TN-C-S, ale ne TN-S. A tak stále nelze připojit chránič, protože při přerušení PEN do kabelu do té zásuvky třeba hned v rozvaděči se dostane fáze přes spotřebič na kostru.
odkaz
Vodič PEN nelze dále spínat, tečka.
Naposledy upravil Cowley dne po únor 17 2025, 18:48, celkově upraveno 1 krát.
Ale nenastane v síti TN-S, kde je vodič PE samostatný a nespínaný.
A síť TN-S vzniká v bodě pospojení/uzemnění.
A napojení 3-žilé prodloužky do TN-C není bodem rozdělení ve smyslu přechodu na TN-S, pouze TN-C-S.
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 35897 Bydliště: Bratislava
Zaslal: po únor 17 2025, 19:00 Předmět:
Autor vlakna siet TN-S nema. Ma TN-C.
Klasicky chranic do rozvodnice pouzit nemoze, ale chranic do zasuvky ano. Pri preruseni PEN ho neochrani, ale ked napr. chyti poskodeny kabel fenu, tak ano.
Obecně, někdo má na zdi zásuvku a řekne si, mám chránič? Nemám.
Jde a koupí ten do zásuvky.
Říká si, jsem chráněn.
Připojí do něj 3-žilou prodlužku se spotřebičem a při dotyku spotřebiče ho to při výše uvedené poruše "kopne".
Pak se zjistí, že zásuvka je TN-C.
Bezpečnost v síti TN-C je zajištěna pomocí nadproudové ochrany jako jsou jističe nebo pojistky. V případě poruchy spotřebiče má poruchový proud kudy téct přímo do zdroje a tudíž dojde ke zkratu, který spustí nadproudové ochrany. Citlivější proudové chrániče nejsou v síti TN-C možné, protože se nesmí spínat ochranný vodič PE ani PEN.
Upozornění: Proudový chránič lze použít pouze v síti TN-S.
Ono se tam píše víc hovadin, jako že např. tenhle bazmek smí instalovat jen kvalifikovaná osoba.
Tipnul bych si, že i tento proudový chránič je napěťově závislý, tzn. že při poruše napájení (např. přerušením PENu na přívodu) vybaví (resp. odpadne) a bezpečně odpojí spotřebič od zásuvky. A že je tedy mimořádně vhodný do třípólové (tzn. TNC-S) zásuvky v TNC síti.
Neochrání až v situaci, kdy v síti TNC je přerušen PEN mezi rozvaděčem a první zásuvkou, na kterou je smyčkováním napojena druhá zásuvka, v první zásuvce je zapojený spotřebič a ve druhé ten zásuvkový proudový chránič. V této situaci zavleče fázi do PENu ta první zásuvka, a chránič v té druhé to nemá jak poznat a hlavně nesmí a nemůže odpojit kostru spotřebiče od kolíku v zásuvce.
Pokud odpadne PEN v rozvaděči, možná odpadne chránič a jeho dva pracovní "chráněné" vodiče.
Jenže přes sousední zásuvku na stejné fázi v rozvodu TN-C se přes spotřebič dostane fáze na PE spotřebiče za chráničem.
Protože PE se z principu nesmí odpojovat.
Edit: a už jsi to doplnil...
Takže to v takovém zapojení není chránič, ale pseudochránič.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.