Bavime sa o zapinani realneho ‒ nie idealneho ‒ transformatoru bez pomocneho odporu. Obvod navrhovat nebudem (aj ked mi napada napr. pripad ked na sekundar trafa je napojene dalsie trafo); proste ja tvrdim ze principialne je mozne ze optimalny moment pre zopnutie trafa za ucelom maximalneho obmedzenia prudoveho narazu nemusi byt zrovna v maxime alebo minime. Pokial ty uznavas ze je to mozne, a ze ten optimalny moment je pred extremom, tak potom mi vysvetli preco by nemohol byt za extremom.
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1734 Bydliště: Blansko
Zaslal: so červen 07 2025, 6:43 Předmět:
Spínání v nule je běžné a má ho skoro každé AC SSR. Ale spínání v maximu, nebo dokonce v nějakém optimu jsem ještě neviděl ( to ale neznamená, že neexistuje) Vyžadovalo by to dost komplikovaný obvod nebo procesor a výsledek stejně nebude nic moc. Softstart je jednodušší a efektivnější.
Založen: Oct 11, 2008 Příspěvky: 6472 Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha
Zaslal: so červen 07 2025, 12:14 Předmět:
inanimate_object napsal(a):
Pokial ty uznavas ze je to mozne, a ze ten optimalny moment je pred extremom, tak potom mi vysvetli preco by nemohol byt za extremom.
Protože impedance toho trafa má nějakou ohmickou složku a proto je fázový posun proudu za napětím o chlup méně než 90°. Ideální je ten moment, kdy v ustáleném stavu prochází proud nulou, tedy o fous dříve, než napětí dosáhne maxima. Ve tvém případě s předřadným odporem 27 Ω o 0,2 ms dříve, můžeš si to spočítat.
P.S. Ale bavíme se o čistě sinusovém napájení. Když to budeš napájet nějakou zpotvořeninou, tak to může být jinak.
Dá se narazit ai na fabricky vyráběný softstartový krabičky právě pro různý trafa, tudle sem vybrakoval ze starýho UZ s oddělovacím trafem neco říšskýho. U zahraničních korporátů se nechají koupit minimálně desítky modelů a zas tak extra drahý to není, vyšší stovky až nižší tisíce kus. Pokud nekdo není schopnej si to udělat, muže koupit hotový se zárukou.
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1734 Bydliště: Blansko
Zaslal: so červen 07 2025, 12:45 Předmět:
@Celeron: jasně, že by to šlo. Ale hafo dalších součástek, napájení té 555, blokování, aby to spustilo jen 1x při zapnutí, odolnost proti rušení....a výsledek poněkud sporný.
Ať se přihlásí, kdo to kdy v praxi viděl.
Na sepnutí na vrcholu sinusovky napětí stačí dva brouci. Masochista může použít komparátory, ale snažší je použít buck s detekci průchodu nulou a třeba attiny jako časovač.
Založen: Oct 11, 2008 Příspěvky: 6472 Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha
Zaslal: so červen 07 2025, 16:07 Předmět:
Ten hlavní problém (při spínání mimo vrchol sinusovky napětí) jsou obrovské proudové kmity, které vypuknou i u ideální indukčnosti. Ty jsou pak u cívky se železným jádrem o to horší, že se při nich jádro přesytí. Remanentní magnetizace jádra z běžného chodu je proti tomu řádově menší problém.
Už je to dlouho, co jsem počítala přechoďáky, ale nějak mě nenapadá, kde by se u ideální indukčnosti vzal nějaký obrovský proudový kmit. Když ji sepnu v nule napětí, naintegruje se tam "jen" dvojnásobný proud oproti ustáleném stavu. A pokud jde o indukčnost se železným jádrem, když ji sepnu ve správné fázi, musí se nejdřív odmagnetovat remanence a pak se teprve bude přemagnetovávat na druhou stranu a k přesycení dojde později, než když ji zapnu v protifázi a ta remanence mi to přesycení ještě urychlí.
Založen: Oct 11, 2008 Příspěvky: 6472 Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha
Zaslal: so červen 07 2025, 18:04 Předmět:
“Jen” dvojnásobný (když je ten tranďák projektovaný s odřenýma ušima na jednonásobný) je u mne obrovský, a v případě přesycení jádra se ještě zněkolikanásobí. Proti tomu je nějaká zbytková remanence z jednonásobného proudu jak když plivneš do rybníka.
Ale máš pravdu, je lepší to zapínat po sudém počtu půlvln od vypnutí. Jenom to dost zesložiťuje obvodové řešení - elektronicky vypneš napájení tranďáku, vytáhneš a smotáš šňůru a uklidíš to do police. Za půl roku to vytáhneš a ono si to musí pamatovat, v jaké půlvlně se to posledně vypnulo.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.