Nemám nic proti SDR, ale tranzistorak bude hrát týden . A SDR má za dvě hodiny baterky v.......
Když srovnám SDR Si4703 (3,3V/15mA=50mW) s zde tak oblíbeným TDA7000 (5V/8mA=40mW) rozdíl tam je, ale nijak propastný. Rozdíl může dohnat a řekl bych že i dost předehnat použitím moderního D-čkovýho konce s účinností 90%, místo tranzistorového AB z minulého století s účinností 30-40% jež mu budou milovníci obsolete konstrukcí bezpochyby doporučovat.
Naposledy upravil martinkopp dne út duben 22 2025, 18:19, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 35897 Bydliště: Bratislava
Zaslal: út duben 22 2025, 18:35 Předmět:
TDA7000 chodi od 2,7V.
A este poznamka k EKKARovym blabolom: vsetky SDR FM radiove IO maju integrovane cele spracovanie signalu. Nikdy sa to nerobi na beznom procesore, pretoze to je extremne neefektivne.
Postavil jsem to rádijko s plastovou krabičkou - obsahuje klon 7088. Ladí se ladícím kondenzátorem. Má to Japonskou stupnici, takže je v naších podmínkách zbytečně zužené ladění. AM část jsem neosazoval. Hraje podobně, jako ty bývalý rádijka z tržnic.
Stavebnice s HEX - Prostě to spájíte a hrajete - nuda. Kdo není slepej, nebo nešikovnej, zapájí toho SMD brouka v pohodě. Propojkou se konfiguruje účel použití. Jde nastavit stereofonní poslech do sluchátek, kdy se kabel využije jako anténa. Ladí se a ovládá tlačítky.
Ty moduly s RDA jsou podobný, ale musíš je umět obsluhovat procesorem. Nic se neslaďuje, ani nenastavuje. Vše řeší software.
Tipa prodává stavebnici s TEA5767 a ta taky nehraje špatně. Dokonce má i o něco líp vyrobený plošný spoj, který je odolnější proti chybám při pájení začátečníkem. Je pouze mono
Naposledy upravil Artaban001 dne út duben 22 2025, 18:47, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Jun 30, 2005 Příspěvky: 1641 Bydliště: Pardubický kraj
Zaslal: út duben 22 2025, 18:45 Předmět:
Strašně záleží, co vlastně tazatel chce.
Přijímat nPSK, LORA nebo OFDM pomocí diskrétních součástek bez šance, tam je SDR jasná volba.
FM je analogová modulace a dá se přijímat i jednoduchým zapojením od 1 tranzistoru po n nebo s lampama v podobném množství. Prostě to má to svoje kouzlo.
U FM je možností spoustu, kupříkladu jde s SDR udělat demodulaci FM na boku "rezonanční" křivky FIR nebo IIR filtru, pomocí fázového závěsu, převodem PM-FM (to už jsme popsal) atd...
Co se automatického ladění týče, tak u svého autorádia bych si i připlatil aby tam tahle funkce nebyla.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33715 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: út duben 22 2025, 19:33 Předmět:
rnbw napsal(a):
TDA7000 chodi od 2,7V.
A este poznamka k EKKARovym blabolom: vsetky SDR FM radiove IO maju integrovane cele spracovanie signalu. Nikdy sa to nerobi na beznom procesore, pretoze to je extremne neefektivne.
A ty si jseš betonově jistej, že ve všech founech je extra SDR čip a OPRAVDU NIKDE A NIKDY nedemoduluje rádio hlavní procesor... Stejně v tom extra SDR čipu musí bejt určitý aritmetický jádro, byť je tvrdě naprogramovaný na jednu jedinou funkci - ale je to digitální výpočetní jednotka. Je to ve výsledku úplně jedno, protože tak jako tak se analogová demodulace řeší digitální konverzí na jedničky a nuly ještě před samotným znovuvytvořením zvukovýho signálu.
A já tady celou dobu píšu, že to je pro začátečníka co se chce něco naučit doslova k prdu, protože se o základech demodulace, směšování nebo ladění nemá u SDR přijímače jak něco učit. Tam je všecko předem daný a pokud se nechce učit digitální zpracování signálu, musí sáhnout po čemkoliv analogovým. Tam se pořád je co a na čem učit. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 35897 Bydliště: Bratislava
Zaslal: út duben 22 2025, 19:53 Předmět:
V tych IO je jednoduchy DSP s programom v mask ROM. Preto to moze zrat 15mA. Keby to pocital nejaky x GHz ARM procesor v externej RAM , tak to zerie 1A.
Tuner v mobilech je vždy zvlášť. Buď jako samostatný chip, nebo jako FM blok v SoC. "Velké" jádra nikdy nezpracovávají signál z ADC tuneru. Pak je jen na výrobci jestli tuner využije nebo ne. Ale FM rádio v mobilu dnes už prakticky nikdo nepoužívá, takže i když na SoC tuner je, výrobci se ho často ani nenamáhají aktivovat a zapojit.
Prípadne Sony (dnes už šikmácke pajce) CXA1691, CXA1191, má AM i FM, je ich celá priehršť a zohnať ich v DIP i SOP za lacný peniaz.
V minulosti srdcom rôznych kazeťákov, dnes ich možno nájsť v kapesných "tranzistorákoch" s analogovým ladením, tých s prepínateľnými KV rozsahmi od 1 po X. Mám tu tak jeden Tecsun R911 s ktorým som v minulosti počúval na krátkej vlne polské a ruské tzv. číselné stanice.
A na Ali predávajú aj hotové moduly za pár eur. Keď si to odletuje a odsaje cín, bude to mať jak stavebnicu.
Ak značí dusan94 rok narodenia, dovolím si povedať, že ako semestrálku to mať nebude, pretože je už na školu trocha starý
Každopádne, bastliť radio osral pes. Nechcelo by sa mi štelovať medzifrekvencie, hladať kondenzátory o jednotiek pF, vinúť cievky...
samec napsal(a):
To vážne sa nedá chytať FM na feritovú anténu?
Čoby nie. Postav si oscilátor okolo 1MHz a... frekvenčne ho moduluj. Opatri ho koncákom, prispôsobacím členom, antenou a máš vysielač.
Keď zdochla Topolná na dlhej vlne, splašil som 555ku na dvesto kilohertz, opatril MOSFETom a bol... "vysielač". Len tých 15 W nebolo kam vyžiariť, leda tak do odporu ako teplo. Ale geblsovej tlame DKE38 bolo i to FM (či skôr PWM) šumafuk, hrala i bez pripojenej anteny. Ani to neznelo zle, len tie harmonické, no.
Zato hladať superhet na strednú vlnu ktorý zvládne FM budeš mať už trocha obtiažnejšie, ale nič ti nebráni zohnať si za lacný peniaz toľko zatracovaný SDR a naň tú feritovú antenu pripojiť
Jo, je to do skoly.
Umim vrtat, vyleptat, nakreslit na cuprextit, viem aj dps zo schemy navrhnut
Len vidite, nie ze sa rozhodnem pre tda obvod a pak zistim, ze uz obvod nesezenu
Muzu stvorit i z vic modulov, zesilovac a taky i to vyladeni - indikace.
Tam sem cetl ze jen do 106 mhz, coz neni dobry, protoze jemne melodie jsou 106,6 tusim a expres dokonce 107.7.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.