Založen: Nov 08, 2006 Příspěvky: 1208 Bydliště: Šumperk
Zaslal: út únor 18 2025, 21:39 Předmět:
Tak lednice je s rozběhovým kondenzátorem, kondenzátor je umístěn v prostoru u řídící jednotky a je to hodnota 5 mikroF (naměřil jsem 4,6) přikládám zapojení. V zapojení jsou také vidět odběry ve standardním režimu a v červené barvě jsou hodnoty odběru v případě když přeruším standardní režim krátkým odpojením od sítě.
Nanapadá někoho proč se po krátkém odpojení od sítě změní odběr na 6,1A ?
Miele2.jpg
Komentář:
Velikost:
286.66 kB
Zobrazeno:
44 krát
Naposledy upravil zvaty dne út únor 18 2025, 22:36, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Nov 08, 2006 Příspěvky: 1208 Bydliště: Šumperk
Zaslal: út únor 18 2025, 22:55 Předmět:
když při standardním běhu odpojím přívodních 230V a následně 230V připojím tak odběr z 0,6A vzroste na 6,1A.
Tento odběr 6,1A netrvá pořád (to jsem zjistil dnes), ale pouze několik cyklů (jeden cyklus trvá asi 30s) a proto kompresor netopí. Po vyčerpání cyklů odpojí jednotka kompresor přes ten triak.
A za nějakou dobu (minuty) ho jednotka opět připne a ten se chová opět standardně a chladí a proto jsem nepostřehl změnu v teplotě uvnitř lednice. Lednice si žila svým "nouzovým" režimem.
Do zapojení jsem zakreslil i napětí, v červené jsou napětí v režimu 6,1A
Elektronika je v pořádku-žádný náznak přetížení, zahoření, přehříváni atd. Je do ní připojeno: 5x senzor, keyboard, rozběhový kondenzátor, kompresor, přívod ze sítě, PE
Zajímavý problém. Po vypnutí a opětovném zapnutí kompresoru, pokud byl předtím v chodu, se kompresor většinou nerozběhne, protože mu v tom brání natlakované chladící médium. Vinutím teče velký proud, na který následně zareaguje klikson a odpojí napájení kompresoru. Po několika minutách klikson vychladne a znovu obnoví napájení kompresoru. Pokud tlak média mezitím poklesl, kompresor se rozběhne. Pokud ne, klikson se opět rozpojí a po další časové prodlevě opět pustí proud do kompresoru.
Rozběhové "relé" je tvořeno pozistorem. Při běžné teplotě má velmi malý odpor a pustí tak proud do rozběhového vinutí kompresoru. Průchodem proudu se pozistor ohřeje a prudce se sníží jeho odpor, čímž v podstatě odpojí rozběhové vinutí nebo jím prochází pouze velmi nepatrný proud, který však udržuje PTC horké a tedy s minimální vodivostí. Odpor pozistoru neroste lineárně a při vyšších teplotách výrazně klesne. Ohřátím na 100 °C se tak prakticky nemění. Proto se v teplotních čidlech používají NTC, kde je závislost odporu na teplotě podstatně více lineární.
Vyzkoušení sepnutí kompresoru manuálně, tedy bez rozběhového relé a po manuálním odpojení rozběhového vinutí je dobrý nápad. Pokud kompresorem poteče opět velký proud, může být přidřený, a proto má tak velký odběr. Stává se to, ale na tuto situaci většinou opět zareaguje klikson a odpojí napájení kompresoru, ale až po delší době, třeba po 10 minutách. To už je ale povrch kompresoru velmi horký a kompresor se začíná podivně chvět a vibrovat. Je mi divné, že by takto kompresor fungoval po tak dlouhou dobu, která je potřebná k dosažení požadované teploty v ledničce.
Jinak trojcestný ventil je spínán elektronikou a pouští chladivo buď do chladící nebo mrazící části, kam je potřeba, podle signálu z příslušných čidel a zvoleného nastavení teploty. Je to dvouokruhová lednička s jedním kompresorem. Ve starších dvouokruhových ledničkách bývaly dva kompresory, zvlášť pro chladničku a mrazničku. Ventil lze vyzkoušet připojením pracovního napětí na svorky, kdy by mělo být slyšet cvaknutí, případně změřením odporu jeho vinutí. Star
Založen: Nov 08, 2006 Příspěvky: 1208 Bydliště: Šumperk
Zaslal: st únor 19 2025, 14:33 Předmět:
Pokud mluvíme o PTC =(positive temperature coeficient) tak by měl s rostoucí teplotou odpor růst tzn. vodivost klesat.
Průchodem proudu se tedy zahřeje a zvýší jeho odpor a téměř odpojí rozběhové vinutí a zároveň se dohřívá. Ale jaká je tato teplota, když nestačí 100°C? Při měření mimo lednici jsem ani u jednoho v rozsahu 20 až 100°C nenaměřil změnu odporu (stále byl odpor cca 25 Ohm). Není podmínkou pro zvýšení odporu pozistoru i připojení na napětí?
Ano, dává smysl, že pod tlakem v médiu se nemusí kompresor rozběhnout ihned po předchozím vypnutí. Jak by se měl kompresor chovat, když nechám lednici delší dobu vypnutou, zapnuji na krátký okamžik, vypnu a ihned zapnu? (Dle mě, nebude natlakovaná a měl by se kompresor rozběhnout.)
Založen: May 01, 2008 Příspěvky: 872 Bydliště: Praha 5
Zaslal: st únor 19 2025, 16:41 Předmět:
Pro jistotu bych vyměnil kondík 5M, třeba ze zářivky. Potom změř jak se mění proud jenom ve vinutí, které máš označené jako 10.6ohm. Potom jak ke mění proud jenom do pomocného vinutí. Někam to musí cedit. Nejhorší variantou by byl teplotně závislej záviťák.
Ty PTC prvky mají "bod zlomu", nechovají se jako klasický termistor. Pecičky ve startérech kompresorů, nebo demagnetizaci CRT při zahřátí prudce zvýší svůj odpor - té teplotě, při které to nastává snad říkají taky Curieova teplota. Procházející proud pomocným vinutím klesne skoro na nulu, demagnetizační cívkou CRT podobně. Zbytkový proud je tak nízký, že se při daném použití zanedbává a přitom je dostatečně velký na to, aby udržel "pecičku" na takové teplotě, kdy je trvale "vypnutá". Pro další aktivaci je potřeba zotavovací doba, kdy PTC vychladne na tolik, aby po opětovném zapnutí dal požadovaný proudový ráz dostatečný pro rozběh kompresoru - který musí být i v beztlakovým stavu - Pokud Ti kompresor lednice žere kilowattu, a nic Ti tam nevypíná, nejspíš Ti tam bude něco doutnat. Samotný vinutí by to snad dlouhodobě ani nepřežilo - taky bys to poznal tak, že kdybys dal kus plastu na "hrnec kompresoru", začal by se tavit. Kompresor je běžně horký, ale na pohmat ne vařící. Osobně bych to typoval na startér. Některý používají dvojičku PTC, kdy jeden drží druhý v zahřátým stavu a tím se snižuje jalový proud na co nejmíň - a jedno z PTC peciček bude kaput - prošlehlý. Nejbezpečnější je použít termokameru a zaměřit se na svorkovnici kompresoru.
A co triak? - Je v pořádku? (jinak koukám na to Tvý schéma a ten startér bude s dvojičkou PTC Tak ten, co jde na C bude mít vadu)
Založen: Nov 08, 2006 Příspěvky: 1208 Bydliště: Šumperk
Zaslal: st únor 19 2025, 21:15 Předmět:
Kondenzátor jsem už zkoušel měnit za jiný 5mikroF - žádná změna. Triak ten tu je jen jako spínč, nemyslím, že by fázově spínal, ale i kdyby pracoval fázově nemělo by to vliv na tuto závadu. Do kompresoru těch 6,1A teče v každém případě, ale ne stále je to v řádu minut, potom se odběr změni téměř na nulu. Buď torozpojí tepelná ochrana v kompresoru - tento model je ochranou vybaven anebo řídicí jednotka vypne triak zdůvodu, že nevidí pokles teploty v určitém časovém intervalu - to chci ještě oměřit/zjistit. Co se týká PTC je to pouze jedna pecička. svorka C je připojen do společného uzlu obou vinutí. Schéma poopravím-je to elektricky dobře, ale v rámci vydrátování je to zmateční.
Pokud by uteklo medium, může se projevovat tato závada tímto elektrickým projevem?
Na triak jsem se ptal proto, že občas umí pěkně zlobit. V principu jsou to dva antiparalelně zapojený tyristory a občas se stává, že ty tyristory se nechovají stejně. Ta svině umí buď propouštět proud jedním směrem, nebo propouštět nesymetricky, nebo ve vypnutým stavu propouštět jednosměrně. Pokud jsi si jistej, že startér je v pořádku, tak vyměň triak. Nebo ho aspoň na zkoušku vykrať
Měl jsem jeden, kdy triak nesymetricky propouštěl a málem mi kvůli tomu shořel asynchronní motorek, a pak jsem se setkal s případem, kdy bylo spínáno trafo triakem a když měl triak vypnout, trafo se začalo silně přehřívat, protože do něj šel jednosměrný proud - triak byl v jednom směru proražen.
Jak jsem psal - Zkus odletovat triak a na plošňáku propoj A1 a A2. Pak zapoj lednici. Nelekni se, začne hned chladit. Pár minutový běh pro změření odběru by neměl vadit. Pokud odběr po pár vteřinách klesne na těch 100W, kdy se zahřeje ten pozistorový element ve startéru, tak víš na čem si.
R600A - izobutan - při úniku dovnitř málo otevírané lednice občas nastane velké bum.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4Další
Strana 2 z 4
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.