Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20410 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: so květen 10 2025, 12:30 Předmět:
samec napsal(a):
Zotrvačnosť sa dá emulovať aj elektronicky. Dokonca si dovolím tvrdiť, že elektonicky vieš urobiť lepšiu zotrvačnosť, než so železom...
To se sice emulovat dá, ale musí tam někde být zásoba.
Setrvačník o konstantních otáčkách (například turbogenerátor v elektrárně) přece má naakumulovanou energii, které potřebný podíl odevzdá jen s malým fázovým zpožděním, ale bez trvalé ztráty otáček, je-li žádaná, a zase ji nabere, když odběr není (fázově o malinko předběhne). S tím se síť vždy dobře vyrovnala, vlastně do značné míry se tím generátory navzájem synchronizují. Síť přitom musí přenést i příslušné vyrovnávací proudy.
A to je to - kapacita úložiště musí být tak velká, aby se zásobou energie vystačila po dobu, než zareaguje regulace systému. To je u velkých solárních plantáží asi největší bolest.
Teoreticky to vypadá hezky, ale, kdyby to šlo univerzálně uplatnit, už by to energetici využívali - v praxi těžko vyladíš řízení energetické sítě tak, aby byl napříště blackout vyloučený.
Snad tato zkušenost povede ke změně zákonných podmínek pro provoz OZE, a to bez ohledu na tlaky od kterékoliv lobby.
Keby sa z prebytkov dal vyrobit benzin alebo lieh...
Rozhodně se z toho dá vyrobit vodík. A už existuje technologie, která z tohoto vodíku a CO₂ ze vzduchu umí vyrobit metan. Někde jsem četl, že i u nás snad Net4Gas něco buduje, zatím jen jako zkušební projekt.
Ale tu nebol problém, že by sa odrazu stratila energia. Slnko svietilo, vietor fúkal. Ani to slnko nezájde za mrak odrazu v celej krajine, ako keď vypneš vypínač. Tu sa stalo to, že pri normálnom výkone, bez zjavného dôvodu, sa rozsypala frekvencia. A to spôsobilo následne odpojenie viacerých zdrojov, čo lavínovo strhlo celú sieť.
Preto tvrdím, že by bolo zaujímavé vidieť detailný priebeh sínusovky v sieti vrátane odklonu fázy od normálu, alebo detailný priebeh prúdu na hranici s Francúzskom, posledné sekundy pred kolapsom.
A už existuje technologie, která z tohoto vodíku a CO₂ ze vzduchu umí vyrobit metan.
Samozrejme, veď to už moj dedo používal palivo vyrbené zo slnka a CO₂, jak tuhé, tak kvapalné. Základom je fotosyntéza a potom prípadne ďalší proces zhodnocovania, napríklad výroba dreveného uhlia, alebo fermentácia a destilácia...
Ale jaderka zase může generovat i materiál na jaderné zbraně. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Založen: Jul 16, 2007 Příspěvky: 4520 Bydliště: u HK
Zaslal: so květen 10 2025, 16:15 Předmět:
Španělé byli vždy technologicky napřed, hned v počátcí fotovoltaické výroby dokázaly jejich panely vyrábět i v noci. Tak možná té síti pomohli ještě agregáty
A keď náhodou mohli, tak boli veľmi rýchlo znefunkčnené. Napríklad A1, alebo v rovnakom čase takmer identická vo Švajčiarsku.
EDIT:
Švajčiarský reaktor, vraj ich konštrukcie, rovnako, ako A1 bol vraj slovenskej konštrukcie, rovnako moderovaný ťažkou vodou a chladený CO₂, budovaný cca v rovnakom čase, skončil podobne predčasne.
https://www.youtube.com/watch?v=kFrriqTDxoo
Naposledy upravil samec dne so květen 10 2025, 20:47, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Feb 01, 2020 Příspěvky: 153 Bydliště: Praha 1
Zaslal: so květen 10 2025, 16:50 Předmět:
Podle mně dostupných drbů dojela A1 na úplně jiné věci, včetně (prý) socialistické soutěže. Sovětům by asi výroba plutonia nevadila a jiné státy mohly těžko něčeho takového dosáhnout. O CO₂ chlazené technologii moc nevím, možná je to škoda, mohlo to mít lepší účinnost.
Také jsem před lety četl, že při prvotním závozu paliva do reaktoru A1, bylo opomenuto sejmutí ochranného obalu z tyčí a to mělo pak za následek znehodnocení reaktoru a nutnost zajistit jeho stálé chlazení. Nemohu posoudit, zda to bylo jen zdůvodnění průšvihu pro laickou veřejnost a ve skutečnosti se jednalo o něco jiného...
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6903 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: so květen 10 2025, 20:57 Předmět:
Ono ty reaktory jsou hlavně o bezpečnosti, takže pokud chcete řešit energetiku, tak ty reaktory typu A1 stavět nebudete a nebudete jim ani prodlužovat životnost. Jo pokud chcete vyrábět bomby, pak je to jiná...
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.