Založen: Jan 13, 2007 Příspěvky: 16254 Bydliště: Olomouc
Zaslal: po březen 17 2025, 15:16 Předmět:
josef_novak napsal(a):
Tím, že je telefon jen na příjmu, tak nevysílá a do jeho probuzení nezachytí nic ani VF sonda.
Ano, to je přesná definice toho sluchátka z té pohádky o Machu a Šebestové.
Od té doby technika trochu postoupila a k příjmu na mobilu potřebuješ vždy oboustrannou komunikaci, tzn. i jeho vysílání.
Začne komunikovat, až ho probudí ultra-magický paket a o tom víš kulové. Přesně jako bezdrátový zvonek, který začne zvonit, až obdrží signál.
Prvně by ses měl zbavit všech nanobotů, konečně bys viděl i přes tu rudou mlhu.
Samozřejmě ze žerou, ale jak by se asi váha zapla zatížením, kdyby byly tenzometry odpojené Je to podobné jako levné digitální šuplery, ty taky jen vypnou displej a spotřeba klesne jen o cca 20%. Měřil jsem to.
Jakože i dnes existují mobily které mají samostatný GSM modem jako Qualcomm X70 který je schopen například přijmout SMS i bez aktivního SoC a zabufferovat ji, ale rozhodně neumí komunikovat s periferiemi typu mikrofon nebo kamera a ani cokoliv odesílat - modem neumí zpávu vytvořit, zašifrovat, vykomunikovat se sítí apod. Umí jen udržovat spojení se sítí a přijmout sms, což je do velké míry pasivní proces. Ke všemu ostatnímu potřebuje SoC v chodu. U většiny soudobých mobilů je už baseband procesor integrován v SoC protože je to levnější, takže samotný RF front-end neumí ani výše uvedené.
Co je ale podstané, pokud je aktivní modem, není telefon vyplý, je jen v nějakém více či méně úsporném režimu.
V mnoha zemich funguje emergency broadcasting na mobilni telefony treba jako vystraha pred tornady nebo zaplavami. Umi to probudit i "vypnute" mobilni telefony ktere maji implementovany prislusny protokol. Melo by to fungovat tak, ze i vypnuty mobil se jednou za treba ctvrt hodinu na kratky cas vzbudi a posloucha na nejake broadcast frekvenci vezi. pokud uslysi vyzvu, zapne se a prihlasi se k siti aby prijal zpravu. Pry takhle umi najit vypnuty mobil pokud nema uplne vybitou baterku i policejni "agata".
V mnoha zemich funguje emergency broadcasting na mobilni telefony treba jako vystraha pred tornady nebo zaplavami. Umi to probudit i "vypnute" mobilni telefony ktere maji implementovany prislusny protokol. Melo by to fungovat tak, ze i vypnuty mobil se jednou za treba ctvrt hodinu na kratky cas vzbudi a posloucha na nejake broadcast frekvenci vezi. pokud uslysi vyzvu, zapne se a prihlasi se k siti aby prijal zpravu. Pry takhle umi najit vypnuty mobil pokud nema uplne vybitou baterku i policejni "agata".
Tohle je cell broadcast, to je něco uplně jiného než sms. Implementováno to mají prakticky všechny mobily. Je to jednosměrná neadresná komunikace bez jakéhokoliv potvrzení doručení, či jiné interakce telefonu jež zprávu přijal se sítí. Takže nějaké policejní vyhledávání se na základě tohoto rozhodně nekoná ani konat nemůže. K přijetí těchto zpráv není potřeba ani SIM. Síť neví komu byla zpráva doručena a komu ne. Vyplý telefon to neprobudí. Nejspíš k té domněnce došli novináři a nejrůznější "tvůrci obsahu" tak, že zprávy cell broadcast dovedou zapípat i když je ztišené vyzvánění, mobil je ve stavu jež výrobci označují jako nerušit, noční nebo spánkový režim apod. a od toho je už jen kousek aby si někdo vydedukoval že to probudí i vyplý mobil.
To že se někde mobily jednou za čtvrt hodiny zapínají a příjmají CB nevylučuju, ale nemyslím si že se něco takového někde děje. Jak už jsem zmínil, tak cell broadcast zprávy jsou neadresné, takže aby je někdo takovýmto způsobem zachytil, musely by se vysílat nejen cyklicky (což se děje), ale i v takové frekvenci aby "dočasně zaplý" mobil zachytil zprávu zrovna v době kdy je na pár sekund zaplý (což je nereálné). Cell broadcast zpávy se opakují v intervalech typicky jednotky až desítky minut. Mobil by musel být zaplý relativně dlouho a tím by si rychle vymlátil baterii a člověk který by byl v bryndě a spoléhal na to, že si zapne mobil jen tehdy když ho bude potřebovat by následně byl v bryndě ještě větší. Proto si nemyslím že je taková věc někde skutečně implementována.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20559 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po březen 17 2025, 23:07 Předmět:
To se mi stalo na Pomezních boudách - mobil se mi přihlásil do polské komórki, které se samozřejmě představil číslem a dalšími informacemi. A rovnou jsem dostal SMS varování v polštině, že je v Krkonoších bouřka a nedoporučují zdržovat se v lese. Ta bouřka teda byla i na české straně, ale tady nikdo nevaroval.
Takže ano, cell broadcast tam používají, ale operátor musí mít informaci, která čísla v dosahu konkrétní buňky jsou, aby na ta čísla mohl rozeslat celou informaci.
Fakt je, že starou tlačítkovou Nokii nebo Ericssona, když zapnu, třeba i bez SIMky, se v intervalu 20 až 40 minut hlásí základnové stanici, a to dost intenzivně, ten signál leze do zvuku analogového audia, to známé tap-tarap-tarap. Placaté šmatlafouny komunikují určitě taky, ale neruší.
A je mi jedno, jestli mi někdo na dálku aktivuje mobil, ostatně s tím rizikem jsem si ho pořídil. Stejně tak v práci i doma používám DECTový telefon na pevné lince, kterou lze odposlouchávat kdekoli v analogové části pouhým sluchátkem, nakonec po telefonu se s nikým nebavím o žádných utajovaných skutečnostech, tak asi každý zjistí, že jsem nezajímavý, a netřeba se zdržovat nějakým sledováním.
Nehledě na to, že paranoidních potkávám denně dost, nevím, proč bych musel být i já.
Ten systém hromadných SMS varování umí pracovat s polohou - nejspíš podle BTS. V Brně dostali výzvu k evakuaci, když někde vykopali nevybuchlou bombu z války, nebo prý i v případě toho nakloněnýho jeřábu. Vždy bylo takové varování doručeno lidem vyskytujících se poblíž místa události.
Každopádně i mobil bez SIM je přihlášen do sítě, kterou dokáže zachytit. Akorát může jen využívat nouzové volání. Však jsem měl LTE tablet, který uměl telefonovat, nebyla v něm však SIM, přesto ukazoval stav signálu nějaké GSM sítě. Někde jsem se tu na to ptal.
Pokud jsi dostal sms, tak to nebyl cell broadcasting. To jsou dvě naprosto odlišné služby z pohledu sítě, i když z pohledu uživatele je výsledek podobný. Cell broadcasting dovede poslat zprávu jen všem uživatelům v dosahu buňky najednou. Tento mechanismus nemá jak zjistit kdo je přihlášen a kdo ne. Je to něco jako rádio nebo TV. Obrovská výhoda tohohle oproti sms aspol. je v prakticky nulové zátěži sítě a okamžitém doručení. Pokud jsi ale dostal klasickou sms, pak jde o nějaký systém rozesílání varovných smsek, ale s cell broadcastingem to nemá nic společného. I u nás fungují z mi neznámého důvodu tyto 2 systémy paralelně. Když pošlou SMS, vidí tvé číslo, v rámci možností polohu, vědí že zpráva došla, kolik je lidí v dané oblasti apod. U cell broadcastingu nic takového možné není, ale zase umí doručit zprávu milionům uživatelů sítě do pár sekund.
Cell broadcast u nás funguje taky. Pokud si vzpomenete, tak při střelbě na FF (12/23) byla pčr dotazována proč ho nepoužila.
Co vím, tak měl být použit u požáru cisteren s benzolem v Hustopečích nad Bečvou (03/25).
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.