Založen: Aug 04, 2009 Příspěvky: 1623 Bydliště: okres Písek
Zaslal: po duben 21 2025, 14:33 Předmět:
Taky se mi to nějak nezdá. CF byla určená do raných digitálů a bezkazetových diktafonů, než po boji se SmartMedia (xD) a MemoryStick, převládly SD a jejich nástupci. Diskové rozhraní ATA-IDE bylo tehdy zavedené a rozšířené, tak se (logicky) naroubovalo i k těmto kartám. Jenže tenkrát nikdo netušil, kam to všechno s těmito médii povede. Pokud karta slouží jako nosič dat ve foťáku ("dobovém"), je jasné, že se asi (nerovnoměrným množstvím zápisů, jako u HDD v PC) jen tak neojede. Řekl bych, že "hustota provozu" karty ve foťáku nebývala taková, jako dnes. Když si vzpomenu, jak jsem šetřil své první xD ve foto Olympus před dvaceti lety...! Nejdřív "celou" zaplnit, pak obsah překopírovat do PC, pak smazat, a tak pořád dokola, asi jako když se u starší Nokie vybíjela baterka provozem do důsledné hloubky a následně zase pěkně dobíjela do plna. Tu údajně zlobivou kartu si rád vyzkouším v některém ze svých starších PC, adaptér do základní desky (s kon. PFL40/MLW40, jak kdo chcete) mám. Pokud mi ji forbidden zapůjčí.
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 35892 Bydliště: Bratislava
Zaslal: po duben 21 2025, 14:56 Předmět:
Pouzivam od roku 2006 fotak s 512MB CF kartou SanDisk. Bezne nafotim par fotiek, stiahnem a zmazem. Karta bezchybne funguje - a to som fotak aj s kartami uz vtedy kupil pouzity.
Nikdy jsem to hlouběji nezkoumal, ale řekl bych že právě neefektivní řízení opotřebení aspol. je zodpovědné za to zpomalování zápisu. U ukládání fotek ve foťáku to nebude až tak zásadní problém, protože tam se zapisuje víceméně sekvenčně a moc nemaže.
Ale u provozu typu OS kde se provádí hodně malých změn v různých souborech to problém je. Flash dovede zapisovat jen po celých stránkách a mazat po celých blocích složených z mnoha stránek, takže když OS změní pár bajtů v nějakém souboru, musí označit jako neplatnou celou stránku a prečíst a zapsat někam jinam znovu. Pak taky musí garbage collector přepsat zbývaící platné stránky z bloku jinam a celý blok fyzicky smaznout protože jinak by se karta rychle zaplnila. Ty nové stránky nemůže zapisovat kamkoliv, ale jen tam kde to povolí wear leveling. Tipuju že u karetních řadičů celý tento proces nebude kdovíjak inteligentní, takže to trvá. SSD řadiče to budou mít vyřešeno líp, mají cache apod, takže tam rychlost tak moc neklesá.
Jsou to jen moje dohady a odhady, takže pokud je to jinak, tak mne opavte. Já si z toho vzal jen to, že běžné karty jsou pro provoz OS nevhodné a nejde nic moc s tím udělat.
Jestli on ten wear leveling nedělá vlastně OS tím, že primárně zapisuje do prázdných míst a smazané soubory nechává k obnovení, dokud nedojde místo.
Neřekl bych že OS může mít jakékoliv povědomí o wear levelingu. Alepoň jsem nic takového nenašel ani u SPI zápisu na SD. Řekl bych že je to jen interní záležitost řadiče. OS vidí jen adresu kterou mu ukáže FTL v karetním řadiči, kde jsou ale data fyzicky uložena na chipu se nemá jak dozvědět.
Já jsem nepsala, že má OS nějaké ponětí o wear lewelingu, ale že OS zapisuje na místa, kde nejsou smazané soubory, tak postupně zaplní celé medium než začne přepisovat smazané. Což ale neřeší to opotřebení FATky.
OS si to může zapisovat kam chce a jak chce, ale až to projde přes flash translation layer v řadiči, zapíše se to fyzicky stejně úplně někam jinam - tam kde určí řadič na základě požadavků wear levelingu, garbage collection apod. nad čímž nemá OS pomocí filesystemu ani ničeho jiného žádnou kontrolu. OS vůbec neví kde je ve flash co uloženo, on jen ví co mu řekne FTL prostřednictvím LBA, to ale s reálnými adresami na chipu nemá nic společného.
Proto jsou u flash k ničemu superbezpečnostní mazací softy jež několikrát přepíšou daný soubor náhodnými daty. OS nemá jak zajistit aby bylo cokoliv zapsáno na nějakou konkrétní adresu na flash chipu. Takže je jedno jestli zapisuješ na prázdné místo nebo ne, FAT vidí jen překlad LBA.
To je trochu jinak, tyhle karty mají víc nm (starší technologie) a nenají MLC, TLC a podobné opičárny, takže drží tak nějak z principu. Wear leveling mají jen průmyslove typy, a tam je cena úplně jiná, klidně i desetinásobek.
Nechci se hádat, ale co vím tak tohle měly jen extrémně staré karty s kapacitou v řádech jednotek MB, nebo právě průmyslové, které šly přepnout do true IDE (nebo tak nějak nazvaného) režimu kde by mělo jít vypnout LBA a zapisovat přímo na adresy na kartě. To se ale běžných karet netýká.
Založen: Aug 04, 2009 Příspěvky: 1623 Bydliště: okres Písek
Zaslal: po duben 21 2025, 19:35 Předmět:
"True IDE" = režim co nejpodobnější klasickému pevnému disku (už ten název to má naznačovat). Což má konkrétněji znamenat... (výtah z normy):
citace:
4.7.1 True IDE Mode I/O Function
The CompactFlash Storage Card and CF+ Card can be configured in a True IDE Mode of
operation. The CompactFlash Storage Card is configured in this mode only when the -OE input
signal is grounded by the host during the power off to power on cycle. Optionally, CompactFlash
Storage Cards and CF+ Cards may support the following optional detection methods:
1. The card is permitted to monitor the –OE (-ATA SEL) signal at any time(s) and switch to
PCMCIA mode upon detecting a high level on the pin.
2. The card is permitted to re-arbitrate the interface mode determination following a transition of
the (-)RESET pin.
3. The card is permitted to monitor the –OE (-ATA SEL) signal at any time(s) and switch to True
IDE mode upon detection of a continuous low level on pin for an extended period of time.
Host implementers should not rely on any of these optional detection methods in their designs. In
the True IDE Mode, the PCMCIA protocol and configuration are disabled and only I/O operations
to the Task File and Data Register are allowed. In this mode, no Memory or Attribute Registers
are accessible to the host. CompactFlash Storage Cards permit 8 bit data accesses if the user
issues a Set Feature Command to put the CompactFlash Storage Card in 8 bit Mode.
Note: Removing and reinserting the CompactFlash Storage Card while the host computer’s power is on will
reconfigure the CompactFlash Storage Card to PC Card ATA mode from the original True IDE Mode.
To configure the CompactFlash Storage Card in True IDE Mode, the 50-pin socket must be power
cycled with the CompactFlash Storage Card inserted and -OE (output enable) asserted.
Možná to je ten problém proč forbiddenovi některá karta jede a jiná ne. Rozhodně ne všechny podporují přepnutí do true IDE. Karty které to umí bývají označeny. Ale netuším jestli je to v jeho sestavě potřeba nebo ne.
V každém případě i režim true IDE zapisuje přes FTL v řadiči, takže OS nemá tušení kam se data na chip zapíšou, ale zase se nemusí starat o věci jako wear leveling, garbage collection, ECC, bad block management a podobné opičárny.
Údajně snad existují true IDE karty kde i FTL jde vypnout, takže karta už nefunguje s mapováním LBA ale přistupuje se přímo k adresám NAND chipů, ale to bude nějaká extrémní specialita a vůbec netuším jak se to jmenuje.
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 35892 Bydliště: Bratislava
Zaslal: po duben 21 2025, 21:17 Předmět:
True IDE mod podporuju skoro vsetky CF karty.
Ten druhy mod je totiz PCMCIA, v ktorom sa karta tvari ako IDE radic, za ktorym je pripojene to iste IDE zariadenie. V tomto mode sa nedaju dosiahnut vyssie prenosove rychlosti (max. PIO4).
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3Další
Strana 2 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.