Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: pá duben 18 2025, 19:14 Předmět:
Tak mě napadá, jak by se asi dalo adaptovat zapojení tyristorového řádkového konce z televizí Zanussi, Grundig Supercolor, Tesla Color Universal/C110 (C422, 424, 429), R202. Ale ten bude asi spolehlivě fungovat jen v úzkém pásmu budicích frekvencí a ještě bude vyžadovat ochranný obvod přinejmenším s relé, kterým se na okamžik zkratuje hlavní tyristor v případě, že ke komutaci nedošlo.
Asi bych se radši tyristorům vyhnul a použil konec pro elektrolety s paralelně řazenými FETy.
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4255 Bydliště: Zlín
Zaslal: po květen 05 2025, 6:15 Předmět:
xsc: ani ne tak cívky jako kondíky. Na regulaci stejnosměrného motoru by měly stačit dva tyristory a jeden kondík. Jeden tyristor je ten hlavní, druhý je vypínací, který paralelně k hlavnímu připojí ten kondík, takže proud teče kondíkem a hlavní tyristor se zavře. Taky mě láká si to někdy zkusit postavit.
Hill: tyristorový řádkový rozklad je tak speciální zapojení, že nevím, jestli by to šlo modifikovat pro nějaký jiný účel. Celkově by mě zajímalo, jak na to zapojení jeho autoři přišli, protože princip funkce není zrovna triviální.
Kdysi vyšlo v Urob si sám návod na stavbu tyristorového DC regulátoru motoru. Bylo to v dobách, kdy byly "óbrtyristory" dostupnější, než výkonový tranzistor. Měnič byl ale docela složitej.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33711 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: út květen 06 2025, 0:17 Předmět:
USS sborníky mám, všecky, v .pdfku. Mám se mrknout, jestli by to nebylo použitelný? _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út květen 06 2025, 4:41 Předmět:
Lukas-Peca napsal(a):
...tyristorový řádkový rozklad je tak speciální zapojení, že nevím, jestli by to šlo modifikovat pro nějaký jiný účel. Celkově by mě zajímalo, jak na to zapojení jeho autoři přišli, protože princip funkce není zrovna triviální.
Řekl bych, že je odvozená právě z regulátoru stejnosměrných motorů trolejbusů, tramvají a elektrických lokomotiv. U nás do nich nastoupila v polovině sedmdesátých let 20. století, kdy ty "tlusté" tyristory začali dělat v ČKD, a byla to konstrukce už vyzkoušená a osvědčená u Siemense.
Do televizí se dostala až později.
Do televize se to dostalo asi v roce 1971-2 od RCA. S regulací v našich tramvajích (trolejbusy to měly později) to asi moc společného nemá a v US, kde tramvaje a trolejbusy nebyly a elektrifikovaná železnice minimálně, to asi inspirací nebylo.
Od RCA se to pak dostalo do Evropy, dost to používal Grundig a pro Teslu je důležitá Zanussi
Sony o něco později než RCA přišla se svými napůl tranzistory napůl tyristory, které měly asi nižší spínací odpor, ale odcházely víc než BU, byly drahé a zde nebyly k sehnání.
Použij IGCT tyristor, ten je určen na regulaci stejnosměrného proudu a nebo to getéóčko a buď koupíš hotový, nebo si k němu zbastlíš kondenzátorovo mosfetovej komutátor.
Obyčejný tyristory se na to nehodí, jsou 10x pomalejší a nejdou vypínat a byl by to hroznej orloj, obrovskej kondenzátor, tlumivky . . . kupa mědi a železa.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.