Založen: Jun 26, 2009 Příspěvky: 1378 Bydliště: Hlohovec (Sk)
Zaslal: čt duben 17 2025, 22:02 Předmět:
Proste skus tu žiarovku, čo s ňou dosiahneš. Keď nebude hučať, bude ešte fukať?
Ktorý zvuk Ti vadí? Ten že sa točí motor , alebo hluk prudiaceho vzduchu? Čakaš že to fakt nebudeš počuť?
Najtihši motor bude asi sinusom napajaný (asinchron), na trecích ložiskách. PC ventilator hučí už len jeho pohon, ktorý robí ťuk, ťuk, ťuk.... ako sa spínajú cievky natvrdo. Guľočkove ložiska hučia tiež.
Takisto je počuť triak ako spína (skuste si to, lampa s triakom ťuka).
Snažil som sa teraz o tiché PC, a čo som dosiahol? Nepočujem síce prudenie vzduchu - stiahol som otáčky ventilatorov, ale počujem hluk v niekoľkosekundovýc intervaloch, rezonancia s PC stolom, interval sa meni podľa zmeny otáčok. Pomohlo iba položiť celú bedňu na niekoľko vrstiev filcu, aj tak to občas rezonuje.
Nešpekuluj. Koľko m³ vzduchu za hodinu podľa teba potrebuje čili paprička, aby sa nezadusila?
Nespekuluji, vycházím ze zadání tazatele. Pokud potřebuje protlačit 50% vzduchu 30W větráku přes uhlíkový filtr, tak PC větrák bude výt jako turbína a neprotlačí prakticky nic.
Založen: Feb 08, 2010 Příspěvky: 656 Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Zaslal: pá duben 18 2025, 6:02 Předmět:
jurassEb napsal(a):
...Bohužel zůstává problém a záhada, a totiž jednoduché a levné asynchronní motory a jak je regulovat bez drahého frekvenčního měniče. Kdyby na to existovala nějaká finta, tak by to bylo super.
Existují i regulátory transformátorové. Ty neregulují spojitě 0 - 100%, regulují po skocích. Cenově to asi nevychází o moc levněji než frekvenční měnič.
..protože větší větrák na menší otáčky bude určitě míň hučet.
Dovolím si tvrdit, že nebude. Bude mít zase větší obvodovou rychlost lopatek, než menší větrák a budeš tam kde si byl. Použil bych tlumič hluku, klidně i vlastní konstrukce, třeba z trubky HT, nebo pobné. Jak na to, najdeš na netu dost. Inspiraci můžeš hledat ve vzduchotechnice, ventilaci budov, atp.
Jen teoretizuješ nebo to je z praxe s větráky?
Pokud mám větrák V0 o průměru 100mm a průtoku vzduchu P0 a větrák V1 o průměru 200mm a průtoku vzduchu P1, kterému omezím výkon a to tak, že:
P0 = P1
Tak potom se nemůže stát, že větrák V1 bude mít větší obvodovou rychlost lopatek než V0. Bude mít naopak menší obvodovou rychlost lopatek než V0. Jinak by foukal víc.
Já se potřebuju dozvědět 2 věci:
1. Pomůže mi větrák o větším průměru?
2. Může to být asynchronní větrák, protože mu v klidu můžu zregulovat výkon žárovkou?
Založen: Dec 20, 2007 Příspěvky: 1314 Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Zaslal: pá duben 18 2025, 7:07 Předmět:
jurassEb napsal(a):
... Přečetl jsem a rači od toho couvám, protože tam vidím něco o hoření kondenzátoru...
Ta původní vášnivá debata o hoření motoru s kondenzátorem se vedla o zapojení motoru s kondenzátorem do série, kdy se z toho, může stát rezonanční obvod a napětí nebezpečně stoupnout. Já se nakonec dopracoval k zapojení, kdy používám dva kondenzátory jako dělič napětí a tam by k tomuto jevu docházet tuším nemělo.
Tyhle motory se bez změny frekvence všeobecně řídí dost špatně. Jedinou možností je na nich snížit napětí a tím pádem i skluz. Bohužel od určité úrovně, je už ta hranice mezi nízkými otáčkami a silou na roztočení tak malá, že se bez vnějšího impulsu motor nedokáže na nastavené otáčky roztočit a dostat. Pokud se použije regulace typu triak, tyristor… kdy se napětí snižuje uřezávání sinusovky, dochází ve vinutí k napěťovým „rázům“ a tím pádem i ke zvukovým projevům.
Tak to alespoň vidím já, pokud se v něčem mýlím, budu rád za další diskusi na tohle téma.
PS. Ještě poznámka k tomu původnímu sériovému zapojení motoru s kondenzátorem.
Je zajímavé, že při tomto zapojení se motor nejprve roztočí vcelku razantně na mnohem vyšší otáčky, skoro jako by byl připojený bez kondenzátoru a v určitém okamžiku jeho otáčky najednou prudce spadnou na mnohem nižší otáčky, které si pak už udržuje. Je to, jako by ho v tom okamžiku něco mechanicky „přibrzdilo“. Ten samý motor ale zapojený na ten kondenzátorový dělič se chová zcela jinak. Roztočení je mnohem méně razantní, v podstatě plynule zvyšuje otáčky do určité úrovně, na které se pak jeho otáčky ustálí.
Založen: Dec 20, 2007 Příspěvky: 1314 Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Zaslal: pá duben 18 2025, 7:18 Předmět:
Tu žárovku klidně zkus, tam nemáš co zkazit. Jen možná bude problém vybrat při 12W motoru správnou velikost, těch žárovek v téhle watáži se asi moc nedělá. Ale zase to studené vlákno by při rozběhu mohlo dát ten prvotní impuls k roztočení.
To ste sa tu zbehli riadna banda alchymistov. Pri registrácií na toto forum by mal byť vstupný test a kto nezvládne trojčlenku, percentá a nejaký ten príklad z učiva fyziky základnej školy, tak by mal mať zakázané písať do diskusií, ktoré sám nezaložil.
Pokud mám větrák V0 o průměru 100mm a průtoku vzduchu P0 a větrák V1 o průměru 200mm a průtoku vzduchu P1, kterému omezím výkon a to tak, že:
P0 = P1
Tak potom se nemůže stát, že větrák V1 bude mít větší obvodovou rychlost lopatek než V0. Bude mít naopak menší obvodovou rychlost lopatek než V0. Jinak by foukal víc.
Já se potřebuju dozvědět 2 věci:
1. Pomůže mi větrák o větším průměru?
2. Může to být asynchronní větrák, protože mu v klidu můžu zregulovat výkon žárovkou?
Píšu ti to už podruhé, ty vůbec nebereš v úvahu zcela zásadní věc, a to je tlak při uvedeném průtoku vzduchu. Ten je dán konstrukcí a tvarem lopatek větráku. Protože výpočty jsou na tebe poněkud komplikované a většinou ani nejsou dostupné potřebné charakteristiky daného větráku, můžeš brát orientačně v úvahu wattáž. Prostě když na něco potřebuješ 15W, 2W pc fan stačit nebude. Zázraky se prostě nedějí.
Pokud ti jde o tichý chod, musíš hledat tichý větrák. Je to trochu problém a jsou dost drahé, ale najít se dají. Dával jsem větrák do odsávání do koupelny a rozdíly mezi běžným a tichým jsou opravdu podstatné.
Nebo když jsem se pokoušel ztišit osciloskop který byl opravdu hodně hlučný, tak jsem v prvé řadě vyměnil fan na cpu (je tam normální ATX board). To moc nepomohlo, protože hlavní kravál dělaly dva 12cm větráky nad ADC a ty byly hlučné jak prase. Po výměně za tiché PC Noctuy byl sice klid, ale teplota letěla nahoru o 15C. Nakonec jsem schrastil nějaké tiché s dostatečným výkonem a je to opravdu hodně znát a teplota ADC je . ±stejná.
Pokud chceš regulovat 230V větrák, nejschůdnější cesta je koupit někde na bazoši za pětikilo malé regulační autotrafo. Mám v jednom zařízení cca 0,5m větrák a nejde nahradit jiným. Tyristorová regulace ho zpomalila a ztišila, ale zase o to víc vrčely cívky, takže k ničemu. Problém ale je, že fan se na nízké otáčky neroztočí. Proto je lepší použít např 24V větrák a dát mu na roztočení větší voltáž a po chvilce s ní jít dolů.
Případně se mrkni na větráky do rekuperaček. Ty jsou tiché a mají dobré parametry. Nejsou to klasické vrtule, ale turbínky a mají uvnitř měnič jež řídí rychlost na základě nějakého řídícího napětí. Ale jsou zas opravdu hodně drahé.
Na ztišení stávající konstrukce ti pomůže pružné uchycení větráku, pokud se vibrace mohou přenášet do konstrukce a ty filtry dej logicky ze strany která jde do místnosti. Zkus si koupit metr hadice do rekuperačky která je izolovaná vrstvou skelné vaty, větrák volně vlep hliníkovou páskou do hadice, takže vibrace do konstrukce nebudou. To je asi to nejlevnější a nejefektivnější ztišení co můžeš vymyslet.
Proč bych to nebral v úvahu, že 2W větrák asi ztěží utáhne to, co 20W větrák - já tu nikde něříkal, že tam ten PC větrák hodlám dát.
Každopádně moje současné řešení používá potrubí se skelnou vatou (znač. Sono), v podstatě se dá říct, že to má podobný efekt na hluk a foukání, jako triakový měnič, a sice proto, protože to zredukuje hluk ale za cenu nižšího foukání. (Klade to odpor to potrubí s vatou, je to něco za něco).
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.