Na arduino, pixace apod. se vykašli, pokud to s programovaním myslíš vážně. AVR je zastaralý HW, co se tyka SW arduina to raději nebudu komentovat.
Zvol si nějakou modernější architekturu typu malý ARM, RISC-V apod. kde je za stejně peněz mnohem víc muziky než u obstarožních AVR nebo PIC. Do budoucna tě to bude dost limitovat, ale pro pár projektů ročně pak budeš líný studovat něco jiného a budeš se to pracně a zdlouhavě snažit lepit s vykopávkama co znáš. Projeď diskuzní fóra abys nevybral nějakou exotickou řadu s malou komunitou kolem.
Doporučuju k tomu ještě zvládnout nějaký malý a levný čínský mcu za pětikačku který budeš používat místo 555, klopných obvodů a podobných relikvií když budeš potřebovat udělat nějakou prkotinu typu časované relátko, na což ti bude líto používat "velký" mcu. Vývoj a hlavně následné úpravy funkce jsou pak extrémně snadné a rychlé, narozdíl od HW orloje z hradel.
vubec bych k ARMU a RISCV nespechal pokud nejsou jeste zkusenosti, tyhle modernejsi procaky maji mnohem vic zaludnosti a i nastaveni GPIO pinu muze bejt dost narocny, za par kacek zacit s arduinem a pak prejit treba na ESP32 ktere stoji par kc a uz je to ARM, kterje se da programovat arduino stylem i pomoci normalniho SDK pokud zjisti ze je Arduino pristup svazujici
Právě "programovat arduino stylem" je cesta do pekel které by se měl každý kdo to s programováním myslí vážně vyvarovat. Nevím proč by měl ztácet čas chytáním blbých návyků s arduinem když bude následně přecházet na ESP32. To je přece hovadina.
Já bych Arduino úplně nezatracoval. Pro začátek (krátký, na vyzkoušení, že mne to bude bavit) je to dobré. Klade totiž minimální překážky a přidává rozumnou úroveň abstrakce. Není to ale zadarmo a cena za tuto abstrakci je třeba pro mne příliš vysoká. U prvních projektů jsem ji ale ocenil.
Mám pár projektů v ESP-IDF a musím říct, že začít s tím bylo docela zdlouhavé a náročné i pro mne, programátora a linuxáka.
Jen je důležité si uvědomit, že:
1) Arduino IDE není jen pro Arduino HW - ESP32, RP2040, ... dá se to použít pro různé uCPU.
2) programování uCPU není jen C/C++ a Arduino. Micropython je velice zajímavý a schopný.
Osobně si jazyk vybírám podle potřeby a očekávání s tím, že jsem pár věcí později přepsal z Arduina nebo MicroPy do ESP-IDF.
Začátečník nebude psát vlastní knihovny. Zvláště ne pro věci, které jsou součástí prostředí. To je naivní si myslet. Pak ale narazí na problémy a ani nebude vědět proč.
Právě "programovat arduino stylem" je cesta do pekel které by se měl každý kdo to s programováním myslí vážně vyvarovat. Nevím proč by měl ztácet čas chytáním blbých návyků s arduinem když bude následně přecházet na ESP32. To je přece hovadina.
Zivi me programovani modernich nadupanejch MCU, ale stejne si pro nejakou malou jednohubku klidne vezmu arduino based platformy protoze je to rychle hotove
Pokud máš v plánu nějakou aplikaci, kde potřebuješ rychlé odezvy, rychlý start a podobně, tak uPython není cesta. Stejně tak pokud potřebuješ nízkou spotřebu.
Pokud začínáš a máš pár nápadů co si vyrobit, tak uPython a ESP32 je dobrý začátek, zvláště pokud bys využil WiFi/BT.
Další srovnatelnou alternativou je Raspberry Pi Pico.
Osobně jsem pár projektů začal v uPythonu a zjistil v určité fázi, že mne brzdí, tak jsem to přepsal do C. Stálo to trochu času navíc, ale bylo to potřeba.
(mám domácí meteostanici vlastní výroby a přepsáním bezdrátových sond z uPy do nativního ESP IDF jsem prodloužil výdrž čidel 3x až 4x)
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.