Já si nedělám moc srandu. Už jsem řešil takový rozběh pro 1,5MW trafo připojené na záložní zdroj. Nakonec bylo řešení mnohem jednodušší než si dráteníci představovali
Pak jsou ještě trochu chytřejší SSR relé, která mají mód určený pro připojení tansformátoru. Pro 1f nejsou ani nějak drahá.
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1734 Bydliště: Blansko
Zaslal: ne červen 08 2025, 6:07 Předmět:
lesana87 napsal(a):
Už je to dlouho, co jsem počítala přechoďáky, ale nějak mě nenapadá, kde by se u ideální indukčnosti vzal nějaký obrovský proudový kmit. Když ji sepnu v nule napětí, naintegruje se tam "jen" dvojnásobný proud oproti ustáleném stavu.
Jestliže mám změřený ustálený proud 1kW regltrafa cca 0,5A, pak by ta špička při sepnutí v nule byla jen 1A ?!
Jaká by ( teoreticky) byla při sepnutí v maximu?
Při sepnutí ideální indukčnosti v maximu přechodný děj nenastane, rovnou tam poteče těch 0,5A. Ale regl trafo má právě do ideální indukčnosti daleko. Jakmile se jádro přesytí, proud letí vzhůru. Při sepnutí v nule k tomu přesycení dojde zcela jistě. Při sepnutí v maximu záleží na remanenci, na kterou stranu bylo jádro zmagnetované při vypnutí. Ale tomasjedno tvrdí, že remanence je zanedbatelný problém, takže při sepnutí v maximu by tam žádný dramatický přechodný děj neměl nastat.
Největší sranda na tom byla, že se to pořešilo úpravou softwaru toho záložního zdroje.
Kdyby někdo chtěl vážně pokusovat, tak mám demo desku s obvodem pro měření spotřeby, který umí časování okamžiku sepnutí relé od průchodu nulou. Řídí se to přes UART. Naprogramují se registry a pak se jenom dává povel pro sepnutí a rozepnutí.
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1734 Bydliště: Blansko
Zaslal: ne červen 08 2025, 8:34 Předmět:
Drobný problém je, že běžná relé mají čas přítahu v řádu desítek ms, tedy srovnatelné s délkou půlperiody. Na experimenty by to chtělo AC SSR bez spínání průchodem nulou.
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1734 Bydliště: Blansko
Zaslal: ne červen 08 2025, 9:59 Předmět:
v DS - relé RP700 20ms, relé LUN 20ms.... Ostatní jsem nezkoumal. Ale půlperioda trvá 10ms, tak aby bylo relé použitelné, muselo by mít řádově kratší časy přítahu.
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1734 Bydliště: Blansko
Zaslal: ne červen 08 2025, 10:38 Předmět:
Ono i těch 7ms je hodně při půlperiodě 10ms. Navíc vDS bývá tenhle parametr jen jako informativní, takže moc nejde použít třeba pro jeho kompenzaci předstihem.
Než se tady dosyta vykecáte, jinej by to měl dávno hotový. Mně na tohle většinou stačí rezistor ze šuplete a trofejní časový relé. U svýho 5kVA variaku z NDR to mám právě tak. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1734 Bydliště: Blansko
Zaslal: ne červen 08 2025, 11:55 Předmět:
Však jo, to píšu hned na začátku. Ale forum je od toho, aby se vykecávalo. A zaznělo tady i pár užitečných informací. IMO by stálo za to, oddělit tuhle diskusi někam třeba do teorie.
Založen: Oct 11, 2008 Příspěvky: 6472 Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha
Zaslal: ne červen 08 2025, 20:55 Předmět:
lesana87 napsal(a):
obrovské kmity i u ideální indukčnosti, ta je projektovaná na nekonečný proud, proti tomu je dvojnásobek zanedbatelný.
To je trochu nepřesné, ba zavádějící. Není projektovaná na nekonečný, nýbrž na libovolně veliký konečný proud.
I kdybys shromáždila všechny elektrony z viditelného vesmíru (odhaduji, že jich je tak asi 3x10^79, tedy náboj cca 5x10^60 C) a procpala je během 1 ns skrz tu cívku (jsme limitováni rychlostí světla), tak to máš proud 5x10^69 A, což je proti nekonečnu zanedbatelné
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.