Založen: Oct 11, 2008 Příspěvky: 6392 Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha
Zaslal: út květen 06 2025, 20:06 Předmět:
Celeron napsal(a):
A jak to, kdyť je voda přeci nestlačitelná. (téměř)
No právě že jenom téměř. Představ si modelový příklad potrubí o ø 20 cm, v něm tlak 5 bar a vodárna 1 km daleko. Ta voda v potrubí je stlačená o 8 litrů, takže má z čeho téct, než rozruch dorazí do vodárny (hádám cca 0,7 s).
Myslím že u potrubí nehraje roli ani tak stlačitelnost vody, jako pružnost toho potrubí... _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6902 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: st květen 07 2025, 6:44 Předmět:
Dynamické změny tlaku v potrubí budou spíše lokálního charakteru a střední tlak v potrubí nebude moc kolísat (uvažuju ten jeden puštěný ventil), takže k výrazné změně průměru/délky potrubí nebude docházet. Řekl bych.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20409 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st květen 07 2025, 11:22 Předmět:
Nejen plastového, i taková ocel 6½", když je dlouhá kilometr, pojme skoro 20 kubíků vody. A do té vody se nějaká ta bublinka vzduchu dostane, také 20 tun proudící vody ná svou setrvačnost. Dodnes nevím, jestli víc pružilo to potrubí, nebo vzduch pohlcený vodou při kataraktovém odstraňování chlornanu či podobného desinfekčního sajrajtu.
A to tam byl "jen" 40 metrů výškový rozdíl hladiny ve vodojemu nad vyústěním.
Jedna věc co tady padla je docela rozumná, pokaváď velký žrkadelníkový farmy povinně přejdou z čistě spínanejch měničů na motorgenerátory, průserů nebude tolik. Ale pěkně za svý, žádný dotace ani úlevy A na vřískot s účinnosťou samozřejmě ani smykem nebrat zřetel.
Pokud je tím FW míněn firmware střídačů v OZE, připojených k síti, pak nikoliv.
1./ každý majitel OZE, chce v prvé řadě co nejvíce vydělat. Snaží se, co nejvíce generované energie prodat. Proto ho způsobované problémy sítě nezajímají a jistě nepodpoří regulaci výkonu svého zdroje směrem dolů.
2./ Při mnoha OZE, provozovaných paralelně se sítí, s autonomním řízením výkonu každé OZE, by se celý systém mohl rozkmitat. OZE by proto musely být řízeny z jednoho centra, aby se střídače na síti „nehádaly“, ale aby ji (třeba) společným zvyšováním, nebo snižováním napětí na svorkách každého střídače stabilizovaly.
1/ Ten samý zájem má i provozovatel velké elektrárny, přesto podléhá regulaci
2/ I jiné zdroje jsou řízeny centrálně, prostě se jen dá limit, od jakého výkonu to tak bude.
Jak už bývá obvyklé, je to příklad, jak se dobrá myšlenka změní v paskvil. Mít FVE na domě, kde mi přes den ohřeje vodu a nabije baterie na noc, OK. Mít FVE na fabrice, kde si vyrobenou energii spotřebuju během dne, OK. Ale stavět obrovské FVE farmy bez jakéhokoli zajištění je cesta do pekel.
xsc:
1./ Ano, regulaci na síti podléhá provozovatel tepelných a jaderných elektráren, který je ze zákona povinen vykoupit veškerou elektřinu, nabídnutou z OZE. A zatím, co výkon OZE je limitován roční a denní dobou i aktuálním počasím, provozovatel elektrizační soustavy, je pak limitován rozdílem skutečné spotřeby připojených odběratelů na síti a dodávaným výkonem všech, k síti připojených OZE v reálném čase. Regulace sítě se tedy provádí regulací výkonu a odstavováním pouze klasických elektráren.
2./ Ty jiné zdroje, již nejsou z kategorie OZE a v nich instalovaný výkon, oproti výkonům elektráren, je zanedbatelný a nepodléhá vlivům počasí. Je však dlouhodobě politicky preferována produkce energie z OZE, na úkor jaderných a tepelných (fosilních) zdrojů. Nepočítalo se se snižováním výkonu OZE, s jejich dálkovým řízením, k zajištění stability elektrizační soustavy (sítě). Technicky k tomu musí být napřed vybaveny.
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1707 Bydliště: Blansko
Zaslal: so květen 10 2025, 10:17 Předmět:
Velká část výkonnějších FVE je vybavena měniči, které lze sledovat a ovládat dálkově, přes net. Problém je spíš legislativní, OZE mají garantovaný výkup a nejde je jen tak odstavit, stát by pak musel platit kompenzace. Ale i na to dojde. Poté, co byly zakázané tzv. mařiče nemá už provozovatel sítě moc jiných možností kam s přebytečnou energií. Postavit akumulaci je extrémně drahé a na dlouhé lokty.
Nepotrebuješ motorgenerátor. Naozaj stačí upraviť FW. Zotrvačnosť sa dá emulovať aj elektronicky. Dokonca si dovolím tvrdiť, že elektonicky vieš urobiť lepšiu zotrvačnosť, než so železom. Ale ukáž mi jediný striedač, ktorý má dnes implementovanú zotrvačnosť. Všetky aktuálne používané len kopírujú rýchlosťou blesku napätie v sieti. A keďže elektrická sieť nemá zotrvačnosť ako vodovod, tak sa bez zotrvačnosti rozsype.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.