U prototypu to moc neřeším, ale po odzkoušení by jeden kus měl vyjít do 100 Kč bez mé práce. Možná že půjdu do nějakého zákaznického čipu.
Tedy, žádné LOXONE Miniservery, a srágory za tisíce, nanejvýše Arduino, 1-wire / RS 485 Cenová relace hotových desek na hadex.cz za součástky a plošný spoj.
Práce na dlouhé zimní večery pro revizního technika elektro na penzi a jeho 13-ti letého synka, aby získal pozitivní vztah k elektronice a zasloužil si kapesné.
Založen: Jan 01, 2023 Příspěvky: 2437 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: ne únor 16 2025, 21:38 Předmět:
RichardCZ napsal(a):
2) také jsem dospěl k názoru, že budou muset být DVA TERMOSTATY, které se budou přepínat.
3) jen sám pro sebe pro sebe budu potřebovat těchto výrobků několik stovek, chci si je vyrábět sám, jsem vyučený spojový mechanik a revizní technik elektro.
musí si pamatovat / mít obě teploty nastavené natvrdo, ne, že je budu muset nastavovat. Nepotřebuji zobrazovat teplotu. Nastavit trimrem při kalibraci, možnost ve fázi výzkumu měnit teploty v daném rozmezí.
Výroba nemusí být úplně od základu tj. včetně DPS a osazování součástek. Výroba může být i formou skládání modulů tj. v tomto případě by se daly jako základ použít ty termostaty W1209. Nicméně při 400 x 2 tj. 800 kusech to už bude vyšší suma (při množstevní slevě na Hadexu by to bylo okolo 32t kč včetně DPH), ale ani při tom sběrnicovém systému nebude dle mého názoru cena na bod nižší. Možná by stálo za úvahu koupit podobné moduly třeba 1000 kusů někde v Číně s významnou množstevní slevou třeba na Alibabě apod.
Dva moduly W1209 můžete umístit dovnitř nějaké montážní krabice vhodné velikosti spolu se SSR relé a zmíněným DC/DC měničem. Do krabice tak bude stačit přivést jen napájení 48V DC. Z krabice povede vývod na spínaní topného tělesa a k teplotnímu čidlu. Na krabici stačí umístit přepínač pro přepínání mezi dvěma termostaty tj. mezi dvěma nastavenými žádanými teplotami pokud má být přepínání lokální a nebo přepínání řešit namísto přepínačem relátkem vzdáleně po kabelu a v takovém případě z krabice bude vyveden i ovládací přívod pro přepínaní mezi dvěma nastavitelnými teplotami. Nebo si tam můžete doplnit třeba nějaké bezdrátově ovládané relé, kterým to bude možné přepínat na dálku.
Displeje obou modulů W1209 tak budou přístupné až po otevření krytu krabičky pro případ potřeby změny některých parametrů. Jinak veškeré parametry, které jednou nastavíte si každý z těch modulů W1209 ukládá do vnitřní paměti nezávislé na napájení tj. po vypnutí/zapnutí zůstanou veškeré nastavené parametry zachovány. Stačí je tedy nastavit jen jednou třeba při montáži té krabice a pak jen v případě potřeby změny. Dokud po nastavení nebude potřeba změna tak zůstanou parametry trvale zachovány i po vypnutí/zapnutí.
RichardCZ napsal(a):
Druhá možnost je nějaký sběrnicový systém a řízení programem. Arduino, sběrnice 1-wire, RS 485 nebo něco podobného. Měřit teploty a spínat. Tato možnost by měla také své kouzlo, informace z jednotlivých senzorů a přístup k nim, měření množství dodaného tepla (součin výkonu a času pro každé topné místo) Opakuji, že se bude jednat o 300 - 400 bodů kde bude měřeno a řízeno v jedné lokalitě.
1-wire je sběrnice pro vzdálenosti zhruba do 100m celkem. Při tak vysokém počtu tam budou asi větší vzdálenosti. Pro větší vzdálenosti zhruba do 1500m je vhodnější linka RS485, ale takový počet HW členů je na jedné lince RS485 příliš mnoho. Takže by se to zřejmě muselo rozdělit do několika linek. Nicméně pro RS485 byste musel mít na každém bodě ať už Arduino nebo nějaký jednočip, který by tu komunikaci pro daný bod řídil. Zřejmě by to bylo složitější něž to složit jen z těch hotových modulů W1209.
Založen: Jan 01, 2023 Příspěvky: 2437 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: ne únor 16 2025, 21:49 Předmět:
RichardCZ napsal(a):
po odzkoušení by jeden kus měl vyjít do 100 Kč bez mé práce. Možná že půjdu do nějakého zákaznického čipu.
Dosáhnout nákladů 100 kč jen na materiál u jednoho kusu včetně veškerých serepetiček k tomu tj. nejen nějaký zákaznický čip, ale i krabice, kabeláž , teplotní čidlo, namísto SSR relé spíš jen MOS FETy atd. Tak to hodně štěstí. Tohle je dle mého názoru až příliš nízká cena i při těch minimálních nárocích co jste tu zmínil a na nějaký sofistikovanější sběrnicový systém v tomto případě asi můžete rovnou zapomenout a možná i na ten zákaznický čip tj. udělat to jen analogově se dvěma trimry pro nastavení teploty a komparátory + spínací MOS FET. Naladit teplotu bez displeje jen pomocí multimetru. Otázkou je nakolik bude záležet na případných nepřesnostech a ujíždění nastavených teplot v čase.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33715 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne únor 16 2025, 22:04 Předmět:
Nevaž se, odvaž se a natipuj si cenu na 500,- za 1 včelstvo. Udělej si zkušební sérii dejme tomu 20 kousků - ano, budeš si na to muset vydělit 10 klacků, ale ověříš si techniku a testováním určitě zjistíš místa, kde můžeš konstrukci zjednodušit nebo co z ní ušetřit, aniž bys přišel o to dobrý, co v ní bude. A pak budeš mít daleko lepší náhled na to, kolik tě to bude stát - pak se dá odhadnout, že by ses mohl dostat i někam ke 200,- za jedno topný místo. Já osobně bych se totiž spíš než na 2 přepínatelný termostaty zaměřil na 1, ale s možností jednoduše přepnout nastavenou teplotu. Volil bych k tomu například polarizovaný relé, který drží sepnutý v daný poloze i po odeznění povelovýho impulsu. Samotnej mechanismus přepínání bych pak volil i s ohledem na požární bezpečnost i třeba na požadavek "safety in failure" - prostě aby v případě poruchy ovládání nedošlo k nechtěnýmu přepnutí na trvale zařazenou teplotu, která může včelstvu v dlouhodobým působení škodit atd. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 19709 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: ne únor 16 2025, 22:48 Předmět:
Líheň jsem řešil tímto https://s-o.webnode.cz/termostat/
To co dal Jura má moc velkou hysterezi . Namakal jsem to s reálným prostředím . Místo relé dáš triac a napájíš topení střídavinou . Nastavíš topení a potom PWM . Po vyladění se dostaneš na půl stupně .
Založen: Jan 01, 2023 Příspěvky: 2437 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: po únor 17 2025, 1:45 Předmět:
Tazatel neřeší líheň, ale o včelařskou záležitost. Jen hádám, že ať už se jedná o ohřev úlů nebo něco s nimi spojeného tak, že to bude asi rozmístěno na nějakém rozsáhlejším pozemku venku tj. asi nejde o řešení uvnitř budovy.
Dříve zmíněný modul termostatu W1209 má nastavitelnou hysterezi v rozsahu 0.1 – 15 °C.
Pro napájení topného tělesa tazatel požaduje výhradně jen 48V DC a z těch 48V DC zřejmě bude vhodné napájet i celou elektroniku o což by se měl postarat vhodný DC/DC měnič.
Takže žádné topení střídavinou tam zřejmě nechce.
Jen hádám, že to má být asi komplet napájené jen z bateriového uložiště 48V DC, které bude zřejmě dobíjeno z MPPT regulátoru k němuž budou připojeny FV panely, ale měnič na AC tam být nemá. Proto asi ten výhradní požadavek na 48V DC.
před několika měsíci jsem sem dával schéma jednoduchého regulátoru s TL494CN.
Vím určitě, že zvládal přesnost na 0,1°C (sám se jich složil a otestoval tisíce).
Lze ho mít jak na 24V tak na 48V, pro výkony až 100W.
Problém by asi byla tlumivka jelikož pro 48V variantu byla na zakázku a pro 24V variantu možná už zmizela z trhu.
Stačila by drobná úprava od někoho kdo tomu víc rozumí a bezproblému to zvládne regulovat v požadovaných rozsazích.
Ale na 100,-Kč za materiál zapoměň. počítej tak aspoň 300,-Kč.
Pokud bude zájem mohu dohledat zda na foru a nebo pak sem hodit jen schema.
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 19709 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: po únor 17 2025, 7:46 Předmět:
Zde nejde o to VYPNUTÍ při nastavené teplotě , ale o "přeregulování" , takhle přesně regulovat s tělesem 1/0 nejde . Mnou uvedený regler topí 1 a po dosažení teploty přejde na PWM , a tam si nastavíš sám , dle chování soustavy % PWM , takže těleso nevychladne .
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po únor 17 2025, 7:54 Předmět:
Pokud jde o čidla, tak sonda se senzorem DS18B20 v nerezu, vodotěsná, se dá koupit pod 50 korun. Je to jednodrát digitální výstup, co kus to unikátní adresa, čili arduino s cyklickým odečtem teplot by to mohlo vyřešit. Ovšem ovládání topení v každém měřeném prostoru s adresovanými výstupy to prodraží.
Druhá varianta - teplotní čidlo Pt1000, komparátor a spínač ohřevu pro každý temperovaný prostor, s jednodrátovým přívodem referenčního napětí, aby šlo centrálně přepínat všechny termostaty najednou. To by mohlo přijít levněji, ale zase by chyběla někde na jednom místě přehledná indikace, co se to kde děje.
To jsou samozřejmě jen dva návrhy, co mě momentálně napadly, třeba máte někdo lepší.
Přesnost ±0,25 °C mi přijde dost nereálná, ale pokud máš na čem to zkalibrovat (tzn jsi schopen měřit teplotu s o řád vyšší přesností) a budeš věřit dlouhodobé stabilitě čínských verzí DS18B20, pak by neměl být problém udělat to za cenu do kila. Osobně tipuji že by se dalo dostat i pod pajdu za kus včetně výroby.
Bude to jednoúčelový regulátor kde se nebude nic nastavovat ani zobrazovat, prostě jen zapneš a pojede podle zadaného programu. Teploty zadané napevno (jejich hodnoty si vylaď za pomocí komerčních regulátorů), PID smyčka by mohla mít nějakou formu autokalibrace, pokud bys to požadoval. Jediné ovládací prvky by byly tlačítko na reset toho časového intervalu/autokalibraci PID a něco na kalibraci čidla, pokud budeš mít jak to udělat (nemyslím si). Vše ostatní bys měnil jen přehráním firmware.
Cenu za vývoj takové věci bych odhadoval někde kolem 50-100k s tím, že dostaneš komplethí výrobní dokumentaci kterou pošleš do čínské fabriky a oni ti za uvedenou cenu regulátor vyrobí. Pájet to doma se ti nevyplatí, výrobní náklady v číně jsou v nízkých jednotkách korun/ks. Ty jen nahraješ soft a provedeš mech. montáž a připojíš čidlo, případně ho do něčeho zaliješ, pokud to budeš chtít. Cena za vývoj je bez zkušebny, v případě potřeby si připrav zhruba obdobnou částku jako za vývoj.
Hned na začátku jsi měl říct kolik míst chceš měřit a jestli 0,5°C je hysterze nebo požadovaná přesnost.
Velice podobnou věc mám hotovou pro řízení teploty ve formách na karbonové tuningové díly. Je to deska STM BluePill a 4 teploměry řídí 4 topná tělesa. Na ten tvůj účel by to šlo poměrně snadno upravit.
Otázka je ta požadovaná přesnost. Pokud nechceš kalibrovat kus od kusu, tak to chce 3 drátové Pt100 a bude to stát lehce přes 100Kč za jedno místo bez ceny Pt100. Jinak Dallas vyhovuje, ale nedoporučuji čínské kopie.
Pak je ještě otázka jak chceš řešit stav, že se někde něco posere - jestli použít nějaký bimetal jako ochranu.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4Další
Strana 2 z 4
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.