Chýbajú tam bootstrap kondenzátory" z výstupu zosilňovača do napájania za tie diódy. Bez toho pracujú výkonové tranzistory neefektívne so zbytočne veľkým Uce.
To si úplně nemyslím. Při napájení stabilizovaným zdrojem 2x45V je rozkmit před limitací právě 80V do 4R. Což je rovných 200W sinus. Bootstrap by zvedal napětí pro rozkmit i vstupní část, ve špičkách signálu až na nějakých 85V. Co by to dělalo se zkreslením a PSRR...
Myslím že 5V úbytku v limitaci je celkem v normě. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Sorry, jsem debbil. Ta moje terminologie...
Každopádně dva stupně za sebou v darlingtonově zapojení nejsou úplně zaměnitelné darlingtonem v jednom pouzdru, i když se tomu říká stejně. Což jsem tam chtěl dopsat, ale neodešlo mi to. To byla ta podstatná věc... _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Jo, chybka v popisu, dík. Má to být 22k. Už jsem to připsal do prvního příspěvku.
No, jedna věc je volba součástí okolo - v pouzdru Darlingtonu bývají dva rezistory, a ty jsou dané. Občas jsou třeba mezi stupni base-stoppery, ty se do pouzdra nedají dát (za určitých situací mají přehořet a pak se mění.
Druhá věc je, že ne vždycky je žádoucí tepelná vazba mezi oběma systémy.
A pak třeba to, že Darlingtony na jednom substrátu jsou vesměs pomalejší než diskrétní kombinace.
Na tomhle kdysi vázly pokusy nahradit v Transiwattech rychlej áčkovej budič (KU611 + KC507) nějakým darlingtonem. Teplotně to dost bloudilo a zpomalení přinášelo větší zkreslení.
Mám teď na stole oživený pár připravený k zabudování. Osadil jsem to značkově, na konci jsou místo 2SA1943/2SC5200 použité originály Toshiba 2SA1302/2SC3281, kterých jsem měl zásobu. Ostatní je podle schématu. Budiče měli před rokem (když jsem to začal shromažďovat) v AME. Zbytek jsem porůznu přihazoval při nákupech jinde. Elyty Nippon Low ESR, kondenzátory v kompenzaci slídové atd. Koncáky jsou izolovaně na měděné šíně a teprve ta na chladiči. Chodí to, podle prvních pokusů, mravně. Těch 200W s přehledem, krásný obdélník 10kHz bez jakýchkoli chlupů. Jako Low-cost pro ne-audiofily by to mohlo fungovat dobře.
Jak jsem napsal - nemá to nadproudovku. Dala by se dobastlit, ale na rozumné použití není nezbytná.
DC ochrana se přidá externě.
Až budu mít náladu, zkusím to ještě do komplexní zátěže. Pokud bude potřeba výstupní tlumivka, může být na DC ochraně nebo na výstupních terminálech.
Jedna zásadní potíž se dá očekávat. Tradičně je na DPS jedna společná zem pro všecko, rozlitá a spojující křížem krážem všecko se vším. Korektně udělaná zem dovede snížit některé druhy zkreslení o řád. Dejme tomu, že u takhle primitivního zesilovače to nebude nikoho zajímat. Problém ale bude při napájení dvou koncáků společným zdrojem - vzniknou zemní smyčky. Co to pak bude provádět, lze jen těžko predikovat. Na jistotu lze použít jeden kus třeba do suphofleru, nebo dva kusy jako dual mono. Jinak je možnost u těch několika součástek, které patří zapojit na signálovou zem, vytáhnout jejich konce mimo desku a vytvořit signálovou zem v luftě. Škrabání spojů asi bude poněkud komplikované, je to oboustranné a vrstvy jsou na spoustě míst propojené prokovy.
No a jen tak pro prdel jsem si sestavil jednu desku na chladiči se dvěma páry KD607/617. Je to samozřejmě pitomost. Je to mechanicky komplikované, nepůjde z toho vydolovat víc než asi 120W. Mám tady snad kilo těch KD, a je to co kus to originál, každej má úplně jinou betu při 5A, každej jiný Uceo. Ale řada milovníků retra právě na tohle pořád nevím proč slyší. Mám to zatím oživené staticky. Nebudu teď mít čas, ale v nějaké blízké budoucnosti to otestuju na teplotní stabilitu a odměřím elektricky. Nečekám, že by to nechodilo, ale je to taková podivnost.
Ta Tesla je vůbec pakárna. Chtěl jsem aspoň do hlídání kliďáku dát KD135 ze zásob. Jenomže mají takovej rozptyl parametrů, že jsem je rovnou vyházel. Beta 40 je sice furt na dolním konci katalogového rozpětí, ale je to prostě málo. BD139-16 od ONSEMI po desetikoruně jsou jeden jak druhej (beta 217-218, u třiceti kusů). Budiče i koncáky NPN/PNP od Toshiby jsou zrcadlově přesně stejný, i bez vybírání. A to jsem ještě zkoušel do jinýho zesilovače laciný koncáky 2SA1302/2SC3281 (od ISCSEMI), a vypadají kupodivu taky slušně.
Víc tu s tím teď nebudu otravovat. Kdyby někdo našel původ schématu, bylo by to zajímavé. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
A hele ho, dík! Ukrajinskýho obchodníka jsem našel podle vodotisku.
Ono mi to překreslení tolik práce nedalo. Aspoň se to dá editovat. Mám jiný číslování, protože na desce žádný není.
Jedna věc ale je jinak. kompenzační kondenzátory 220p (na odkazu jsou to C10 a C11, já je mám jako C8 a C10) jsou fyzicky zapojené mezi B a C budičů. Na odkazu jsou mezi B a E. Na to se ještě zeptám zkušenějších konstruktérů.
Takže ještě odkud to pochází. Pořád si myslím, že stejně jako většina dalších to u Číňana bude pajc něčeho zavedeného. Najdete tam PCB na obšlehnutý Krell, Accuphase, Marantz, Quad... Dokonce na Symasym od Bittnera. A furt dokola se stejnými chybami layoutu.
EDIT
Tak odpověď zkušenějšího potvrdila mou domněnku. Kondenzátory jsou zapojené správně mezi B a C, jak jsem zakreslil z desky. Tedy na schematu z UA stránek je chyba (a koreluje to s korektním fungováním zkoušených kusů).
Platí tedy moje poznámka uvedená na schématu. Měly by být dimenzované minimálně na celé napájecí napětí rail to rail, a nejlépe slídové. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Nevím proč, ale jako kurvitko jsem několikrát měnil tu paralelní keramiku která měla zkrat.
A výrobce keramiky? Tesla odcházela ráda.
Hodně se dnes místo keramiky používají na blokování svitky. Teda v nf technice při THT osazení. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Založen: Feb 01, 2020 Příspěvky: 152 Bydliště: Praha 1
Zaslal: ne duben 13 2025, 18:28 Předmět:
@ransom: díky za odpověď. Měl jsem chybný dojem, že naopak darlingtony v jednom pouzdře se považují za výhodnější. A ano, např. KD336/7 jsou hrozně pomalé. fT 7MHz se musí brát potažmo k jejich h21e.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3Další
Strana 2 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.