To lze vyřešit detekcí přerušeného kondenzátoru/obvodu, která bude spínat mosfety paralelně připojené ke kondenzátorům. Popř. místo mosfetů použít relé nebo SSR.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5211 Bydliště: Brno
Zaslal: so listopad 16 2024, 19:39 Předmět:
@samponek: Už se v tom ztrácím. Proč ti vadí nepatrná, nevýznamná atd. stejnosměrná složka na primáru trafa, když spotřebič je až na sekundáru? Tam se žádná stejnosměrná složka nepřenese.
Stejnosměrná složka se na sekundár nepřenese, ale protéká primárním vinutím. Záleží na čipu jak velkou má odchylku střídy.
Je to podobné jako u toho trojúhelníkového oscilátoru, který řídí D zesilovač, taky musí mít přesnou střídu, aby zpětná vazba nemusela dotahovat DC složku a užírat tím možnou využitelnou hloubku PWM modulace.
Zdroj je to stejný jako zesilovač, je to zapojený z velké části stejně, akorát je rozdíl v pracovním kmitočtu 55khz/250khz.
Pokusím se to napsat na příkladu.
Spínací kmitočet = 250khz -> jedna vlna =4000ns, jedna půlvna=2000ns
2000ns/2000ns = střída 50,00% = 0VDC.
V přípdě odchylky času( šířek impulzů) od střídy 50,00% se tyto časy změní na třeba 1980ns/2020ns
Pokud takovýto signál aplikuješ na most a nezapojíš zpětnou vazbu z výstupu mostu, tak bude třeba vlevo o něco víc plusů a vpravo o něco víc mínusů.
Výstup mostu bude stále 250khz, ale k tomu stejnosmerná složka daná rozdílem těch časů ( rozdílem šířek impulzů)
U déčkovýho zesilovače tu nesymetrii střídy dotáhne zpětná vazba z výstupu mostu změnou šířky impulzů zpátky na 50,00% na 0VDC
U zdroje ale není vysokofrekvenční zpětná vazba z výstupu mostu.
Bojím se, nemám tolik zkušeností a spoustu věcí nevím vůbec, ale nejspíš by mě rezonanční měnič na 12kW nefungoval a skončilo by to velikými jiskrami a výbuchem. Tento nerezonanční zdroj funguje.
Naposledy upravil samponek dne so listopad 16 2024, 22:27, celkově upraveno 1 krát.
asi tuším o co Vám jde, chcete mít stejné napěťové plochy , nebo teda symetrické. Ale to ten kond v sérii s primárem asi nenapraví. Asi myslíte něco, co by dávalo oba pulzy stejně velké a měnilo šířku až po provedení dvou stejných pulzech
Ano, musel bych přidat další komparátor, zpětnou vazbu z výstupů mostu a řídit to stejně jako to déčko, ale to se mě nechce.
Kondenzátor neopraví nesymetrii střídy, ta zůstane stále stejná a trafo si jí ani nevšimne, ale odstraní DC složku pocházející z nesymetrie střídy, která škodí hodně.
Naposledy upravil samponek dne so listopad 16 2024, 22:42, celkově upraveno 1 krát.
Když jsem před lety stavěla 3,5kW měnič, tak jsem teda ss složku na primáru trafa neřešila vůbec. Řešila jsem budicí trafíčka, ta se při přechodných dějích sytila na doraz, tak jsem je trochu předimenzovala. Žádné sériové kondenzátory. Most jsem budila fázovou modulací - oba polomosty jedou se střídou 50% (mají společné budicí trafíčko) a mění se fáze mezi polomosty. Navíc spínané kvazirezonančně při nulovém napětí (ZVS), takže ztráty malé a rušení taktéž. Našla jsem fotku toho samotného střídače. Původně byly na budičích přilepené chladiče, ale nakonec po vyladění nebyly potřeba. Zařízení běhá dodnes, přežilo i zkrat na výstupu, když se protavila izolace trafa. K poškození došlo, až když do lety zaprášeného měniče nalila obsluha vodu.
Rozumím, při této konfiguraci DC složka z principu žádná není.
Ona není skoro žádná ani při AD PWM BTL když jsou nosiče v opačné fázi a i když je most stejnosměrně vázaný, stačí když má trafo dejme tomu 30 primárních závitů nějakého tenčího drátu a vinutí má nějaký nenulový DC odpor a výkon zdroje nepřesahuje cca 600W, tak se to zcela vsákne a není potřeba nic řešit.
Ale jakmile jsou trafa na 3 x 4000W, trochu to mění pravidla, používám tvrdé přepínání s pevným deadtime a pevným dutycykle bez tlumivek na výstupu kvůli co největší účinnosti převodu 320VDC -> 280VDC.
To že lítá výstupní napětí zdroje ve velkém rozsahu a je závislé na zatížení a kolísání napětí 3f dieselgenerátoru vůbec ničemu nevadí, déčkový koncáky jsou na to přizpůsobený, mosty používají binární PWM na vynulování pumping efektu.
Na ZVS a vyšší sofistikovanější přepínání nemám znalosti.
Naposledy upravil samponek dne ne listopad 17 2024, 9:43, celkově upraveno 1 krát.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4, 5Další
Strana 4 z 5
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.