Zaslal: po květen 19 2025, 14:27 Předmět: LM317 - regulace výstupu od nuly
Snažil jsem se pochopit vzorec uvedený v katalogu pro výst.napětí LM317
v sestavě "od nuly" , ale nějak mi to nejde .... viz. obrázek. Myslel jsem si
podle různých schemat s regulací od nuly, že se v tomto případě od výst. napětí odečte jen napětí na diodě třeba cca 1,25V . Na obrázku však evidentně na úbytku na diodě nezáleží , čili bylo by jedno, jestli je 0 nebo třeba 50V .
To mi tedy nějak "neštimuje" . Měl by někdo teoretické vysvětlení uvedeného vzorce ?
Vždyť to vysvětlení máš napsáno přímo v tom obrázku, je to možné díky tomu, že posuneš napěťovou referenci na nejnižší možnou hodnotu, co ten obvod umožňuje, tj. dojde ke změně napěťové reference.
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 665 Bydliště: Roztoky
Zaslal: po květen 19 2025, 14:42 Předmět:
A ta dioda je polarizovaná závěrně, takže nemá žádný vliv. Pouze když zdroj -10V odpojíš, tak zajistí že se na výstupu objeví jen minimální napětí, což omezí případné škody na napájených obvodech.
Vtip je v tom, že ten obrázek překresloval nějaký diletant a nemá tam být dioda, ale napěťová reference LM113 - tj. bude stabilizovat -1,2V a pak to bude regulovat skoro od 0V.
To ovšem nijak nevysvětluje uvedený vzorec pro výstupní napětí , protože
napětí na diodě v něm zastoupeno není. Zato je v něm "vydatně " zastoupeno pomocné napětí -10V , jehož případná nestabilita významně ovlivní výstupní napětí. Podivné , skoro bych řekl, že je vzorec špatně .......
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19396 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: po květen 19 2025, 17:27 Předmět:
Tady máš regulovanej symetrickej zdroj od nuly až ± 15V. Kdysi jsem si ho postavil ve variantě do ±25V. Aby se na malý výstupní napětí a velkej proud moc netejraly stabilizátory, tak je na potenciometru vačka, která přepíná přes silový kontakty mikrospínače odbočky na trafu.
Je to z AR KE 5/2009.
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 665 Bydliště: Roztoky
Zaslal: po květen 19 2025, 17:45 Předmět:
Milan napsal(a):
No to bych tedy neřekl - když bude na výstupu třeba 30V , dioda zřejmě
povede......
To ani náhodou. Pro výstup 30V bude proud zpětnou vazbou cca 10mA a na anodě diody bude cca -3,2V, na katodě 0V, takže jen závěrný proud.
V tomhle schématu je opravdu ta dioda jen jako ochrano při vypnutí záporného zdroje. A na jeho stabilitě samozřejmě záleží i stabilita výstupního napětí. Ostatně je to napsáno i v tom textu, který asi nikdo nečetl a zcela jasně to plyne i ze vzorečku pro výstupní napětí.
Ondro, třeba je to tak, jak píšeš . Pak by ovšem nemělo smysl dávat tam
místo diody referenci 1.25V viz schema od Bernarda anebo zenerky viz schema od Celerona , tj. něco, co má přiměřeně stabilní napětí.
Rád bych tomu přišel na kloub a porozuměl tomu detailně - na tento problém jsem narazil při pokusu o aplikaci řízení LM317 dle tohoto článku
http://www.imajeenyus.com/electronics/20160517_potentiometer_feedback/index.shtml . Chtěl bych zkusit obé zkombinovat, ale bez detailní znalosti je to problém - jak to spočítat, jak se to bude chovat v mezních stavech atd.
Vzorec je špatný, reprezentuje zapojení bez té posouvající "zenerky", tedy přídavného paralelního stabilizátoru posouvajícího napětí -1,2 V. Ve vzorci se nemá vyskytovat R3 a místo -10V má být -1,2V. Tedy
Vout = Vref(1+R2/R1) - 1,2V
Zdroj -10V a odpor R3 se starají o příčný proud tím stabilizátorem -1,2V.
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 665 Bydliště: Roztoky
Zaslal: po květen 19 2025, 19:30 Předmět:
Ten vzorec který je u toho scématu je zcela správně. To zapojení s tou stabilizační diodou má obdobný vzorec, ale s jinýma hodnotama, protože tam je místo -10V jen -1,2V (na té stabilizační diodě). Pak jsou ale rozdílné hodnoty rezistorů ve zpětnovazební větvi, aby seděla regulace min-max.
To první zapojení od autora tématu by bylo vhodné třeba k referenčnímu zdroji typu REF01 (10V) s plovoucím napájením.
Obecně vzato, mohu to záporné napětí mít libovolné v rozsahu -1,25V až -xxxx, ale musím si k tomu přepočítat rezistory ve zpětné vazbě a počítat s tím, že změna záporného napětí se mi projeví na výstupu stabilizátoru.
Další věc je, že toto zapojení bude mít okolo nulového výstupního napětí dost blbou regulační charakteristiku, protože bude regulační tranzistor uvnitř IO pracovat s velmi malými proudy.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.