tam mám ale vydrží jen 8V. Driver co vydrží jen 8V jsem tam dal proto, že jich mám hodně. No a hodně jich mám proto, že stály asi padesátník. Toš tak se celá situace má.
Když jsme u těch tipů...
V posledních dvou projektech jsem použil LMR36015S.
Jo firmy jako TI, LTC, ADI, MAXIM vyrábí spoustu krásných měničů se skvělými parametry které vesměs odpovídají tomu co napíšou do datasheetu. Stinnou stránkou ale je, že si to nechají dobře zaplatit.
TMI3343B jsem zvolil hlavně kvůli ceně, chtěl jsem vyzkoušet jak dobře nebo špatně soudruzi implementovali PFM nebo burst režim či co, že tím dosahují nízké spotřeby při malých proudech. Ale zase jsem potřeboval, aby byla nějaká šance že to bude fungovat, proto jsem nebral úplný lowend. Až budu mít projekt co nebude spěchat, můžu zkusit použít i nějaký model za kačku nebo dvě a testnout ho taky.
Poměrně pěkná recenze na měnič mini360 je tady:
https://goughlui.com/2018/07/04/tested-mini-360-mp2307-based-3a-buck-converter-module/
Pro ty, co nevládnou použitým jazykem, text poměrně srozumitelně přeloží google.
Tady je kus textu z diskuze k recenzi:
A je tu ještě jeden, kde je cívka označena „100“ a deska má další pájecí spoje pro dva rezistory, které mohou nahradit trimmer. Vypadá to, že se tento jmenuje „MH-MINI-360“ a funguje lépe, protože existuje alespoň jedno video na YouTube, kde je zobrazena zátěž 2,0 A: https://www.youtube.com/watch?v=wFO23F-sVOY – s tím mizerným je to nemožné.
Problém s tou mizernou je nevhodná cívka. Vyzkoušel jsem několik cívek a ta nejlepší, kterou jsem našel v mé sadě nářadí (60 µH), snížila klidový proud na 5 mA (při 18 V vstup, 7,5 V výstup) a nyní je možné zatížit modul 1,8 A, což je návrhový proud této desky. Při zátěži 200 mA je nyní účinnost 90 % a cívka zůstává studená (s původní cívkou byla účinnost 59 % a cívka dosáhla 76 °C). Bohužel o cívce nemám žádné další podrobnosti, protože je to použitý díl z mé sady nářadí. Cívka je dokonce průchozí, a proto je téměř stejně velká jako samotná deska Mini-360 😉 Každopádně jsem si teď jistý, že za to, že je tento model desky Mini-360 mizerný, může cívka.
Já jsem použil moduly z Hadexu, jiným IC (MP2307),
ten má klidovou spotřebu od 9mA při Uvst 10V a postupně se zvyšuje na 13mA při 16V Uvst.
Měnič dělá z cca 12 - 14,5V 5V/1A, teplo jsem neměřil, ale nespálil mě.
K recenzi kde týpek honí trimrem milivolty, ale zdroj testuje na nepájivém poli přistupuju dost rezervovaně, ale i tak borec víceméně potvrzuje moje zkušenosti, ten měnič mini je opravdu hodně mizerný, i když se může najít režim či aplikace kde je použitelný. TMI3343B má v režiu 12V->5V lepší účinnost než LDO už od odběru cca 1mA, u modulu to raději ani nebudu počítat.
K té ceně, pokud navrhuji zdroj třeba pro linku za statisíce, ani na nanosekundu neuvažuji že bych tam dával měnič čínských obskurních výrobců, tam stovka za značkový chip se zaručenými parametry nehraje žádnou roli. Když ale dělám blikací reklamní stojánky na tužky pro fotbalisty, tam to není o zaplacení vyšší nebo nižší ceny, ale o tom jestli se věc bude vyrábět nebo ne. Navrhováním věcí se svělými parametry které se ale nebudou vyrábět se nikdo neuživí.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.