Zaslal: so květen 03 2025, 9:47 Předmět: Jaké jsou analogové zesilovače TDA na více než 12Volt?
Ahoj. Došla mi trafa s dvojím vinutím, tak koukám na něco s nesymetrickým napájením. Chtěl jsem něco v můstku, jako např. TDA 7375. To jsou obvody na cca 12 Volt, do autoradií apod. Hodilo by se něco jednoduchého,ale do těch 20 V ss. Výkon postačí 15 W. (Vyráběl jsem můstek s 2x TDA 2030, ale došly mi DPS) Krom toho, používám na bastlení čínu, takže jasně-opatrně s tím hraničním napětím Unap.
Dotaz: Poznali byste na zvuku tentýž 1x obvod s výstupním kondenz. a 2x v můstku bez kondiku?
Kdysi jsem s oblibou používal zmůstkované TDA2009. Jediná nevýhoda - v můstku jen do 8Ω. Funguje to bez problémů do 25V.
Mezi přímo vázaným a kapacitně odděleným vystupem je rozdíl jemný, pokud je kvalitní kondenzátor. U téhle kategorie asi nemá smysl to řešit. Výhodou je, že se to obejde bez DC ochrany. Nevýhodou menší či větší kopnutí při zapnutí. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33714 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: so květen 03 2025, 11:12 Předmět:
padik napsal(a):
... ale došly mi DPS ...
Desky ti i jen podle obrázku ve formátu .jpg/.jpeg za slušný prachy i docela rychle udělají v Koněpůlkách ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: so květen 03 2025, 14:47 Předmět:
Řada TDA747x je rail-to rail, čili umí udělat rozkmit do Ub-0,5V. Zesilovač můstek 15 W do 4 Ω (a to všechno 2x) s jedním TDA7474 nebo 7475 jsem tu už vyvěšoval. Při 14,4 V, kolik má za jízdy palubní síť v autě, dává každý kanál 18 W poctivě měřených. S napájením přitom můžeš přes 18 V při plném vybuzení (dostaneč přes 35 W do 4 Ω) a napětí zdroje může bez signálu vylítnout až na 28 V a šváb to přežije.
Tak jde o to, jaká máš k dispozici trafa.
Tenhle bastl jsem si 3x postavil, poslední nerozchodil, takže zahodil. Kdysi někdo měl v prodeji DPS, je to z AR. Trochu nerozumím tomu napájení: U té osazené destičky china si tam troufli napsat ,dejme tomu, 24 V nesymetr. Když např. máme +/- 15 V sym., na kolik mohu jít při U nesym. s výstupním kondem? Zn: Rád si hraju.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po květen 05 2025, 18:40 Předmět:
padik napsal(a):
...U té osazené destičky china si tam troufli napsat ,dejme tomu, 24 V nesymetr. Když např. máme +/- 15 V sym., na kolik mohu jít při U nesym. s výstupním kondem? Zn: Rád si hraju.
S jakým kondem? V můstku (tedy v tom schémátku s TDA2030U nebo 2030M, cos přibalil) přece žádný není. Mimoto právě nakreslené zapojení je určené k nesymetrickému napájení.
A u můstkového zesilovače žádný z vývodů k reproduktoru nesmíš s kostrou spojit, nehraje roli, zda je napájený nesymetricky, či symetricky.
O udávání výstupního výkonu jsme se tu opakovaně bavili (například tady, nebo tady, i jinde), tak to není třeba znovu rozebírat.
Hill: Trochu jsme se nepochopili. Neřeším maximální výkon, řeším obecně horní hranici povoleného napájecího napětí naprázdno. Kondenzátor je na obrázku destičky z Ebay. Jsem prakticky poučen, že se nedá můstek měřit osciloskopem na repro. Pokud si pamatuju. Zatím dík.
Můstek se samozřejmě osciloskopem na repro výstupu měřit dá. Akorát ten osciloskop musí být izolovaný od všeho ostatního v obvodu zesilovače a zdroje signálu. Optimálně bateriový, nebo třeba USB osciloskop připojený k notebooku (tabletu, telefonu) napájenému z akumulátoru. Nedá se použít běžný dvoukanálový osciloskop na současné zobrazení vstupního i výstupního signálu. Protože vstupní je vztažený k signálové zemi, zatímco výstupní je mezi dvěma výstupy.
U té čínské destičky je napájecí napětí omezeno osazenými kondenzátory, (ne)důvěrou v odolnost pajcovaného švába, nejistotou použitého chlazení a taky prostou závislostí výstupního proudu/ztrátového výkonu na kombinaci napájecího napětí a zatěžovací impedance. To že šváb může být provozovaný na nesymetrických 36V neznamená, že ho můžeš s tak velkým napájecím napětím zatěžovat 4Ω. Protože při větším vybuzení začne v lepším případě zasahovat ochrana, v horším ti uteče plynná náplň. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út květen 06 2025, 21:22 Předmět:
Ty analogové můstky mají v katalogu vždy dvě hodnoty napájecího napětí. Bez signálu snese větší, dovolené napájecí napětí při plném výkonu se uvádí zvlášť.
Příklad: TDA2020 snese bez signálu napájecí napětí nesymetrických 40 V, ale můžeš použít i napětí nižší, máš tam přece dva v můstku, když to budeš napájet 17 V, dostaneš z můstku do 4 Ω asi 22 W, než začne zkreslovat. Ale nepřekročíš dovolený výstupní proud, to ti napájecí napětí nedovolí (leda do bedny s blbě navrženou výhybkou, ale to už je mimo rámec prvního nástřelu).
Prostě na jednu stranu můžeš jít do vyššího napájecího napětí, ale současně je žádoucí zajistit, abys výstupy nepřetížil nadměrným proudem. A nejjednodušší je to právě omezením napájecího napětí.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.