Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TurboPascal

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TuTi_fruTi



Založen: Jan 31, 2007
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: po únor 11 2008, 19:58    Předmět: TurboPascal Citovat

Zdravím,
Chtěl bych si doma udělat přípravek z PC(paralelního portu) do tohoto pripravku si dam 8-segmentový display 8 LED diod...tohleto by melo byt celkem v pohodě chci si na výstup tohoto přípravku udělat propojeni se SS motorkem nebo krokovým...bude tam nějaký D/A převodník a asik i výkonový tranzistor...ale nemá někdo nějaké zapojeni podobného přípravku...přípravek bych chtěl řídit pomoci PASCALU ale tohle neni až tak podstatné..projel jsem toto forum a nenasel jse nic takže jestli to tu už nkde je omlouvam se ale opravdu jsem si ničeho nevšiml....předem děkuji za odpovědi...jo mimochodem domam mam jeden D/A převodník MADC566(12bitový)..pokud by to slo použil bych ho...Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mety



Založen: Mar 06, 2005
Příspěvky: 634
Bydliště: Planeta Zem

PříspěvekZaslal: út únor 12 2008, 0:38    Předmět: Citovat

Na to davaj pozor,veľmi ľahko sa da LPT odpaliť.Niesom si isty,ale asi maximalny povoleny prúd je len 10mA.Najlepšie je to galvanicky oddeliť.
Ja som už jeden LPT odpalil preťaženim.
http://4um.overclocking.cz/attachment.php?attachmentid=3324&d=1173684492

R1 - 470R
R2 - 1k2
R3 - 2k2
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: út únor 12 2008, 5:54    Předmět: Citovat

Z hlediska rizika poškození je lepší využít sériový port, ten je odolnější. Jinak mrkni na toto http://www.amcnc.cz/elektronika.htm#ap .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Stan3
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út únor 12 2008, 12:10    Předmět: Citovat

Sežeň si knížku Využití rozhraní PC pod Windows. Jsou tam docela dobré návody i s napsanými programy,když tak si to upravíš podle potřeby.
Návrat nahoru
TuTi_fruTi



Založen: Jan 31, 2007
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: út únor 12 2008, 17:15    Předmět: Citovat

Velice dekuji za odpovedi, rady, tipy...chcu se jeste zeptat mam doma Paralelni kabel ktery ma jeden kone urizly je tam 26vodicu ruzne barevne...nevite nekdo kde sezenu popis Par. kabliku a i Par portu???....jinak cetl jsem zde ze posilat neco na Par port nelze pod WINXP ja jsem chtel puvodne pres dos ale pry to jde i pres WIN95/98 pres nejake knihovny ..ja s tim vubec nemam zkusenost a mozna by to pro me bylo pohpdlnejsi...jestli nekdo vite jak na to plz dejte vedet...Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Makovec
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út únor 12 2008, 21:31    Předmět: Citovat

Doporučoval bych to řešit např. PIC 16F877,přez seriovou linku posílat procesoru data.Na straně PC ,bych psal program v Delphi Turbo Explorer (je zdarma i pro komerční užití),knihovnu pro seriovou linku bych použil SYNASER (knihovna je i pro freepascal).
Další možností (kterou bych zvolil jako první) bych použil procesor PIC 18F4550 ,propojení s PC bych řešil USB.Do projektu Delphi bych začlenil komponentu JvHidDeviceController.
Program pro PIC bych psal v Mikropascalu (volná verze je omezena na 2K)

(vše pracuje i ve WinXP)
Návrat nahoru
TuTi_fruTi



Založen: Jan 31, 2007
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: út únor 12 2008, 22:53    Předmět: Citovat

Tato odpoved mi sice nabizy nove moznosti ale radsi bych se drzel TP a paralelniho portu....s programovanim teprve zacinam a jelikoz studuji PC tak ve skole semtam programujeme v PASCALU a proto mam strach poustet se do jinych proramu ...i presto jsem si DELPHI stahl a zkusim si ho projit a seznamit se s nim...mno a pokud jde o porty proc bych mel pouzit radeji ten SERIOVY? Ptam se protoze opravdu vubec neznam jejich problematiku a nevim jaky je v nic rozdil....ale slyseel jsem ze PAR je rychlejsi nez SS..nevim mno s programovanim bych chtel zacit ale zacinam z toho mit celkem strach. Rolling Eyes ...nevim tak jestli bude nekd mit cas zkuste me jako zacatecnika navest....dekuji!!...Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Makovec
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st únor 13 2008, 0:20    Předmět: Citovat

Delphi je taky PASCAL (OOP).
S rychlostí LPT je to pravda,ale lehce se dá odpálit (pozor na to).
Jinak s knihovnou synaser je zprovoznění komunikace s PIC na pár řádků.
procedure OdesliNaPort;
var ser:TBlockSerial;
begin
ser:=TBlockSerial.Create;
ser.Config(StrToIntDef('9600', 9600),8,'N',0,false,false);
Ser.SendByte(255); //pošle procesoru FF
Ser.SendString('AHOJ!');//Pošle procesoru 41 48 4F 4A 21
ser.free;
end;

Jak jednoduchý,že ? V aplikaci je vhodný komunikaci vložit do samostatného threadu.
V TP se to dá napsat taky,ale je s tím mnohem víc práce.
Návrat nahoru
TuTi_fruTi



Založen: Jan 31, 2007
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: st únor 13 2008, 17:46    Předmět: Citovat

a muzes mi plz poslat nejaky link pro stazeni DELPHI??? Nemuzu to nikde najit...jinak velice dekuji za odpoved ....Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TuTi_fruTi



Založen: Jan 31, 2007
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: st únor 13 2008, 18:12    Předmět: Citovat

Hele jeste tohle>ja s programovanim teprve zacinam ale mozna by me i zajimalo progarmovat v jinych programech nez PASCAL hlavne bych se chtel treba naucit programovat primo microPROCESORY na skole jsme delali ATMEL v ASEMBLERU(nevim jak se to pise tak srrka) ale tenhle programovaci jazyk mi vubec nepadl do oka...Hlavne bych chtel jestli by si mi nemohl vysvetlit nebo me navest nekde kde to vysvetleno: neco o tom PIC..protoze kdyz jsem si projizdel toto forum zjistil jsem ze mi to nic nerika ale mohlo by to byt zajiave a urcite bych se tomu rad venoval ....ale jak rikam jsem teprve zacatecnik a programovani je pro me zname jen ze skoly a to hlavne v PACSALU ci ASEMBLERU...a nevim jestli se pres pascal nebo delphi daji proramovat microPROCESORY...vlasne bych byl velmi rad kdyzbych se mohl o teto problematice neco dozvedet.....mno z tvym dosavadnich odpovedi vidim ze uz v tehle branzi budes asik vedet velmi...nasisu ti tedy ceho bych chtel v zaveru docilit...napsat program>>>nalit ho do procecoru>>>procesor pouzit pro nejake ucely...<<<s temi obvody neni pro me problem postavit si nejaky obvod a ani si pro nej navrhnout tistak...tyhle veci celkem ovladam...takze pokud mozno kupovat bych chtel jen soucastky....vim ze toho chi moc ale plz zkus z toho udelat nejaky zaver a dekuji za pripadne nakopnuti ci rady a tipy.Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Makovec
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st únor 13 2008, 19:45    Předmět: Citovat

Turbo nástroje stáhneš tadyhttp://www.turboexplorer.com/
jepotřeba se regustrovat.
Nástroje pro psaní programů pro procesory:
http://www.mikroe.com/en/
(Demo je omezeno na 2K kódu)
Návrat nahoru
TuTi_fruTi



Založen: Jan 31, 2007
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: čt únor 14 2008, 21:38    Předmět: Citovat

PRO METY>>>hele v ostatnich clancich jsem se dozvedel ze pouzivas mikroPascal muzes mi plz dat nejake info o tomto programku???...ja jsem zvykly pouzivat Turbopascal...ale pres nej nelze programovat micro Procaky....a jak je to plz s tim MP jaky je treba mit pripravek pro nalivani do mikroPROC. nejradeji bych si nejaky sestavil kdyby bylo zapojeni...Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund